Trump zkoumá, jak svázat ruce vyšetřovateli ruské kauzy. Mohl by udělit milost sám sobě, píše list

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 21. 7. 2017 13:31
Trumpův právní tým se snaží zachránit prezidenta a jeho blízké před bobtnající kauzou, která se týká údajného vměšování Ruska do loňských prezidentských voleb v USA. Podle zdrojů amerického listu The Washington Post se Trumpův tým snaží zdiskreditovat Roberta Muellera, který má vyšetřování na starosti. Trumpovi právníci například zkoumají jeho možné střety zájmů. Trump zároveň zjišťuje, jestli by v této kauze mohl případně využít svých prezidentských pravomocí a udělit milost sobě nebo svým příbuzným, kteří jsou do vyšetřování zapleteni.
Prezident USA Donald Trump.
Prezident USA Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump zjišťuje, kam až sahají jeho pravomoci, co se týče udělování milostí.

Podle serveru The Washington Post by jich následně mohl chtít využít v kauze údajného ovlivňování prezidentských voleb Ruskem, do které je zapleten i jeho syn Donald Trump junior. Předmětem vyšetřování je i Trumpův zeť a poradce Jared Kushner.

Podle amerického listu Trumpův tým zkoumá možnosti omilostnění pro prezidentovy poradce, rodinné příslušníky, ale i pro prezidenta samotného.

Právníci prezidenta nicméně tvrdí, že Trump zatím jen "prozkoumává terén" a zjišťuje, jak se to s pravomocemi má. "Není to o tom, že by se pan Trump nemohl dočkat, až si pardon udělí," prohlásil jeden z jeho poradců.

Washington Post také tvrdí, že podle jeho zdroje se zároveň Trumpovi právníci snaží najít způsob, jak ve vyšetřování celé kauzy svázat ruce hlavnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi. Údajně zkoumají legální limity a pracují například na seznamu, který má pojednávat o jeho možných střetech zájmů.

Právě konflikt zájmů by mohl někdejšího šéfa FBI "paralyzovat". Americké ministerstvo spravedlnosti, které ho do funkce zvláštního vyšetřovatele zvolilo, by ho kvůli tomu mohlo z funkce zase odvolat.

Trumpův právní tým se k informaci odmítl vyjádřit.

Na finance nesahat

Jedním z konkrétních konfliktů zájmů mají v případě Muellera představovat finanční dary ve výši tisíce dolarů, které věnovali v průřezu let Demokratické straně a jejím prezidentským kampaním někteří členové nynějšího Muellerova týmu pro vyšetřování ruské aféry.

Dalším střetem zájmů má být také událost z roku 2011, kdy Mueller zrušil své členství v Trumpově golfovém klubu v Severní Virginii. Důvodem pro jeho odchod byl údajně názorový rozpor ohledně placení členských poplatků. Muellerův mluvčí Joshua Stueve ale jakékoliv neshody popírá.

Podle jednoho ze zdrojů amerického serveru, kterým je nejmenovaný Trumpův poradce, navíc Trumpa rozhněvalo to, že se chce Mueller zabývat financemi jeho rodiny. Včetně prezidenta samotného.

Trumpa podle zdroje obzvláště znervóznilo, že by Mueller získal přístup k daňovým přiznáním za několik posledních let. Ta Trump dosud odmítá zveřejnit.

Ve středečním rozhovoru pro americký list The New York Times zdůraznil, že pokud se Mueller bude vměšovat i do záležitostí ohledně jeho majetku, překročí kompetence svého mandátu. Trump dodal, že jeho finanční situace nemá co do činění s ruskou aférou. 

Už nyní se Muellerův tým zajímá především o Trumpova zetě a poradce Jareda Kushnera. On, Donald junior a bývalý šéf Trumpovy volební kampaně Paul Manafort budou příští týden v případu vměšování Ruska do voleb vypovídat před Senátem. Jeden z klíčových bodů jejich výpovědi přitom bude setkání s ruskou právničkou údajně napojenou na Kreml.

Trump dlouhodobě jakékoliv napojení na Rusko odmítá a celou kauzu označuje za "hon na čarodějnice".

I právníci si lámou hlavu

Nad možností, že by sám sobě udělil takzvaný prezidentský pardon, ale visí velký otazník. Žádný z dosavadních prezidentů USA se navíc o nic takového nepokoušel, i americká justice tedy tuto problematiku nikdy neřešila. 

"Je to intenzivně debatovaná, ale stále nevyřešená právní otázka," uvedl právní expert z Michiganské státní univerzity Brian Kalt.

Podle některých expertů lze milost defininovat jako něco, co může nejvyšší představitel Spojených států udělit jen někomu jinému, nikoliv sobě.

Jiní odborníci naopak namítají, že americká ústava přímo nezakazuje prezidentovi omilostnit sebe sama.

Pro Rusko byla z hlediska jejich zájmů horší volbou Clintonová, od Trumpa si slibovali, že bude schopnější se s nimi dohodnout jejich způsobem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy