Vedli jsme "fantastické rozhovory", hodnotí setkání se světovými státníky Trump

ČTK ČTK
27. 5. 2017 18:45
Po ukončení summitu zemí G7 v italské Taormině zamířil na americkou základnu Sigonella na Sicílii. Během proslovu k americkým vojákům ohodnotil svoji devítidenní cestu. Zároveň jim přislíbil investice a svou "naprostou a neotřesitelnou podporu".
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Za historický týden označil americký prezident Donald Trump svou první zahraniční cestu, během které navštívil Saúdskou Arábii, Izrael a palestinská území, Vatikán a Itálii a zúčastnil se summitů NATO v Bruselu a zemí G7 v italské Taormině.

Se světovými státníky prezident podle svých slov vedl "fantastické rozhovory". Trump po proslovu ze Sicílie odletěl a po devíti dnech zamířil zpět do Washingtonu.

Mám za sebou "skutečně historický týden", řekl Trump vojákům na americké základně Sigonella na Sicílii, kterou navštívil po skončení summitu sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) v nedalekém městě Taormina. Prezident se podle svých slov setkal se starými i novými spojenci USA a navštívil i "jedna z nejposvátnějších míst" tří světových náboženství.

Trump svou první zahraniční cestu zahájil v Saúdské Arábii, kde se kromě svého hostitele krále Salmána setkal také s představiteli řady dalších arabských zemí. Následně se v Izraeli setkal s premiérem Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Reuvenem Rivlinem a na palestinských územích s předsedou samosprávy Mahmúdem Abbásem. Izraelce i Palestince vyzval k uzavření míru.

V Evropě se pak Trump setkal s papežem Františkem a představiteli Itálie a zúčastnil se také dvou summitů: Severoatlantické aliance v Bruselu a zemí G7 v sicilské Taormině. Právě na sobotním setkání s představiteli dalších šesti nejvyspělejších ekonomik světa Trump podle svých slov dosáhl "velkých pokroků".

Během cesty se povedlo posílit koalici proti mezinárodnímu terorismu, který se znovu projevil během pondělního atentátu v Manchesteru a pátečního útoku na koptské křesťany v Egyptě, řekl také prezident.

Vojákům, kteří si přišli poslechnout jeho projev na základně Sigonella, Trump zopakoval požadavek, který přednesl i prezidentům a premiérům členských zemí NATO ve čtvrtek v Bruselu. Alianční země by podle něj měly vydávat nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu. Nyní většinu nákladů nesou USA, což je "nespravedlivé vůči americkému daňovému poplatníkovi", řekl Trump. Peníze po jeho proslovu ale prý začínají proudit.

Americkým vojákům prezident přislíbil investice a svou "naprostou a neotřesitelnou podporu".

Trump v Bruselu odstrčil černohorského premiéra a postavil se před něj | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 8 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy