reklama
 
 

Trump zváží konec sankcí proti Rusku i politiky jedné Číny

AKTUALIZOVÁNO 14. 1. 2017
Foto: Reuters
Nastupující americký prezident Donald Trump naznačil, že by mohl zrušit některé sankce proti Rusku a nectít dosud Spojenými státy dodržovanou politiku jedné Číny. Záleží na chování obou velmocí, řekl v rozhovoru s listem Wall Street Journal.

New York - Nastupující americký prezident Donald Trump zatím ponechá v platnosti současné sankce proti Rusku, později by je ale mohl zrušit, jestliže Moskva projeví dostatek vstřícnosti. V obsáhlém rozhovoru s deníkem The Wall Street Journal Trump také uvedl, že se nebude cítit vázán politikou jedné Číny, kterou Spojené státy zatím dodržovaly. Záležet bude na tom, jaký pokrok ze strany Pekingu uvidí v otázce obchodní a měnové politiky, dodal. Peking se proti jeho výrokům ohradil.

"Jestliže spolu vycházíte a jestliže by nám Rusko opravdu pomáhalo, proč by někdo nechával v platnosti sankce, když jiný dělá opravdu dobré věci?" uvedl Trump v rozhovoru.

Protiruské sankce rozšířil na konci loňského roku prezident Barack Obama kvůli údajně ruským hackerským útokům na americké úřady a instituce. Západ uvalil na Rusko sankce v roce 2014 kvůli jeho počínání během krize na Ukrajině, která vyvrcholila tím, že Moskva anektovala autonomní poloostrov Krym, a ozbrojeným konfliktem na Donbasu mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty.

Nový americký prezident by zrušení sankcí zvážil, jestliže Rusové Američanům pomohou v boji s teroristy a v dosažení dalších cílů důležitých pro Spojené státy. Jak Trump v této souvislosti dodal, je připraven setkat se po své inauguraci, která bude 20. ledna, se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. "Je mi jasné, že se budou chtít sejít a já s tím nemám problém," dodal.

Trump zároveň prohlásil, že se nebude řídit politikou jedné Číny, dokud nezíská pocit, že Peking změnil svou měnovou politiku a obchodní praktiky. "Všechno je v jednání, včetně (politiky) jedné Číny," poznamenal Trump s odkazem na spor o nezávislost Tchaj-wanu, který Čína považuje za jednu ze svých provincií.

Čína na Trumpovo prohlášení reagovala varováním, že o principu jednotné Číny nehodlá diskutovat. Peking považuje princip jedné Číny za politickou platformu vztahů s USA, o níž nelze vést diskusi, uvedlo v prohlášení čínské ministerstvo zahraničí. "Jisté kruhy" v USA by měly mít na paměti citlivost tchajwanské otázky, dodalo ministerstvo.

Trump zpochybnil politiku jedné Číny už v polovině loňského prosince, kdy televizní stanici Fox News řekl, že sice zcela "rozumí politice jedné Číny," ale neví, proč by jí Spojené státy měly dodržovat. Peking už na začátku prosince velmi pobouřilo, když Trump přijal telefonát od tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která mu gratulovala ke zvolení. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let. 

Američtí prezidenti z Demokratické i Republikánské strany politiku jedné Číny zastávali od roku 1979, kdy USA přerušily oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem.

autoři: ČTK, Aktuálně.cz | 14. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama