reklama
 
 

Trump zrušil schůzku s Putinem. Setkáme se, až se vyřeší krize s Ukrajinou, vzkázal

Aktualizováno 30. 11. 2018 19:06
Americký prezident Donald Trump na Twitteru odřekl připravované setkání se svým ruským kolegou Vladimirem Putinem na okraj summitu G20 v Argentině. Zrušení schůzky potvrdil také mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Trump ve čtvrtek nejprve před odletem do Argentiny prohlásil, že je na setkání s Putinem příhodný čas, ale krátce poté na Twitteru oznámil, že do vyřešení rusko-ukrajinského incidentu v Kerčském průlivu je v zájmu všech stran rokování zrušit. Ukrajinský prezident Petro Porošenko Trumpovo rozhodnutí ocenil jako chování velkého státníka.

"Vzhledem k faktu, že lodě a námořníci nebyli vráceni z Ruska na Ukrajinu, jsem se rozhodl, že by bylo pro všechny zúčastněné strany nejlepší mé původně plánované setkání s prezidentem Vladimirem Putinem v Argentině zrušit," napsal Trump na Twitteru. Dodal, že jakmile se situace vyřeší, rád uspořádá s Putinem summit.

Trump zrušení schůzky znovu potvrdil v pátek při zahájení summitu G20 v Buenos Aires. Ruská i některá americká média spekulovala, že Trump zrušil naplánovanou besedu s Putinem z jiných důvodů, než je kerčský incident. Podle amerických komentátorů mohl být příčinou nový vývoj ve vyšetřování kauzy ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016.

To však Trump vyvrátil. "Nelíbí se nám, co se stalo (v Kerčském průlivu), nikdo s tím není spokojen," řekl prezident. "To, co se stalo s (ukrajinskými) loděmi a námořníky, byla jediná příčina," vysvětlil důvod zrušení schůzky.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Kreml zrušení schůzky prezidenta Putina s jeho americkým protějškem lituje. Dalšímu setkání v pozdějším termínu se přitom prý nebrání. Zrušení schůzky nejvyšších představitelů USA a Ruska podle Peskova nicméně odsouvá projednání důležitých mezinárodních otázek na neurčito. Peskov už dříve uvedl, že pokud bude debata opravdu zrušena, získá ruský prezident několik hodin k dobru k užitečným setkáním na okraj summitu G20.

Nejmenovaný diplomatický činitel podle Reuters řekl, že zrušení bilaterálního jednání je nezvratné, ale že potřeba setkání obou státníků trvá. Měli by totiž podle něj projednat smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

Trump minulý měsíc oznámil, že zvažuje odstoupit od INF, kterou v roce 1987 uzavřeli americký prezident Ronald Reagan a tehdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov. Tento krok zdůvodnil zjištěním, že Rusko údajně smlouvu porušuje a že smlouva se nevztahuje na Čínu.

Trump se ještě ve čtvrtek rozmýšlel, zda na schůzku nakonec nejít. Konečné rozhodnutí opodmínil úplnou zprávou, kterou mu o incidentu podá jeho bezpečnostní tým. Před čtvrtečním odletem sice novinářům řekl, že o schůzce přemýšlel a že si myslí, že je vhodná doba se s Putinem sejít. Krátce poté ale na Twitteru oznámil, že bude nejlepší debatu s ruským prezidentem zrušit.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová k prezidentovu rozhodnutí řekla, že Trump konečný postoj zaujal až na palubě leteckého speciálu Air Force One během letu do Argentiny. Dodala, že se tak stalo po rozmluvě s ministrem zahraničí Mikem Pompeem, personálním šéfem Bílého domu Johnem Kellym a svým poradcem pro otázky národní bezpečnosti Johnem Boltonem.

Sandersová rovněž poznamenala, že o věci spolu telefonicky jednaly i vlády Ruska a USA. Není si však vědoma toho, že Trump s Putinem spolu o zrušení schůzky hovořili.

Putin se na summitu G20 v Buenos Aires zvlášť srdečně zdravil se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Podle serveru Politico se nadšeně pozdravili jako staří přátelé, agentura AP jejich setkání označila za "rozzářené, nadšené přivítání".

Saúdského vládce, jehož americké zpravodajské služby označily za strůjce vraždy opozičního novináře Džamála Chášukdžího, většina ostatních účastníků summitu ignorovala. Při společném fotografování ho pořadatelé umístili na samý konec skupiny státníků a bin Salmán po skončení ceremoniálu místo spěšně opustil.

U Kerčského průlivu mezi Černým a Azovským mořem v neděli ruské pohraniční jednotky ostřelovaly a zadržely tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a zajaly jejich posádky. Kyjev reagoval vyhlášením válečného stavu v části Ukrajiny.

autoři: ČTK, Zahraničí | 29. 11. 2018 18:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama