Trump zpomalí stahování vojáků ze Sýrie. Musíme porazit Islámský stát, tvrdí senátor

ČTK ČTK
30. 12. 2018 23:54
Americký prezident Donald Trump je připraven "zpomalit" stahování amerických vojáků ze Sýrie, aby dosáhl konečné porážky teroristické organizace Islámský stát (IS). Po setkání s prezidentem to v neděli řekl vlivný republikánský senátor Lindsey Graham.
Americký prezident Donald Trump navštívil vojáky v Iráku
Americký prezident Donald Trump navštívil vojáky v Iráku | Foto: Reuters

Šéf Bílého domu mu na společném setkání údajně řekl o plánu stažení ze Sýrie některé podrobnosti, o kterých senátor předtím netušil. Před schůzkou Graham řekl, že hodlá Trumpa přesvědčit, aby ještě svůj plán odchodu amerických vojáků ze Sýrie důkladně promyslel.

"Hovořili jsme o Sýrii. Řekl mi některé věci, které jsem nevěděl a s jejichž znalostí mám lepší pocit z toho, kam v Sýrii míříme," uvedl Graham po setkání s Trumpem v Bílém domě. "Pořád budeme mít v některých věcech rozdílné názory, ale řeknu vám, že prezident o Sýrii přemýšlí dlouho a usilovně - jak stáhnout naše síly, ale zároveň dosáhnout našich zájmů v oblasti národní bezpečnosti," dodal vlivný republikán.

Podle Grahama byly plány na stažení "chytrým způsobem" zpomaleny. Trump minulý týden avizoval okamžité zahájení stahování amerických sil ze Sýrie. V amerických médiích se hovořilo o stažení v řádu několika měsíců. "Prezident chápe to, že musíme dokončit práci," řekl nyní Graham, aniž by sdělil podrobnosti o časovém plánu stahování.

"Chci vést válku na nepřítelově dvorku, ne na našem," řekl ještě před setkáním s Trumpem Graham v rozhovoru poskytnutém televizní stanici CNN. Ačkoliv je oslabená, představuje podle vlivného senátora teroristická organizace Islámský stát (IS) přinejmenším na severovýchodě Sýrie stále nebezpečí. "Proto je třeba, abychom (v Sýrii) nechali část našich vojsk," dodal.

Stažení všech amerických vojáků by podle Grahama umožnilo radikálům z IS přeskupit své síly, zradilo by bojovníky kurdských milic, kteří jsou spojenci Washingtonu, a zvýšilo by schopnost Íránu ohrozit bezpečí Izraele.

Před schůzkou senátor za Jižní Karolínu řekl, že chce Trumpa přesvědčit, aby "si sedl se svými generály a znovu promyslel, jak to udělat". "Zpomalit to. Ujistit se, že to uděláme správně. Ujistit se, že se IS nikdy nevrátí. Nevydat Sýrii Íráncům," vysvětlil člen branného výboru amerického Senátu.

V Sýrii působí asi dva tisíce amerických vojáků, kteří v boji proti IS podporují arabsko-kurdskou koalici SDF, jejíž hlavní součástí jsou kurdské milice YPG. Turecko ovšem YPG považuje za teroristickou organizaci napojenou na separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK), která působí na jeho území. Ankara pohrozila, že po stažení amerických vojáků ze severu Sýrie zahájí proti YPG ofenzivu.

Kvůli hrozící invazi Turecka do Sýrie si v neděli s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem telefonovala německá kancléřka Angela Merkelová. Ministerská předsedkyně vyzvala Turecko ke zdrženlivosti a zodpovědné reakci na plánovaný odchod Američanů ze Sýrie. Erdogan a Merkelová se podle agentury DPA shodli, že organizace Islámský stát nadále zůstává "významným nebezpečím".

 

Právě se děje

před 58 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy