Trump zarazil americkým lovcům dovoz sloních trofejí z Afriky, kontroverzní svolení nechá přezkoumat

ČTK ČTK
18. 11. 2017 12:48
Prezident na Twitteru přislíbil, že nechá ověřit "veškerá fakta" ohledně stavu sloní populace, a brzy budou následovat další novinky. Trumpův zásah následoval jen 24 hodin po kontroverzním rozhodnutí americké vládní agentury pro ochranu přírody USFWS povolit americkým lovcům vracet se ze safari do Spojených států s trofejemi.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump "zmrazil" kontroverzní rozhodnutí vládních úřadů zrušit zákaz dovozu sloních trofejí ze Zimbabwe a Zambie, který zavedla předchozí vláda prezidenta Baracka Obamy.

Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na Trumpovo vyjádření na Twitteru. Ochránci zvířat zrušení zákazu kritizovali, podle nich povede k dalšímu vybíjení slonů v Africe.

Trumpův zásah následoval jen 24 hodin po kontroverzním povolení. Prezident na Twitteru přislíbil, že nechá ověřit "veškerá fakta" ohledně stavu sloní populace, a brzy budou následovat další novinky.

Ministr vnitra Ryan Zinke, který má na starosti rovněž ochranu přírodních zdrojů, v prohlášení uvedl, že jednal s šéfem státu a oba se shodli na tom, že klíčové je zachovat sloní stáda v dobrém stavu, a proto je třeba povolení k dovozu trofejí přezkoumat.

Trump podle agentury AFP nejspíše vzal v potaz, že rozhodnutí americké vládní agentury pro ochranu přírody USFWS povolit americkým lovcům vracet se ze safari do Spojených států s trofejemi vyvolalo téměř jednomyslnou kritiku.

"Špatný krok ve špatné době," uvedl i republikánský předseda zahraničního výboru sněmovny Ed Royce, podle kterého "krvavé peníze" z vybíjení slonů pomůžou v Africe jen teroristům. Na internetu se také znovu objevily snímky prezidentových synů pózujících s trofejemi.

"Je skvělé, že pobouření veřejnosti donutilo Trumpa, aby přehodnotil opovrženíhodné rozhodnutí, ale potrvá déle než tweetnutí, abychom zastavili lovce lačné sloních a lvích trofejí. Potřebujeme okamžitá opatření," uvedla Tanya Saneribová z Centra pro zachování biologické rozmanitosti.

Regulovaný lov je prospěšný

"Legální, dobře regulovaný sportovní lov může být prospěšný pro ochranu přírody a zvířat, protože místním organizacím bojujícím za záchranu zvířecích druhů přinese více peněz," vysvětlovala zrušení zákazu USFWS.

Příjmy z legálního lovu podle ní pomáhají ochráncům přírody a zákaz je připravil o velkou část financí.

Spojené státy zakázaly dovoz loveckých trofejí ze Zimbabwe a Zambie v roce 2014 kvůli netransparentnímu využívání peněz z fondů ochránců zvířat. Podle USFWS nyní obě země splňují kritéria. Ochránci přírody ale tvrdí, že korupce je v chudé Zimbabwe všudypřítomná a že peníze utržené z lovu slonů skončí v kapsách podvodníků a pytláků.

Asociace provozovatelů safari odhadovala, že letos by příjmy z legálního lovu divokých zvířat v Zimbabwe mohly dosáhnout až 130 milionů dolarů (2,8 miliardy Kč). Z toho většina pochází od lovců z USA.

Počty slonů v Africe od roku 2010 klesají v průměru o sedm procent - ročně jich pojde více než 30.000, uvedla britská stanice BBC. Připomněla také zálibu synů amerického prezidenta v lovu velkých zvířat v Africe a zveřejnila několik let starou fotografii Donalda Trumpa mladšího, jak stojí nad mrtvým slonem s uříznutým sloním ocasem v ruce.

Počet slonů v Africe se mezi lety 2006 až 2015 ztenčil asi o pětinu kvůli pytláctví v honbě za slonovinou, žádanou hlavně v Číně i jinde Asii, připomněla agentura Reuters a také upozornila na polický chaos v Zimbabwe, kde moc fakticky převzala armáda, i když třiadevadesátiletý prezident Robert Mugabe i v domácím vězení odmítá odstoupit.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy