reklama
 
 

Trump znovu otočil: Vinu za násilnosti ve Virginii mají obě strany. Za mě se rasová situace zlepšila

15. 8. 2017 23:30
Trump se vyjádřil k víkendovým nepokojům v Charlottesville. Jeho stanoviska byla velmi suverénní | Video: Reuters |  01:58
Americký prezident Donald Trump v úterý poskytl již třetí stanovisko k víkendovému násilí ve Virginii. Den poté, co po silné kritice ze strany médií i veřejnosti výslovně kritizoval rasisty a neonacisty, se vrátil ke svým původním výrokům ze soboty. Na nepokojích podle něj nesou vinu obě strany a v obou táborech jsou dobří i špatní lidé, prohlásil Trump před novináři. Rasová situace v USA se podle něj za jeho vlády zlepšila a pozitivní vliv na zmenšování projevů rasismu v zemi bude mít vytváření pracovních míst.

Washington - Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa nesou vinu na víkendových násilnostech v americké Virginii obě strany, v obou táborech jsou ale přitom podle něj dobří i špatní lidé. Trump to prohlásil v úterý před novináři v New Yorku.

Podle agentury AP se tak vrátil ke svému prvnímu komentáři událostí, za který byl mnohými kritizován.

Trump v první reakci na násilnosti ve virginském Charlottesville hovořil o odpovědnosti "mnoha stran", po silném tlaku médií a politiků ale v pondělí výslovně kritizoval rasisty a neonacisty.

V úterý mimo jiné řekl, že levicoví demonstranti "násilně napadli druhou skupinu".

Trump byl již o víkendu také kritizován za pozdní reakci. "Prohlášení, které jsem udělal v sobotu, první prohlášení, bylo dobré, ale nedělají se komentáře, dokud neznáte fakta," hájil se v úterý Trump.

Americký prezident nově také prohlásil, že za jeho vlády se rasová situace v zemi zlepšila. Dodal, že vytváření pracovních míst by mohlo mít pozitivní vliv na zmenšování projevů rasismu v zemi.

Univerzitní město Charlottesville se v sobotu stalo dějištěm nejsilnějších rasistických projevů v USA za dlouhou dobu. Stovky bělošských rasistů a neonacistů protestovaly proti plánům na odstranění sochy generála Roberta Leea z místního parku. V ulicích se pak střetli s táborem místních, kritizujících neonacismus a rasismus. Jeden z bělošských radikálů se pak rozjel autem proti skupině protestujících a zabil přitom dvaatřicetiletou ženu a 19 lidí zranil.

Svědek natočil moment, kdy do davu lidí v Charlottesville najelo auto | Video: Brennan Gilmore, Reuters |  01:01

Trump se v úterý podle agentury Reuters novinářů zeptal, zda by se měla také odstranit socha George Washingtona, protože měl doma otroky. Generál Lee velel ve válce Severu proti Jihu armádě Konfederace, která zastávala zachování otroctví.

Trump se zároveň zastal svého hlavního stratéga Steva Bannona, jehož po víkendových násilnostech mnozí kritizovali, že je tolerantní vůči skupinám propagujícím nadřazenost bělochů či krajně pravicovou ideologii. Bannon podle Trumpa není rasista.

O další perspektivě kritizovaného poradce v Bílém domě však nechtěl mluvit. "Uvidíme," odpověděl na otázku k Bannonově budoucnosti.

autor: ČTK | 15. 8. 2017 23:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama