Trump získal potřebný počet hlasů volitelů, bude prezidentem Spojených států

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 12. 2016 0:29
Donald Trump v pondělí získal více než 270 hlasů volitelů, a překročil tak hranici nutnou pro zvolení prezidentem USA. Hlasování sboru volitelů tradičně odpovídá výsledkům voleb. Řada lidí v pondělí ale po celých USA demonstrovala a vyzývala volitele, aby Trumpovi svůj hlas nedávali. Zda se jim podařilo některého z nich přesvědčit, zatím jasné není.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Washington – Donald Trump v pondělí získal více než 270 hlasů volitelů, a překročil tak hranici potřebnou pro zvolení prezidentem Spojených států. Informovala o tom agentura AP. Do funkce nastoupí republikán Trump jako 45. prezident v lednu příštího roku.

Volitelé, kterých je celkem 538, v pondělí hlasovali o budoucím americkém prezidentovi většinou v metropolích jednotlivých států. Proces začal v 16:00 SEČ v Marylandu, Indianě, Tennessee a Vermontu a skončí až v úterý 1:00 SEČ na Havajských ostrovech. Už nyní je ale jasné, že Trump získal počet hlasů volitelů potřebný ke zvolení.

"Gratuluji Donaldovi Trumpovi, dnes sborem volitelů oficiálně zvolenému prezidentovi Spojených států," uvedl na Twitteru Mike Pence. "Cítím se být poctěn, že budu příštím viceprezidentem USA," dodal.

Na základě nepřímého hlasování občanů z 8. listopadu Trump získal 306 volitelů. Jeho demokratická rivalka Hillary Clintonová ale získala o zhruba 2,8 milionu hlasů voličů více než Trump.

Hlasování sboru volitelů tradičně odpovídá výsledkům voleb. Řada lidí v pondělí po celých USA demonstrovala a vyzývala volitele, aby Trumpovi svůj hlas nedávali. Volitelé dostávali v uplynulých dnech také řadu textových zpráv a e-mailů s výzvami, aby Trumpa nevolili. Zda se podařilo některého z volitelů Trumpovým odpůrcům přesvědčit, zatím jasné není. Všeobecně se ale očekávalo, že Trump bude bez problémů zvolen.

Šestého ledna se na společné schůzi sejdou obě komory Kongresu, aby pod předsednictvím odcházejícího viceprezidenta Joe Bidena volbu potvrdily. K přísaze bude nová hlava státu přivedena při inauguraci 20. ledna.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump je zjevně opatrný při prvních krocích vůči Rusku a Vladimiru Putinovi. Videokomentář Martina Nováka. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy