Trump zavolal Erdoganovi, potvrdil podporu Turecku. Rozhovor trval skoro hodinu

ČTK ČTK
8. 2. 2017 7:36
Podporu Turecku jako strategickému partnerovi v NATO potvrdil v úterním telefonickém rozhovoru s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem šéf Bílého domu Donald Trump. Podle turecké agentury AA rozhovor trval téměř hodinu a proběhl v "pozitivním" duchu.
Foto: Reuters

Washington/Ankara – Americký prezident Donald Trump se v úterý telefonicky spojil se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem, oznámil Bílý dům. Trump potvrdil americkou podporu Turecku jako strategickému partnerovi a spojenci v NATO.

Americký prezident konstatoval, že oba státy sdílejí závazek bojovat s terorismem ve všech jeho podobách. Přivítal příspěvek Turecka k boji proti Islámskému státu, uvedl Bílý dům. Podle turecké agentury AA rozhovor trval téměř hodinu a proběhl v "pozitivním" duchu.

Vztahy obou zemí za vlády Baracka Obamy procházely obtížným obdobím. Ankara zazlívala Washingtonu, že odmítá vydat Fethullaha Gülena, islámského duchovního, který žije v dobrovolném exilu v USA. Turecko ho obviňuje z podněcování pokusu o státní převrat z poloviny loňského července.

Turecko rovněž nesouhlasí se spoluprací americké armády s kurdskými jednotkami, které na Blízkém východě bojují proti Islámskému státu.

 

Právě se děje

Další zprávy