Trump tvrdil, že si kampaň uhradí sám. Nyní vybírá od sponzorů ve velkém

ČTK ČTK
13. 5. 2016 22:15
Předpokládaný republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump začíná shánět peníze od politických sponzorů. V pátek o tom informovala agentura AP s tím, že pro realitního magnáta je to ožehavé téma, kterým může popudit některé své voliče. Během dosavadního klání o stranickou nominaci totiž opakovaně zdůrazňoval, že si kampaň financuje ze svého, takže jako prezident nebude nikomu vděčný.
Donald Trump hovoří ke svým příznivcům v okamžiku triumfu poté, co z voleb odstoupil jeho hlavní soupeř Ted Cruz
Donald Trump hovoří ke svým příznivcům v okamžiku triumfu poté, co z voleb odstoupil jeho hlavní soupeř Ted Cruz | Foto: Reuters

Washington - Miliardář Donald Trump dosud za kampaň utratil svých asi 50 milionů dolarů (1,2 miliardy korun), dalších zhruba 12 milionů dolarů (287 milionů korun) vynaložili jeho podporovatelé, kteří si ale své podpůrné akce organizovali sami. Nyní, kdy má republikánskou nominaci v podstatě jistou, si je Trump vědom toho, že pro očekávaný souboj s demokratkou Hillary Clintonovou bude potřebovat mnohem více peněz. Náklady na kampaň pro listopadové prezidentské volby totiž mohou snadno vyskočit až na miliardu dolarů (24 miliard korun).

Ačkoli Trump neustále zdůrazňoval, že si vše platí z vlastních peněz, již od března členové jeho týmu anonymně sdělovali médiím, že po získání nominace chce využít peněz sponzorů. Proto také počátkem května jmenoval finančním ředitelem své kampaně newyorského investora s vazbami na Hollywood a Las Vegas Stevena Mnuchina.

Trumpův štáb nyní chystá několik akcí, na nichž chce oslovit sponzory. Například 25. května se v losangeleském sídle realitního magnáta Toma Barracka uskuteční benefiční akce, po níž bude brzy následovat obdobná událost v New Yorku. Vzniká rovněž webová stránka, která bude cílit na drobné dárce.

Trump v nedávném rozhovoru s AP prohlásil, že duel prezidentských kandidátů bude stát spoustu peněz. On ale spoléhá na to, že jeho mítinky a setkání s voliči média zpravodajsky pokrývají a že hodně ušetří na drahé televizní reklamě díky tomu, že má status slavné osobnosti.

Trump nyní vedle Mnuchina, který s politickým sponzorstvím nemá zkušenosti, získal pro tuto záležitost skutečné odborníky, jako jsou podle AP například Eli Miller, Anthony Scaramucci či Ray Washburn. Ti přitom pracovali pro Trumpovy soupeře, kteří již ale tažení za nominací ukončili.

Za Trumpem se s finanční podporou začínají pomalu řadit velcí sponzoři. Miliardář Sheldon Adelson, který v prezidentských volbách před čtyřmi lety patřil k největším dárcům, napsal tento týden v listu The Washington Post, že podporuje Trumpa, a při této příležitosti vyzval ostatní zámožné příznivce, aby učinili to samé. Adelsonovi miliardářští kolegové Peter Thiel, který před čtyřmi lety několika miliony dolarů podpořil neúspěšného uchazeče o republikánskou nominaci Rona Paula, či T. Boone Pickens již pomoc přislíbili.

Po dalším Trumpově vítězství zbývá sledovat, jak se republikánská strana do budoucna vyrovná s tím, kdo se stal jejím volebním lídrem. | Video: Teodor Marjanovič
 

Právě se děje

Další zprávy