Trump začíná mít nouzi o zkušené kádry. Pracovat pro něho je risk, vyhazuje i uráží

Daniel Anýž Daniel Anýž
13. 12. 2018 15:40
Do roku 2019 chce americký prezident Donald Trump nastoupit s obměněným týmem. Jenže se zdá, že narazil na problém, pro který se kdysi v bývalém socialistickém Československu vžila hláška "nejsou lidi".
Americký prezident Donald Trump a John Kelly, který skončil ve funkci personálního šéfa Bílého domu.
Americký prezident Donald Trump a John Kelly, který skončil ve funkci personálního šéfa Bílého domu. | Foto: Reuters

Donaldu Trumpovi patrně začínají docházet "spolehlivé, zkušené kádry". Sloužit v jeho týmu je totiž nebývale riskantní. Trumpova administrativa má největší personální "průtočnost" v moderní historii USA.

Lidé z Trumpova okolí si navíc nemohou být jisti, za jakých podmínek "budou odejiti" a zda se jim nakonec služba pro prezidenta od něho samotného nevrátí ve zlém. Jak se zatím naposledy tento týden přesvědčil Trumpův první ministr zahraničí Rex Tillerson. Když v lednu 2017 nastoupil do Trumpova kabinetu, označil ho prezident za "prvotřídního hráče světové třídy".

To, že "má padáka", ovšem prezident Tillersonovi sdělil letos v březnu přes vzkaz na Twitteru. A tento týden, když si Tillerson dovolil prezidenta kritizovat slovy, že v podstatě nic nečte, Trump odpověděl ještě drsněji.

"Byl hloupý jako poleno, nemohl jsem se ho dost rychle zbavit, byl líný jako veš," napsal Trump o svém bývalém šéfovi diplomacie.

Už před listopadovými volbami do Kongresu americká média psala, že v Bílém domě a v Trumpově administrativě dojde ke změnám. A hned druhý den po volbách, ve kterých Trumpovi republikáni přišli o dolní komoru Kongresu, tedy Sněmovnu reprezentantů, prezident oznámil, že v jeho týmu končí ministr spravedlnosti Jeff Sessions.

To se už dlouho čekalo. Sessions patřil mezi lidi, kteří na vlastní kůži poznali Trumpův osobitý styl v personální politice. Prakticky od chvíle, kdy se Sessions jako ministr spravedlnosti v květnu 2017 vzdal dozoru nad vyšetřováním takzvané "ruské kauzy", ho prezident opakovaně veřejně kritizoval, až ponižoval.

"Kdybychom měli skutečného ministra spravedlnosti, tak by se tento hon na čarodějnice vůbec nekonal," napsal Trump například letos v srpnu. Sessions ale nakonec vydržel v administrativě o dost déle, než američtí novináři průběžně předpovídali.

Na jeho místo by měl nyní nastoupit washingtonský právník William P. Barr, který byl už ministrem spravedlnosti v administrativě prezidenta George Bushe staršího.

Jít, či nejít k Trumpovi?

Další klíčovou změnou v Trumpově týmu bude odchod generála Johna Kellyho z pozice šéfa kanceláře Bílého domu. Jak Trump řekl minulou sobotu, Kelly opustí Bílý dům na konci roku.

A prezident už také vybral novou kandidátku, která by měla v OSN nahradit dosavadní americkou velvyslankyni Nikki Haleyovou. Ta svůj odchod oznámila už před dvěma měsíci. V OSN by ji měla vystřídat dosavadní mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová.

Lidé, kteří opustili Donalda Trumpa. Rex Tillerson, John Kelly, Jeff Sessions, Michael Flynn, H.R. McMaster, Scott Pruitt, Tom Price a Nikki Haleyová.
Lidé, kteří opustili Donalda Trumpa. Rex Tillerson, John Kelly, Jeff Sessions, Michael Flynn, H.R. McMaster, Scott Pruitt, Tom Price a Nikki Haleyová. | Foto: Reuters

Všechny tři zmíněné změny ovšem spojuje jedna věc. Rozpaky nad tím, jak probíhal nebo ještě probíhá výběr nového člověka.

O zkušenosti a profesionalitě osmašedesátiletého Williama P. Barra ve Washingtonu není pochyb. Vadou na kráse jeho nominace je však to, jak napsal deník Wall Street Journal, že Barr se hodně rozmýšlel, zda má nabídku přijmout.

"První, co mě napadlo, bylo, proč by to Bill pro všechno na světě dělal?" citoval list Timothyho Flanigana, který pod Barrem sloužil, když byl v letech 1991 až 1993 ministrem spravedlnosti.

Podle Flanigana a dalších lidí, kterým se Barr svěřil, se Barrovi do Trumpových služeb údajně nechtělo. "Pan Barr vybudoval svoji kariéru na dodržování procesu a tradic, zatímco pan Trump je náchylný k bagatelizování obou těchto věcí," napsal k tomu Wall Street Journal.

Podle svého okolí Barr nabídku nakonec vzal prý především z pocitu zodpovědnosti. "Dělá to ze svého smyslu pro službu, z vlastenectví. Pravděpodobně to vidí tak, že je tím, kdo by měl obnovit vnitřní a vnější důvěryhodnost ministerstva spravedlnosti," řekl Flanigan.

Nadlidský úkol i pro mariňáka

Jméno nového šéfa kanceláře Bílého domu, který vystřídá generála Kellyho, by měl Trump oznámit "během jednoho nebo dvou dnů". Trumpův poradce a zeť Jared Kushner navíc médiím hned v sobotu potvrdil, že prezident si vybral Nicka Ayerse, dosavadního šéfa kanceláře viceprezidenta Mikea Pence.

V úterý se ovšem ukázalo, že šestatřicetiletý Ayers nabídku nepřijal. Podle oficiálního vysvětlení proto, že by mohl sloužit jen několik měsíců, protože se plánuje vrátit z Washingtonu ke své manželce a dětem v americkém státě Georgia.

Podle některých médií se ovšem Nick Ayers nechtěl pustit do předem ztracené mise, která by mohla poškodit jeho pověst.

"Proč by chtěl někdo být šéfem Trumpovy kanceláře, pokud by mu tedy nešlo jen o to, aby si s sebou odnesl nějaké kancelářské vybavení těsně předtím, než se to celé zavře?" citoval deník New York Times ironickou poznámku Chrise Whippla, autora knihy The Gatekeepers (Strážci vstupní brány). V ní zachytil zkušenost několika bývalých šéfů kanceláře Bílého domu.

Pozice šéfa kanceláře je mimořádně exponovaná funkce, ve které máte na starosti prezidentovu agendu a plánujete jeho schůzky. Což je ovšem právě v případě Donalda Trumpa mimořádně těžký, frustrující úkol, jak ukazuje zkušenost dosavadního šéfa Kellyho.

V červenci 2017 nastoupil k Trumpovi s tím, že v prezidentově okolí a v celém Bílém domě zjedná pořádek. Chtěl mít například úplnou kontrolu nad tím, kdo za prezidentem s čím chodí, a plánoval mít pod dohledem Trumpovy vzkazy na Twitteru.

Zpočátku se zdálo, že Kelly, čtyřhvězdičkový generál námořní pěchoty, by mohl mít úspěch. Ale postupně se to ukázalo jako naprostá iluze. Americká média začala citovat informační úniky z Bílého domu, že prezidenta prý "otravují a nudí" Kellyho zákazy.

Vedle toho zároveň citovala Kellyho, který sám přemýšlel, že skončí. "Odcházím a už se nevrátím," dával prý generál stále častěji průchod své frustraci, když za sebou zavíral dveře kanceláře. Podle novináře Boba Woodwarda si Kelly v Bílém domě nakonec připadal jako ve "městě bláznů".

Podle Chrise Whippla to bylo už dlouhé měsíce "mizerné manželství". A podle Davida Cohena, politologa z americké Univerzity v Akronu, by si Kellyho nástupce neměl dělat velké naděje, že dopadne lépe.

"Trump je svým vlastním šéfem, není ochoten přenechat svému podřízenému jakoukoli moc. A pokud se to nezmění, nezmění se nic," uvedl Cohen pro list USA Today.

Talentovaná, chytrá… ale bez zkušenosti

"Je velmi talentovaná, velmi chytrá, velmi rychlá. Myslím, že ji budou všichni respektovat," charakterizoval prezident Trump před pár dny Heather Nauertovou, když oznámil, že přijala jeho nabídku na post nové americké velvyslankyně v OSN.

V jejím případě média nepochybují, že do této funkce sama chce. Podle řady bývalých amerických diplomatů je ale otázkou, zda na svoji novou roli stačí.

Její jedinou zkušeností s diplomacií a mezinárodní politikou je dosavadní působení ve funkci mluvčí ministerstva zahraničí USA, kam přišla v dubnu 2017 z televize Fox News, kde předtím moderovala ranní oddychovou talkshow "Fox and Friends".

"Myslím, že Heather Nauertová je chytrá. Ale pochybuji, že bude hrát nějakou výraznou roli. Pochybuji, že v otázkách, jako je Sýrie, jí prezident zavolá a zeptá se: 'Co si o tom myslíte?'" uvedl bývalý dlouholetý americký diplomat Aaron Miller pro stanici Hlas Ameriky (VOA).

Přišli, viděli, odešli

Zásadním problémem podle Millera je, zda si Nauertová mezi ostřílenými diplomaty v OSN vůbec může vydobýt respekt. A přímo v Trumpově týmu Nauertovou s největší pravděpodobností odsunou na vedlejší kolej poradce pro národní bezpečnost John Bolton a stávající ministr zahraničí Mike Pompeo.

Z Bílého domu a Trumpovy administrativy už odešlo 62 procent lidí, kteří s prezidentem předtím nastoupili, uvádí analýza washingtonského think-tanku Brookings Institution. V případě exprezidenta Baracka Obamy byl ve srovnatelném období tento obrat pouze třetinový a u George Bushe mladšího poloviční.

Video: Ať jde prezident do p**ele, vzkázal Snoop Dogg Trumpovi před Bílým domem a zapálil si jointa

Ať jde prezident do p**ele, vzkázal Snoop Dogg Trumpovi před Bílým domem a zapálil si jointa | Video: SnoopDogg
 

Právě se děje

Další zprávy