Trump žádá respekt k obchodním pravidlům mezi USA a Asií. Bilance s Čínou je prý nepřijatelná

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 11. 2017 8:27
Americký prezident Donald Trump vzkázal, že USA budou v asijsko-pacifické oblasti prosazovat poctivý obchod a zůstanou partnery tamních zemí.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Danang (Vietnam) - USA budou v asijsko-pacifické oblasti prosazovat poctivý obchod a zůstanou partnery tamních zemí. V projevu na summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) to řekl americký prezident Donald Trump.

"Budeme přáteli, partnery a spojenci" asijsko-pacifické oblasti, prohlásil Trump v projevu, který začal vyjmenováním úspěchů jednotlivých asijských států.

Později se věnoval vysvětlení budoucích obchodních vztahů USA s tímto regionem. "Očekáváme, že naši obchodní partneři budou dodržovat pravidla. Budeme trvat na poctivé a vyrovnané obchodní praxi," prohlásil americký prezident.

Ujistil, že USA chtějí obchodovat při zachování vzájemného respektu partnerů a také zisku pro obě strany. "Uzavřeme bilaterální obchodní dohody s jakýmkoli" partnerem v asijsko-pacifické oblasti, prohlásil americký prezident, který v lednu podepsal příkaz o odstoupení od Transpacifické smlouvy (TPP). Smlouvu uzavřela minulá administrativa, ale Kongres ji neratifikoval.

V pasáži věnované Číně Trump řekl, že obchodní bilance s touto zemí není pro USA přijatelná a že USA nehodlají nadále tolerovat žádné zneužívání postavení v obchodním vztahu. "Musíme zajistit, aby všichni hráli podle pravidel, a to nyní nedělají," prohlásil.

Trump ujistil, že nedovolí zneužívání USA při obchodování. "Vždy budu klást Ameriku na první místo," ujistil.

 

Právě se děje

Další zprávy