Trump vyzradil totožnost elitních amerických vojáků v Iráku. Ukázal je na Twitteru

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
28. 12. 2018 11:45
Prezident Spojených států Donald Trump při vánoční návštěvě amerických vojáků v Iráku zřejmě vyzradil, co neměl. Na svůj Twitter umístil video z vojenské základny v Anbáru, kde se zdraví a pózuje s příslušníky speciálních jednotek. Ty ale v Iráku z bezpečnostních důvodů působí v utajení.
Americký prezident Donald Trump v Iráku.
Americký prezident Donald Trump v Iráku. | Foto: Reuters

Podle časopisu Newsweek, který informaci přinesl jako první, jde velmi pravděpodobně o oddíl amerických námořních jednotek Seal Team Five. Identita vojáků spadajících pod speciální operace zůstává přitom téměř vždy v utajení. Na oficiálních fotografiích i videích jsou jejich obličeje zpravidla rozmazané. Na záběrech, které Trump dal na Twitter, nikoliv. 

"Bylo nám s Melanií (první dáma USA Melania Trumpová - pozn. red.) ctí navštívit naše úžasné vojsko na letecké základně Al Asad v Iráku. Bůh žehnej USA!" napsal nadšeně šéf Bílého domu k minutu a půl dlouhému videu. 

Trump jakožto vrchní velitel ozbrojených sil má sice právo takové informace odtajnit, je ale zvykem, že se identita členů speciálních jednotek nezveřejňuje, upozornil Newsweek. 

Prezident USA zveřejnil příspěvek poté, co prezidentský speciál Air Force One opustil irácký vzdušný prostor. Vojáci, kteří mají patřit k týmu Seal Team Five, jsou na videu oblečení ve vojenské výzbroji a na čele mají opřené brýle pro noční vidění. 

Kromě videa unikla na veřejnost i fotografie, na které si Trump fotí selfie s Kyuem Leem, který se Trumpovi představil jako vojenský kaplan členů Seal Team Five. Vyplývá to z informací novinářů, kteří prezidenta do Iráku doprovázeli. Trump na to měl Leeovi odvětit: "Hej, v tom případě se pojďme vyfotit."

Bílý dům se ke zprávě zatím nevyjádřil. Americké ministerstvo obrany ale pro magazín Newsweek potvrdilo, že příslušníci působící pod speciální jednotkou obvykle zůstávají pro americkou veřejnost v utajení.  

"Nevybavuji si, že by se kdy jindy stalo, že speciální vojenské jednotky musely pózovat bez rozmazaných tváří v době jejich působení v bojové zóně," nechal se slyšet zaměstnanec Pentagonu, který si přál zůstat v anonymitě. 

"Vojáci jsou teď v nebezpečí"

Stejně to vidí například i bývalý člen amerického vojenského námořnictva Malcom Nance, který v minulosti působil i v Iráku. Zveřejnění totožnosti vojáků považuje za velký odklon od běžné praxe. 

Nance dodal, že odhalení identity představuje nebezpečí zejména v případě, že by některého z vojáků zajali nepřátelé, například teroristická organizace. Ihned by věděli, o příslušníka armády jaké země jde. 

"Většina amerických protivníků, včetně Ruskem podporovaných syrských sil, má velmi propracovanou organizaci sociálních sítí, díky které opravdu podrobně sledují aktivity amerických vojenských týmů," dodal Nance pro televizi NBC s tím, že se tito muži kvůli Trumpovi nyní nachází v mnohem větším ohrožení. 

Ne všichni to ale vidí stejně. Bývalý příslušník námořních jednotek, který si také nepřál uvést své jméno, označil zprávu za "příliš povyku pro nic". "Není žádným tajemstvím, že v Iráku působí Navy Seal Team," citovala ho NBC. 

Návštěva bez ohlášení

Republikánský prezident navštívil americké vojáky v Iráku nečekaně o vánočních svátcích 26. prosince spolu s manželkou Melanií. Iráčtí politici předem nenahlášený příjezd odsoudili. Trump za armádou do blízkovýchodní země dorazil jen pár dní poté, co oznámil odchod amerických sil ze Sýrie s odůvodněním, že Islámský stát je tam už poražen. Při zpáteční cestě do USA se Trump zastavil ještě na americké základně Ramstein v Německu. 

Trumpův letoun na cestě do Iráku zachytil Brit Alan Meloy z anglického města Sheffield. Speciálně upravený Boeing 747 náhodou spatřil na obloze a vyfotil, informovala televize CNN

Když Meloy snímek publikoval na Twitteru, rozproudila se pod příspěvkem debata plná spekulací o tom, že to musí být letadlo s Donaldem Trumpem mířícím do Iráku nebo Afghánistánu. Spekulace se záhy ukázaly být pravdivé. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy