Trump vyzradil totožnost elitních amerických vojáků v Iráku. Ukázal je na Twitteru

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
28. 12. 2018 11:45
Prezident Spojených států Donald Trump při vánoční návštěvě amerických vojáků v Iráku zřejmě vyzradil, co neměl. Na svůj Twitter umístil video z vojenské základny v Anbáru, kde se zdraví a pózuje s příslušníky speciálních jednotek. Ty ale v Iráku z bezpečnostních důvodů působí v utajení.
Americký prezident Donald Trump v Iráku.
Americký prezident Donald Trump v Iráku. | Foto: Reuters

Podle časopisu Newsweek, který informaci přinesl jako první, jde velmi pravděpodobně o oddíl amerických námořních jednotek Seal Team Five. Identita vojáků spadajících pod speciální operace zůstává přitom téměř vždy v utajení. Na oficiálních fotografiích i videích jsou jejich obličeje zpravidla rozmazané. Na záběrech, které Trump dal na Twitter, nikoliv. 

"Bylo nám s Melanií (první dáma USA Melania Trumpová - pozn. red.) ctí navštívit naše úžasné vojsko na letecké základně Al Asad v Iráku. Bůh žehnej USA!" napsal nadšeně šéf Bílého domu k minutu a půl dlouhému videu. 

Trump jakožto vrchní velitel ozbrojených sil má sice právo takové informace odtajnit, je ale zvykem, že se identita členů speciálních jednotek nezveřejňuje, upozornil Newsweek. 

Prezident USA zveřejnil příspěvek poté, co prezidentský speciál Air Force One opustil irácký vzdušný prostor. Vojáci, kteří mají patřit k týmu Seal Team Five, jsou na videu oblečení ve vojenské výzbroji a na čele mají opřené brýle pro noční vidění. 

Kromě videa unikla na veřejnost i fotografie, na které si Trump fotí selfie s Kyuem Leem, který se Trumpovi představil jako vojenský kaplan členů Seal Team Five. Vyplývá to z informací novinářů, kteří prezidenta do Iráku doprovázeli. Trump na to měl Leeovi odvětit: "Hej, v tom případě se pojďme vyfotit."

Bílý dům se ke zprávě zatím nevyjádřil. Americké ministerstvo obrany ale pro magazín Newsweek potvrdilo, že příslušníci působící pod speciální jednotkou obvykle zůstávají pro americkou veřejnost v utajení.  

"Nevybavuji si, že by se kdy jindy stalo, že speciální vojenské jednotky musely pózovat bez rozmazaných tváří v době jejich působení v bojové zóně," nechal se slyšet zaměstnanec Pentagonu, který si přál zůstat v anonymitě. 

"Vojáci jsou teď v nebezpečí"

Stejně to vidí například i bývalý člen amerického vojenského námořnictva Malcom Nance, který v minulosti působil i v Iráku. Zveřejnění totožnosti vojáků považuje za velký odklon od běžné praxe. 

Nance dodal, že odhalení identity představuje nebezpečí zejména v případě, že by některého z vojáků zajali nepřátelé, například teroristická organizace. Ihned by věděli, o příslušníka armády jaké země jde. 

"Většina amerických protivníků, včetně Ruskem podporovaných syrských sil, má velmi propracovanou organizaci sociálních sítí, díky které opravdu podrobně sledují aktivity amerických vojenských týmů," dodal Nance pro televizi NBC s tím, že se tito muži kvůli Trumpovi nyní nachází v mnohem větším ohrožení. 

Ne všichni to ale vidí stejně. Bývalý příslušník námořních jednotek, který si také nepřál uvést své jméno, označil zprávu za "příliš povyku pro nic". "Není žádným tajemstvím, že v Iráku působí Navy Seal Team," citovala ho NBC. 

Návštěva bez ohlášení

Republikánský prezident navštívil americké vojáky v Iráku nečekaně o vánočních svátcích 26. prosince spolu s manželkou Melanií. Iráčtí politici předem nenahlášený příjezd odsoudili. Trump za armádou do blízkovýchodní země dorazil jen pár dní poté, co oznámil odchod amerických sil ze Sýrie s odůvodněním, že Islámský stát je tam už poražen. Při zpáteční cestě do USA se Trump zastavil ještě na americké základně Ramstein v Německu. 

Trumpův letoun na cestě do Iráku zachytil Brit Alan Meloy z anglického města Sheffield. Speciálně upravený Boeing 747 náhodou spatřil na obloze a vyfotil, informovala televize CNN

Když Meloy snímek publikoval na Twitteru, rozproudila se pod příspěvkem debata plná spekulací o tom, že to musí být letadlo s Donaldem Trumpem mířícím do Iráku nebo Afghánistánu. Spekulace se záhy ukázaly být pravdivé. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy