Trump vyzradil totožnost elitních amerických vojáků v Iráku. Ukázal je na Twitteru

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
28. 12. 2018 11:45
Prezident Spojených států Donald Trump při vánoční návštěvě amerických vojáků v Iráku zřejmě vyzradil, co neměl. Na svůj Twitter umístil video z vojenské základny v Anbáru, kde se zdraví a pózuje s příslušníky speciálních jednotek. Ty ale v Iráku z bezpečnostních důvodů působí v utajení.
Americký prezident Donald Trump v Iráku.
Americký prezident Donald Trump v Iráku. | Foto: Reuters

Podle časopisu Newsweek, který informaci přinesl jako první, jde velmi pravděpodobně o oddíl amerických námořních jednotek Seal Team Five. Identita vojáků spadajících pod speciální operace zůstává přitom téměř vždy v utajení. Na oficiálních fotografiích i videích jsou jejich obličeje zpravidla rozmazané. Na záběrech, které Trump dal na Twitter, nikoliv. 

"Bylo nám s Melanií (první dáma USA Melania Trumpová - pozn. red.) ctí navštívit naše úžasné vojsko na letecké základně Al Asad v Iráku. Bůh žehnej USA!" napsal nadšeně šéf Bílého domu k minutu a půl dlouhému videu. 

Trump jakožto vrchní velitel ozbrojených sil má sice právo takové informace odtajnit, je ale zvykem, že se identita členů speciálních jednotek nezveřejňuje, upozornil Newsweek. 

Prezident USA zveřejnil příspěvek poté, co prezidentský speciál Air Force One opustil irácký vzdušný prostor. Vojáci, kteří mají patřit k týmu Seal Team Five, jsou na videu oblečení ve vojenské výzbroji a na čele mají opřené brýle pro noční vidění. 

Kromě videa unikla na veřejnost i fotografie, na které si Trump fotí selfie s Kyuem Leem, který se Trumpovi představil jako vojenský kaplan členů Seal Team Five. Vyplývá to z informací novinářů, kteří prezidenta do Iráku doprovázeli. Trump na to měl Leeovi odvětit: "Hej, v tom případě se pojďme vyfotit."

Bílý dům se ke zprávě zatím nevyjádřil. Americké ministerstvo obrany ale pro magazín Newsweek potvrdilo, že příslušníci působící pod speciální jednotkou obvykle zůstávají pro americkou veřejnost v utajení.  

"Nevybavuji si, že by se kdy jindy stalo, že speciální vojenské jednotky musely pózovat bez rozmazaných tváří v době jejich působení v bojové zóně," nechal se slyšet zaměstnanec Pentagonu, který si přál zůstat v anonymitě. 

"Vojáci jsou teď v nebezpečí"

Stejně to vidí například i bývalý člen amerického vojenského námořnictva Malcom Nance, který v minulosti působil i v Iráku. Zveřejnění totožnosti vojáků považuje za velký odklon od běžné praxe. 

Nance dodal, že odhalení identity představuje nebezpečí zejména v případě, že by některého z vojáků zajali nepřátelé, například teroristická organizace. Ihned by věděli, o příslušníka armády jaké země jde. 

"Většina amerických protivníků, včetně Ruskem podporovaných syrských sil, má velmi propracovanou organizaci sociálních sítí, díky které opravdu podrobně sledují aktivity amerických vojenských týmů," dodal Nance pro televizi NBC s tím, že se tito muži kvůli Trumpovi nyní nachází v mnohem větším ohrožení. 

Ne všichni to ale vidí stejně. Bývalý příslušník námořních jednotek, který si také nepřál uvést své jméno, označil zprávu za "příliš povyku pro nic". "Není žádným tajemstvím, že v Iráku působí Navy Seal Team," citovala ho NBC. 

Návštěva bez ohlášení

Republikánský prezident navštívil americké vojáky v Iráku nečekaně o vánočních svátcích 26. prosince spolu s manželkou Melanií. Iráčtí politici předem nenahlášený příjezd odsoudili. Trump za armádou do blízkovýchodní země dorazil jen pár dní poté, co oznámil odchod amerických sil ze Sýrie s odůvodněním, že Islámský stát je tam už poražen. Při zpáteční cestě do USA se Trump zastavil ještě na americké základně Ramstein v Německu. 

Trumpův letoun na cestě do Iráku zachytil Brit Alan Meloy z anglického města Sheffield. Speciálně upravený Boeing 747 náhodou spatřil na obloze a vyfotil, informovala televize CNN

Když Meloy snímek publikoval na Twitteru, rozproudila se pod příspěvkem debata plná spekulací o tom, že to musí být letadlo s Donaldem Trumpem mířícím do Iráku nebo Afghánistánu. Spekulace se záhy ukázaly být pravdivé. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy