reklama
 
 

Trump: Tlak na KLDR musí pokračovat. Rusko zasahuje do domácích záležitostí zemí na celém světě

Aktualizováno 18. 12. 2017 21:58
Prezident Donald Trump v pondělí představil novou strategii národní bezpečnosti USA. Dokument má čtyři hlavní pilíře. Kromě ochrany amerického lidu a zajištění jeho prosperity k nim patří "zachování míru prostřednictvím síly" a rozšíření vlivu USA ve světě.

Washington - Rusko zasahuje do vnitropolitických záležitostí zemí po celém světě. Uvádí to nová bezpečnostní strategie Spojených států, kterou v pondělí představil americký prezident Donald Trump. Zveřejněný materiál také varuje před vývojem zbraňových systémů v Rusku a Číně, které mohou kriticky ohrozit klíčovou americkou infrastrukturu potřebnou pro chod a správu země.

"S využitím moderních metod podvratné taktiky zasahuje Rusko do domácích politických záležitostí zemí po celém světě," uvádí zhruba 70stránkový dokument, který se zevrubně věnuje americké bezpečnosti.

Americká strategie jako příklad ruských nekalých praktik zmiňuje zneužívání informací, zasahování do kampaní, vytváření falešných identit na internetu nebo placení uživatelů sociálních sítí, kteří pak na webu vystupují jako provokatéři.

V případě Pekingu pak Trumpova strategie označuje Čínu za jednoho z amerických rivalů, kteří Americe kradou duševní vlastnictví v hodnotě miliard dolarů (desítek miliard korun).

Hrozbu vidí americká strategie také ve vojenské moci Ruska a Číny, konkrétně pak v jejich pokročilých zbraňových systémech. Dokument nicméně konstatuje, že vývoj protiraketové obrany USA je zaměřen proti Íránu a Severní Koreji a není jeho cílem narušit dlouhodobé strategické vztahy s Ruskem a Čínou.

Rusko usiluje o obnovu postavení velmoci

Pokud jde o zájmy a hodnoty Ruska a Číny, jsou podle amerického dokumentu zcela v protikladu s těmi, které ctí Spojené státy. "Čína chce dostat Spojené státy z tichomořského regionu, rozšířit moc svého státem řízeného ekonomického modelu a změnit oblast podle svých představ," uvádí americká strategie. "Rusko usiluje o obnovu svého velmocenského postavení a o zřízení sféry vlivu u svých hranic," dodává.

Moskva se podle Washingtonu snaží oslabit americký vliv ve světě a rozdělit dosavadní spojenectví mezi USA a dalšími státy a partnery, Evropskou unii a obranné společenství NATO pak Rusko vnímá jako hrozbu.

Dokument nicméně konstatuje, že záměry Ruska a Číny nemusí být neměnné a že Spojené státy jsou připraveny spolupracovat s Moskvou i Pekingem v případě společných zájmů.

Trump kritizoval své předchůdce

Jako chybu hodnotí strategie desítky let trvající přesvědčení americké politiky, že podpora růstu Číny a její zapojení do mezinárodního společenství povede k liberalizaci země. "V rozporu s našimi nadějemi Čína rozšířila svou moc na úkor suverenity jiných," uvádí dokument.

Trump při představení strategie kritizoval předchozí americké vůdce, kteří podle něj svou nedůsledností vydali americkou suverenitu cizím vládám. Prezident odsoudil postup svých předchůdců k terorismu , neboť vedl jen k tomu, že radikální uskupení jako Islámský stát (IS) ovládly rozsáhlá území.

Předchozí prezidentské administrativy se také nedbale věnovaly otázce Severní Koreje, díky čemuž tamní režim mohl značně zesílit, prohlásil Trump.

USA a jejich partneři podle Trumpa v budoucnu podniknou nejtvrdší možné kroky k jadernému odzbrojení Severní Koreje. Trump vyzdvihl, že současná americká strategie vůči Pchjongjangu přispěla na rozdíl od přístupu předchozích prezidentů k přijetí nejpřísnějších sankcí vůči KLDR. Tlak podle něho musí pokračovat.

"Nemáme jinou možnost," řekl americký prezident.

Mezinárodní vztahy? Neustálé soupeření

Nová strategie národní bezpečnosti má čtyři hlavní pilíře: ochranu Američanů, posilování americké prosperity, ochranu míru prostřednictvím síly a zvyšování amerického vlivu.

Během projevu Trump zdůraznil, že naplňovat tyto zásady chce například stavbou zdi na hranici s Mexikem, ústupem od ochrany životního prostředí na úkor velkých amerických podniků či zvýšením armádních rozpočtů.

Podle agentury AP může nová strategie výrazně změnit vztahy USA s okolním světem. Mezinárodní vztahy definuje jako prostor neustálého soupeření a oslabuje vliv mezinárodních dohod, které určovaly americkou zahraniční politiku v období studené války.

Národní bezpečnostní strategie je veřejný dokument, který prezidentská administrativa Spojených států pravidelně připravuje pro Kongres a ve kterém na obecné úrovni shrnuje hlavní bezpečnostní hrozby. Trump, který se prezidentské funkce ujal letos v lednu, zveřejnil svou vůbec první bezpečnostní strategii. Dosud byl aktuální dokument Trumpova demokratického předchůdce Baracka Obamy z roku 2015, který nahrazoval Obamovu bezpečnostní strategii z roku 2010.

Své loňské zvolení prezidentem označil Trump za rozhodnutí občanů, kteří již nechtějí platit za chyby z minulosti. Dodal také, že historie je od toho, aby se Amerika poučila z předchozích pochybení.

autor: ČTK | 12. 12. 2017 20:43

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama