Trump vyčítal evropským zemím nedostatečné výdaje na obranu

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 5. 2018 23:52
Evropské země stále nedávají dostatek peněz na obranu v rámci pravidel Severoatlantické aliance, což se "bude řešit". Prohlásil to dnes americký prezident Donald Trump během jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Vztahy Spojených států s NATO jsou podle šéfa Bílého domu dobré. USA jsou zdaleka nejdůležitějším přispěvatelem do obranných kapacit aliance a Trumpovým zásadním tématem při jednáních v rámci NATO jsou právě výdaje dalších zemí. Členové by podle aliančních zásad měli věnovat na obranu dvě procenta svého HDP, což však plní kromě USA jen hrstka zemí. Česko patří mezi státy, které dávají na obranu nejmenší podíl HDP, okolo jednoho procenta.
Donald Trump: Někteří nedávají na obranu dost, bude se to řešit.
Donald Trump: Někteří nedávají na obranu dost, bude se to řešit. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 59 minutami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy