Trump vyčetl Clintonové vzestup Islámského státu. Soupeřka ho vyzvala, aby předložil daňové přiznání

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 27. 9. 2016 8:18
Podle Hillary Clintonové by měl Donald Trump zveřejnit své daňové přiznání. "To udělám, i když mi to právníci neradí, až ona zveřejní 33 tisíc e-mailů, které byly smazány," řekl v narážce na to, že Clintonová používala soukromý server pro služební e-maily v době, kdy byla ministryní zahraničí. Podle průzkumu stanice CNN, který proběhl bezprostředně po odvysílání debaty, si 62 procent diváků myslí, že v televizním klání zvítězila Clintonová.
Podání ruky před prvním ze tří televizních duelů.
Podání ruky před prvním ze tří televizních duelů. | Foto: Reuters

Hempstead – První televizní debata Hillary Clintonové a Donalda Trumpa byla  věnována hlavně ekonomice, ale postupně došlo i na témata, jako jsou terorismus, íránské jaderné zbraně, Islámský stát (IS), irácká ropa či útoky ruských hackerů.

Clintonová uvedla, že je třeba podpořit především střední třídu, zatímco Trump chce podle ní pomáhat pouze bohatým. Trump popřel, že by mu v podnikání pomohl jeho otec velkým úvěrem.

Čínu a Mexiko označil za státy, které berou Američanům práci.

Podle Clintonové by měl Trump zveřejnit své daňové přiznání. "To udělám, i když mi to právníci neradí, až ona zveřejní 33 tisíc e-mailů, které byly smazány," řekl v narážce na to, že Clintonová používala soukromý server pro služební e-maily v době, kdy byla ministryní zahraničí.

Přiznala, že to byla chyba.

Oba politici na sebe chvílemi ostře útočili. Trump uvedl, že Hillary Clintonová nemá dostatečnou výdrž na to, být prezidentkou Spojených států, a že dlouhé roky její politické kariéry ve státních službách přinesly slabé výsledky. Demokratka realitního magnáta nařkla z rasismu a sexismu.

"Mám pocit, že budu obviňována úplně z čehokoliv," prohlásila v jednu chvíli Clintonová. "Proč ne?“ zareagoval Trump.

"Trump agresivně obviňoval Clintonovou za všechny známé problémy, ale zároveň se ocitl v defenzivě, když na něj útočila kvůli rasismu a skrývání střetu zájmů,“ hodnotí debatu list Washington Post.

Podle prvních reakcí online sázkových kanceláří, jako jsou PredictIt nebo Paddy Power, je vítězem debaty spíše Clintonová. Přiklání se k tomu i průzkum stanice CNN, který proběhl bezprostředně po odvysílání debaty. Podle něj 62 procent diváků považuje za vítězku televizního klání právě Clintonovou, Trumpa vyzdvihuje 27 procent diváků.

Trump obvinil prezidenta z vzestupu islamistů

V debatě o Blízkém východě Trump obvinil prezidenta Baracka Obamu a svoji soupeřku, že nesou zodpovědnost za vzestup Islámského státu.

Znovu zopakoval svoji tezi, že Spojené státy si měly po invazi do Iráku ponechat kontrolu nad tamní ropou, což by zabránilo vzniku IS. Zároveň se ale od invaze v roce 2003 distancoval. V té době nicméně v rozhlasovém rozhovoru řekl, že válku podporuje.

Clintonová řekla, že USA musí intenzivněji bombardovat Islámský stát, zaměřit se na likvidaci jeho vůdců a spolupracovat s Turky i Kurdy. "Trump žádný plán proti Islámskému státu nemá," uvedla.

Trump kritizoval dohodu o jaderném odzbrojení s Íránem, kterou prosadil Obama. Clintonová ji naopak hájila jako příklad úspěšné diplomacie.

Demokratická kandidátka se vyslovila pro omezení volného přístupu ke zbraním v USA. Trump hovořil o tom, že se musí zlepšit komunikace mezi policií a různými komunitami, když mluvil o problémech Hispánců a černochů.

Televizní předvolební debaty jsou tradičně tři, přičemž první bývá nejsledovanější a na rozhodování voličů má největší vliv.

Oba uchazeči o Bílý dům se mají z historie čemu přiučit, ať už v pozitivním, nebo v negativním smyslu, tvrdí šéfredaktor Aktuálně.cz Pavel Tomášek. | Video: Pavel Tomášek
 

Právě se děje

před 5 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy