Trump vtipkoval s Putinem. Zbavte se novinářů, doporučil ruskému prezidentovi

Zahraničí Zahraničí
28. 6. 2019 13:49
Americký prezident Donald Trump se v pátek na okraj summitu G20 sešel s ruským protějškem Vladimirem Putinem, kterému v nadsázce řekl, aby se "zbavil novinářů". "Fake news jsou dobrý pojem, ne? Vy s nimi v Rusku takový problém nemáte, my ano," dodal šéf Bílého domu. Na to mu Putin v angličtině odpověděl, že i v jeho zemi se falešnými zprávami musí potýkat. Trump zároveň lídrovi Ruska sarkasticky řekl, aby se nevměšoval do prezidentských voleb ve Spojených státech. Podle zahraničních médií tak učinil po otázce jednoho z reportérů, jestli bude tohle téma s Putinem řešit. "Ano, samozřejmě že budu," odvětil pobavený Trump.
Donald Trump na jednání s Vladimirem Putinem.
Donald Trump na jednání s Vladimirem Putinem. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy