Terorista, který najel v New Yorku do lidí, by měl dostat trest smrti, prohlásil Trump

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 2. 11. 2017 12:31
Americký prezident Donald Trump vyzval k trestu smrti pro Uzbeka Sajfulláha Saipova, který v úterý najel s pronajatou dodávkou do lidí na dolním Manhattanu v New Yorku. Při teroristickém útoku zemřelo osm lidí a dalších 11 utrpělo zranění. Trump už ve středu sdělil svůj záměr převézt Saipova do americké věznice v kubánském Guantánamu.
Sajfulláh Saipov.
Sajfulláh Saipov. | Foto: ČTK

Washington -  Atentátník Sayfulláh Saipov, který v úterý najel na Manhattanu do davu a zabil osm lidí, by měl být popraven.

Na Twitteru to napsal prezident Spojených států Donald Trump.

"Newyorský terorista byl šťastný, když požádal o vyvěšení vlajky IS (Islámského státu) ve svém nemocničním pokoji. Zabil osm lidí a vážně jich zranil 12. Měl by dostat trest smrti!" uvedl Trump.

Šéf Bílého domu už ve středu prohlásil, že vážně uvažuje o převezení Saipova do americké věznice v kubánském Guantánamu. Tam USA od teroristických útoků ze září 2001 zadržují osoby podezřelé z terorismu.

Ve čtvrtek ale Trump taktéž na Twitteru dodal, že proces, při kterém by se rozhodlo o přesunutí Saipova do Guantánama, by trval déle než proces u federální prokuratury.

O tom, že Saipov žádal vyvěšení vlajky teroristického hnutí ve svém pokoji, informovala americká média s odvoláním na dokumenty předložené soudu.

Saipov rovněž vyšetřovatelům řekl, že chtěl teroristickou zástavu umístit i na nákladní vůz, kterým zaútočil. Pak si to ale rozmyslel, protože na sebe nechtěl předčasně upoutat pozornost.

Prezident již dříve označil Saipova za zvíře. Prohlásil, že se zasadí o to, aby byla zrušena vízová loterie, díky které ročně může získat povolení k přistěhování se do USA 50 tisíc lidí. V loterii získal vízum právě i Saipov.

Ve středu americká federální prokuratura devětadvacetiletého muže obvinila z poskytování materiální podpory teroristické skupině, z násilného trestného činu, při němž byli zabiti lidé, a ze zničení motorových vozidel.

Saipov vyšetřovatelům řekl, že zaútočil podle instrukcí teroristické sítě Islámský stát a že chtěl zabít co nejvíce lidí. Dal také najevo, že je na svůj čin hrdý.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v souvislosti s útokem zjišťuje informace i o další osobě. V oznámení úřad uvádí, že veřejnost žádá o pomoc při hledání 32letého Mukhammadzoira Kadirova, který se stejně jako Saipov narodil v Uzbekistánu. Důvod, proč se po něm pátrá, ale nesdělil. 

Na záběrech je utíkající Uzbek Sayfullo Saipov poté, co měl najet s dodávkou do cyklistů a chodců na Manhattanu. Vzápětí ho policista postřelil. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 44 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy