reklama
 
 

Trump vyzval Čínu k většímu tlaku na KLDR. Tento problém můžete snadno vyřešit, vzkázal

9. 11. 2017 12:52
Americký prezident Donald Trump je na návštěvě Číny, kde vyzval vedení země, aby zesílilo tlak na KLDR. Jinak ale o své návštěvě nešetří superlativy. Na svůj Twitter vkládá fotografie i videa a obchází čínskou cenzuru.

Peking - Americký prezident Donald Trump při nynější návštěvě Číny nepřerušil svou komunikaci na Twitteru, přestože tato sociální platforma je, podobně jako Facebook, pro běžné uživatele čínskými úřady blokována.

Šéf Bílého domu ve středu pozdě večer ve svém příspěvku poděkoval hostitelům za prohlídku pekingského Zakázaného města a za soukromou večeři v tomto starobylém palácovém komplexu.

Trump je proslulý tím, že s oblibou komunikuje prostřednictvím Twitteru, kde má 42,3 milionu sledujících. Zda v této praktice bude pokračovat i v Číně, ale bylo otázkou.

Již před Trumpovým středečním příletem do Pekingu nicméně jeden z představitelů Bílého domu na otázku novinářů řekl: "Prezident bude tweetovat, jak se mu zlíbí. Je to jeho způsob přímé komunikace s americkými občany."

Obejít vládní omezení a dostat se na necenzurovaný internet umožňuje Číňanům například virtuální privátní síť (VPN). Cizinci zase často využívají roamingové služby, které si před odjezdem do Číny vyřídí ve své vlasti, píše agentura Reuters.

Americký prezident od příletu využil Twitter hned několikrát.

Dokonce si změnil úvodní fotografii, kam nahrál snímek, na němž je zachycen společně s manželkou Melanií a s čínským prezidentským párem při návštěvě opery v Zakázaném městě.

Všechny Trumpovy tweety z Číny se však nenesly ve slavnostním a spokojeném duchu.

"Severní Korea vnímá dřívější umírněný přístup Ameriky jako slabost. To je naprosto chybný výklad. Nepodceňujte nás. A nepokoušejte nás," napsal Trump k otázce KLDR a jejích jaderných a zbrojních programů.

Čínský tlak na KLDR

Trump také během své návštěvy vyzval vedení Číny, aby vyvinulo větší tlak na Severokorejce.

Na tiskové konferenci po setkání s prezidentem Si Ťin-pchingem prohlásil, že všechny strany se musejí spojit, aby zastavily vyzbrojování a financování severokorejského režimu. Spojené státy a Čína se přitom shodly, že při řešení krize na Korejském poloostrově se vyhnou krokům, které v minulosti neuspěly, dodal šéf Bílého domu.

"Čína dokáže tento problém rychle a snadno vyřešit," podotkl Trump k severokorejské otázce, přičemž současně Pekingu poděkoval za dosavadní úsilí. K pomoci při řešení krize vyzval také Rusko.

Čínský vůdce Si Ťin-pching zopakoval, že Čína bude nadále usilovat o denuklearizaci Korejského poloostrova. "Jsme odhodláni dosáhnout řešení této otázky prostřednictvím dialogu," řekl Si.

Trump: Pokud nebudeme mít jinou možnost, zničíme Severní Koreu | Video: The White House |  01:38

autor: ČTK | 9. 11. 2017 12:52

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama