reklama
 
 

Nové sankce proti Íránu. USA ho trestají za zkoušku balistické rakety

3. 2. 2017 16:48
Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila sankce proti třinácti osobám a dvanácti firmám v Íránu. Důvodem je test balistické rakety, kterou Írán o víkendu provedl. Trump pohrozil Íránu už v pátek ráno prostřednictvím svého Twitteru, na kterém uvedl, že si "Írán zahrává s ohněm".

Washington – Spojené státy v pátek v reakci na nedávný íránský test balistické rakety uvalily sankce na 13 jednotlivců a 12 společností v Íránu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Trumpovu administrativu.

Nový americký prezident Donald Trump již ve čtvrtek na Twitteru uvedl, že Írán dostal od USA kvůli raketové zkoušce oficiální výstrahu. V odpovědi na otázku, zda v reakci zvažuje i vojenské možnosti, Trump novinářům řekl, že "nic není vyloučeno".

V pátek ráno pak americký prezident tweetoval, že si "Írán zahrává s ohněm". "Neváží si toho, jak 'laskavý' k nim byl prezident (Barack) Obama. To já takový nebudu!" sdělil Trump.

Íránská armáda v neděli testovala balistickou raketu středního doletu, což Washington označuje za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Írán naopak tvrdí, že testem nic neporušil.

Trump Teherán kritizuje i kvůli jaderné dohodě uzavřené v roce 2015 se světovými mocnostmi. Spojené státy byly mezi šesti zeměmi, které ukončily letité spory o íránský jaderný program dohodou, jež protiíránské sankce ruší výměnou za zpomalení jaderného programu v Íránu. Program je stále přísně monitorován a nesmí být vojensky zaměřený.

Trump dohodu kritizoval už v předvolební kampani jako nejhorší, jaká kdy byla uzavřena. Hrozil také jejím vypovězením. Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu řekl, že Trump je v politice nováčkem a že potrvá dlouho, než pochopí, co se ve světě děje.

autoři: Zahraničí, ČTK | 3. 2. 2017 16:48

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama