Trump usiluje o novou podobu přistěhovalecké politiky. Chce nalákat profesionální a schopné lidi

ČTK ČTK
2. 8. 2017 23:45
Americký prezident Donald Trump ve středu v Bílém domě jednal s republikánskými senátory Davidem Perduem z Georgie a Tomem Cottonem z Arkansasu o budoucí podobě přistěhovalecké politiky. Podle Trumpa by měla být založena primárně na schopnostech přistěhovalců, než na rodinných vazbách, informovala agentura AP.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Prezident Donald Trump má v úmyslu změnit zásady americké přistěhovalecké politiky, která má být místo na rodinných vazbách založena na zásluhách a schopnostech. O podobě budoucího imigračního zákona ve středu podle agentury AP Trump v Bílém domě debatoval s republikánskými senátory Davidem Perduem z Georgie a Tomem Cottonem z Arkansasu.

Už v červenci na shromáždění v Ohiu Trump oznámil, že pracuje na "vytvoření nového přistěhovaleckého systému pro Ameriku". Podle činitelů Bílého domu, na které se AP odvolává, je cílem otevřít dveře profesně zdatným osobám, které by prospěly hospodářskému rozvoji, růstu mezd a vytvoření nových pracovních míst. Podle vládních statistik přijíždí do USA z profesních důvodů jen jeden z patnácti přistěhovalců.

Senátoři Perdue a Cotton v únoru navrhli novelu imigračního zákona z roku 1965, která by během deseti let snížila počet legálních přistěhovalců na polovinu. Na polovinu by se měl snížit počet i osob žijících v USA se statusem uprchlíka. Novela by také omezila okruh osob, které mohou získat zelenou kartu opravňující k pobytu jen proto, aby se v USA připojily ke svým rodinám.

Navrhovanou novelu ale Senát ponechal bez povšimnutí, senátoři údajně nemají v plánu o nové úpravě během letošního roku hlasovat. Trump se nyní za novelu osobně postavil, protože imigrační politikou se během své volební kampaně intenzivně zabýval, uvádí AP.

 

Právě se děje

Další zprávy