Takový "masakr" ještě moderní historie USA nezažila. Trump systematicky ruší reformy Baracka Obamy

Daniel Anýž Daniel Anýž
27. 6. 2017 14:11
Heslo "sláva vítězům, čest poraženým" platí v americkém Bílém domě jen velmi omezeně. Nový prezident Donald Trump se od svého lednového nástupu do funkce snaží nemilosrdně vymazat z historie svého předchůdce Baracka Obamu. Okamžitě po nástupu do úřadu začal Trump rušit Obamovu reformu zdravotnictví. Radikálně mění jeho energetickou politiku, a svého předchůdce dokonce čerstvě obvinil z vlastních problémů – tedy že v loňské prezidentské kampani nezasáhl proti ruskému vměšování do amerických voleb. Nejnovější průzkumy veřejného mínění ale dávají za pravdu Baracku Obamovi – jak u Američanů, tak ve světě byl oproti Trumpovi v prezidentské funkci mnohem oblíbenější.
Nový americký prezident Donald Trump se svým předchůdcem Barackem Obamou.
Nový americký prezident Donald Trump se svým předchůdcem Barackem Obamou. | Foto: Reuters

Washington - Z četnosti vzkazů na Twitteru, které americký prezident Donald Trump v posledních dnech věnuje reformě zdravotnictví svého předchůdce Baracka Obamy, je ten vzkaz zřejmý.

Snaha nového šéfa Bílého domu tento systém zrušit a nahradit republikánskou legislativou dospěla k dalšímu důležitému bodu.

Tím by mělo být ještě tento týden hlasování v americkém Senátu. Zatím sice není vůbec jisté, zda to horní komora amerického parlamentu v daném termínu zvládne, republikáni v tuto chvíli nemají dost hlasů.

Někteří jejich členové nechtějí podpořit legislativu, která by podle nezávislé Rozpočtové kanceláře Kongresu (CBO) zvýšila počet nepojištěných Američanů o 22 milionů.

Podobně jako v případě Sněmovny reprezentantů, kde návrh republikánské reformy prošel až na druhý pokus, ale republikáni pravděpodobně i v Senátu najdou dřív nebo později kompromis.

A konec "Obamacare" se výrazně přiblíží.

Blednoucí Obama

Pro Donalda Trumpa by to byl triumf.

Pro jeho předchůdce Baracka Obamu by to naopak znamenalo, že největší vnitropolitická reforma z období jeho prezidentství, "otisk v americké historii", jak na konci jeho pobytu v Bílém domě psala média, by ještě více vybledl.

Pro Obamu by to byla největší ztráta, zdaleka ale ne jediná.

Pokud je totiž na dosavadních politických krocích Donalda Trumpa něco nápadné, tak je to důslednost, se kterou se pokouší vymazat nebo přinejmenším změnit Obamův politický odkaz. 

A nejen ten.

Trump se snaží vykreslit svého předchůdce jako prezidenta, který ničil a ohrozil Ameriku. Nejnověji dokonce Baracka Obamu obvinil z prohřešku, se kterým má sám největší problémy. Totiž že v loňské prezidentské kampani nezasáhl proti ruskému vměšování.

"Skutečným důvodem, proč prezident Obama neudělal NIC, když jej CIA upozornila na vměšování, bylo jeho očekávání, že Clintonová vyhraje," napsal Donald Trump v pondělí na Twitteru.

Reagoval tak na rozsáhlý investigativní materiál deníku Washington Post z minulého týdne, který kromě jiného uvedl, že Barack Obama loni několik měsíců váhal, jak má zareagovat na informace amerických tajných služeb o ruské snaze ovlivnit prezidentské volby v USA.

Všechno, jen ne Clinton

Samotný fakt, že nový prezident, přicházející z opačné strany, zruší některá rozhodnutí svého předchůdce, není v americké politice žádnou novinkou.

Když v Bílém domě nahradil republikán George W. Bush demokrata Billa Clintona, byl jeho přístup označen zkratkou "ABC". Což znamenalo "Anything But Clinton", tedy že Bush bude dělat cokoliv, ale hlavně jinak než jeho předchůdce.

Jenže praxe pak nebyla zdaleka tak dramatická, přinejmenším ve srovnání s dramatickými otočkami, které teď ve vztahu k Obamovi dělá Donald Trump.

Podobnou "čistku" totiž moderní americká historie ještě nezažila.

"Když se dívám zpět, nenacházím jednoduše v nedávné americké historii případ, kdy byla nová administrativa takto plně zaměstnána tím, aby změnila kroky její předchůdkyně," řekl deníku New York Times Russel Riley, který se jako historik na University of Virginia specializuje právě na americké prezidentství.

Hned od startu útok

Donald Trump nedělá na jednu stranu nic jiného, než co sliboval v prezidentské kampani. I tak ale jeho razance překvapuje.

Hned prvním prezidentským výnosem, okamžitě po inauguraci, začal, i když v tu chvíli spíše jen symbolicky, svůj útok na Obamacare.

Následovalo zrušení transpacifické tržní dohody (USA a dalších 11 zemí), kterou Obamův Bílý dům dojednával několik let.

Následně začal obracet naruby Obamovu energetickou politiku, když zvrátil jeho zákazy výstavby ropovodů, především projektu Keystone XL, který má vést ropu z Kanady do rafinérií v Mexickém zálivu.

S energetikou pak úzce souvisí i klimatická agenda, ve které Trump nejdřív zrušil přísné emisní limity, které americkým automobilkám předtím stanovila Obamova administrativa.

Následně nový prezident anuloval i Obamovo nařízení o povinných limitech pro americké uhelné elektrárny. A na začátku června za USA odstoupil od globální Pařížské dohody o klimatu.

Samostatnou kapitolou je pak rušení předchozích Obamových regulačních opatření, třeba právě v energetice nebo v pracovněprávní problematice.

Ze čtyřiceti zákonů, které Donald Trump k tomuto pondělí podepsal, jich víc než polovina ruší nebo mění Obamovy iniciativy.

Mohlo být ještě hůř

Demokraté i členové bývalého Obamova týmu se snaží kroky nového prezidenta bagatelizovat. 

"Obamovo dědictví by bylo v mnohem větším ohrožení, kdy byl Donald Trump schopnější prezident," citoval New York Times někdejšího Obamova mluvčího Joshe Earnesta.

Podle Susan Riceové, bývalé Obamovy poradkyně pro národní bezpečnost, jde ze strany Donalda Trumpa o "velké pozérství, ale o žádné velké změny".

"Trumpova administrativa neničí Obamovo dědictví, ale hlavně vůdčí americkou roli ve světě," uvedla Riceová.

Podle řady amerických komentátorů je ale situace vážná a Trumpův rukopis, snažící se Obamu vymazat z historie, zřetelný.

Jediné, čím se podle nich můžou demokraté utěšovat, je skutečnost, že některé Trumpovy kroky, které sliboval v kampani, nakonec Obamovy reformy nezrušily stoprocentně. 

Navzdory původním prohlášením prezident Trump například nevypověděl dohodu o kontrole íránského jaderného programu.

Ani jeho změna politiky vůči Kubě není oproti Obamově éře nakonec úplným obratem. Spíš jde o politické gesto vůči Trumpovým voličům z americko-kubánské menšiny.

Trump nezná bratra

Systematické vymazávání předchozích klíčových Obamových kroků zůstává ale každopádně věcí, kterou moderní Amerika nepamatuje.

Obdobnou zásadní legislativu, jakou byla velká reforma zdravotnictví Baracka Obamy, zatím žádný novodobý prezident USA svému předchůdci nezrušil.

A to se přitom týkaly tak velkých věcí, jakými byly ekonomický a sociální program New Deal demokrata F. D. Roosevelta nebo velké občanskoprávní zákony, schválené za demokrata Lyndona Johnsona.

Navzdory výhradám i tlaku z vlastních stran je jejich nástupci v Bílém domě ponechali v platnosti.

Donald Trump, kterého vynesla do úřadu velká nespokojenost až zloba jeho voličů na politické fungování Washingtonu, tedy i administrativy Baracka Obamy a taky části Republikánské strany, se ale na žádné historické precedenty neohlíží.

Ani na emoce svého předchůdce.  

O tom, jak těžkou ranou by byl zánik jeho zdravotnické reformy pro samotného Baracka Obamu, svědčí jeho reakce z minulého týdne.

Od odchodu z Bílého domu se snažil Trumpova politická rozhodnutí nekomentovat, stejně jako kroky republikánského Kongresu.

Do minulého týdne se k nim vyjádřil jen dvakrát. Kritizoval Trumpův lednový protiimigrační výnos a pak jeho rozhodnutí odstoupit od globální klimatické dohody.

Obama: Je to krutý návrh

Teď se ozval k Trumpovu plánu na novou reformu zdravotnictví potřetí. A nebývale emotivně. 

"Tento plán ve skutečnosti není návrhem zákona o zdravotnictví. Je to masivní přesun bohatství od střední třídy a chudších rodin k nejbohatším lidem v Americe," napsal Barack Obama minulý čtvrtek na sociální síti Facebook.

Podle něj je nový republikánský návrh "ve svém jádru krutý" a voliči by se proti němu měli postavit. Obamův příspěvek na Facebooku získal během několika málo hodin 100 000 sdílení a 300 000 zdvižených palců.

Jak a kdy se Donald Trump rozhodl kandidovat na amerického prezidenta, tak o tom se v části novinářských a politicko-zákulisních kruhů nepochybuje. | Video: Pavel Tomášek
 

Právě se děje

Další zprávy