"Stále věříš na Santu?" Trump si vysloužil kritiku, že sebral iluze sedmileté dívce

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
26. 12. 2018 9:49
Americký prezident Donald Trump vyvolal opět pozdvižení na sociálních sítích. Tentokrát si vysloužil kritiku za to, že málem sebral malé dívce iluze ohledně Santa Clause. Učinil tak v tradičních telefonátech, jimiž děti každý rok před Vánocemi zjišťují, kdy už k nim dědeček v červené kombinéze s dárky dorazí. Podle amerických médií se mu to ale nepovedlo a dívka v Santu stále věří.
Americký prezident Donald Trump během jednoho z tradičních vánočních rozhovorů s malými dětmi.
Americký prezident Donald Trump během jednoho z tradičních vánočních rozhovorů s malými dětmi. | Foto: Reuters

Děti volají do velení protivzdušné obrany (NORAD), které tuto recesistickou službu už mnoho let o Vánocích poskytuje. Několik telefonátů ale bylo v pondělí přepojeno do Bílého domu, kde na ně odpovídal Trump a jeho manželka Melania. Ta na Twitteru napsala, že pomoci dětem vystopovat Santu je jednou z jejích "nejoblíbenějších tradic".

"Stále věříš na Santu? Protože v sedmi letech už to není obvyklé, ne?" zeptal se Trump v pondělí večer sedmileté dívky. Podle britské BBC dívka odpověděla jen "Ano, pane" a později médiím přiznala, že nepochopila, na co se prezident ptá. Trumpa její odpověď rozesmála.

Na sociálních sítích se ale rázem vzedmula vlna komentářů. "Vlastně neexistuje ani nebe, když umřete, shnijete v zemi a sežerou vás červi. Tak veselé Vánoce," napsal například v reakci americký scenárista Dan Amira.

"Trump dělá hodně věcí špatně, ale naznačit sedmiletému dítěti, že Santa neexistuje, je asi jedna z mála správných věcí, kterou v úřadu udělal," komentoval událost další uživatel Twitteru. "Někdo to udělat musí," dodal.

Rodiče sedmileté dívky pak pro americký server Buzzfeed ale řekli, že neměli žádný problém s tím, jak prezident s jejich dcerou mluvil. "Podle mě je šílené, že se z toho stala taková kauza," komentoval to její otec s tím, že dcera na Santa Clause i přesto stále věří.

Informace o pohybu Santa Clause se sobím spřežením, v němž vozí dětem dárky, poskytují už několik desítek let dobrovolníci Velení protivzdušné a kosmické obrany Severní Ameriky (NORAD). Nápad se zrodil v roce 1955, kdy plukovník Harry Shoup před vánočními svátky zvedl vyzvánějící telefon v očekávání, že uslyší rozkaz nadřízeného generála. Ke svému překvapení ale slyšel dětský hlas a přání promluvit se Santa Clausem. Nápad zaujal velení NORAD, které přes média pak zřídilo speciální vánoční telefonickou linku.

 

Právě se děje

Další zprávy