Donald Trump zavítal do kostela, pastorka ho poučovala o křesťanských hodnotách

Zahraničí Zahraničí
25. 1. 2016 11:41
Realitní magnát a dosavadní favorit republikánských kandidátů na nového amerického prezidenta zasedl do lavic v kostele v Iowě, kde si vyslechl bohoslužbu reverendky Pamely Saturniové. Kázala o podstatě křesťanských hodnot, o pokoře, laskavosti a uprchlících. Nepřímo se dotkla i otázky imigrace, která je pro Trumpa velikým tématem. Syrským uprchlíkům by rád zakázal vstup do USA úplně, nelegální přistěhovalce chce hromadně deportovat. Podle Saturniové by se Američané syrských uprchlíků neměli stranit a migranty z Mexika by měli spíš uvítat. Trump reagoval slovy, že poselství slyšel, ale že proti ilegální imigraci se staví i nadále.
Realitní magnát Donald Trump. Ilustrační foto.
Realitní magnát Donald Trump. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Des Moines (Iowa) - Do spuštění primárek v americké Iowě zbývá týden, a tak není divu, že prezidentští kandidáti bojují o pozornost místních voličů. Republikánskému favoritu Donaldu Trumpovi se ale na Středozápadě dostalo nečekané "sprchy" v podobě kázání. Doslova.

Realitní magnát, proslulý svým ostrým vystupováním i tvrdými výroky zaměřenými proti uprchlíkům a imigrantům, navštívil kostel v iowském městě Muscatine, kde si následně vyslechnul bohoslužbu o podstatě křesťanských hodnot, o pokoře a laskavosti.

Reverendka Pamela Saturniová se dotkla i otázky imigrace, která je pro volební prezidentský závod v USA palčivým tématem.

Američané by se podle Saturniové neměli stranit syrských uprchlíků a migrantů z Mexika, ale měli by je spíše uvítat.

Trump bojuje o svou křesťanskou reputaci

"Ježíš nás dnes učí, že vyšel vstříc těm, kdo jsou mimo církev. Těm, kdo jsou nejméně milovaní, nejvíce diskriminovaní, v naší společnosti a v našem světě nejvíce pozapomenutí," cituje její slova agentura AP.

Média přednes komentují slovy, že se Saturniová nepřímo dotýkala některých Trumpových politických postojů. A že miliardář sám "vypadal, že bojuje s tím, aby si udržel svoji křesťanskou reputaci".

Trump sám často prohlašuje, že byl vychován jako presbyterián. A někdy s sebou na akce nosí svoji kopii bible.

O Syřany se u nás nemůžeme postarat, říká Trump

Na kázání presbyteriánské pastorky Trump reagoval slovy, že poselství slyšel, ale že proti ilegální imigraci se staví i nadále.

"Mohu vám pouze říct, že se chci o všechny tyhle lidi postarat. Ale co se týče Syřanů, nemůžeme tak učinit tady. Ale chci vybudovat bezpečnou zónu v Sýrii," uvedl.

Republikánský kandidát na nového nájemníka Bílého domu by nejraději všem Syřanům vstup na americkou půdu hromadně zakázal. Podle jeho vyjádření představují bezpečnostní riziko. Ze země by taky chtěl deportovat všechny nelegální imigranty, těch je podle odhadů okolo 11 milionů.

V Iowě žije asi 1,3 milionu lidí a věřící lidé budou mít v prezidentských volbách silné slovo. K protestantům se v zemi hlásí zhruba polovina lidí.

V kostele Trump usedl do páté řady a se sepjatýma rukama se modlil, zatímco poslouchal pastorčina slova o "jednotě srdcí i hlav ve víře v Boha", napsal americký server The Washington Post.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy