Trump podcenil financování své volební kampaně a shání peníze po celém světě. Porušuje tím zákon

ČTK ČTK
30. 6. 2016 8:29
Podle amerických médií americký republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump finanční podporu své volební kampaně podcenil a nyní shání peníze i u zahraničních politiků. To je ale v USA zákonem zakázáno a dvě americké nevládní organizace dohlížející na vedení volební kampaně si na Trumpovo financování hodlají stěžovat. Stížnosti na žádosti rozesílané jménem Donalda Trumpa podle amerických nevládních organizací přicházejí z Islandu, Austrálie a Skotska.
Donald Trump podcenil financování své předvolební kampaně.
Donald Trump podcenil financování své předvolební kampaně. | Foto: Reuters

Washington - Zahraniční politici jsou "bombardováni" výzvami k finančním příspěvkům kontroverznímu kandidátovi amerických republikánů na prezidentský úřad Donaldu Trumpovi. Napsala to ve čtvrtek agentura AP. Děje se tak přesto, že v USA platí federální zákon zakazující využívání peněz z ciziny na volební kampaň.

Dvě americké nevládní organizace dohlížející na vedení volební kampaně si podle AP hodlají stěžovat, že Trumpův volební štáb porušuje zákon. V úterý v Londýně údajně oznámil konzervativní poslanec Roger Gale, člen dolní komory britského parlamentu, že on sám i mnozí jeho kolegové jsou zaplaveni výzvami od "jakéhosi Donalda Trumpa". Prohlásil, že britští poslanci by neměli být vystaveni "agresivnímu spamu", tedy nevyžádané poště.

Stížnosti na žádosti rozesílané jménem Donalda Trumpa podle amerických nevládních organizací přicházejí z Islandu, Austrálie a Skotska. Trumpův štáb tyto informace nekomentoval.

Podle amerických médií newyorský miliardář finanční podporu své volební kampaně zanedbal. Zatímco na kampaň k primárním volbám přispěl ze svých vlastních fondů, a to prý desítkami milionů dolarů, prezidentskou kampaň si sám financovat nehodlá. Ve srovnání se svou pravděpodobnou soupeřkou Hillary Clintonovou ale zatím shromáždil jen málo prostředků. Podle médií má bývalá první dáma k dispozici přes 40 milionů dolarů, zatímco Trump asi desetinu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma dopravním nehodám na 34. kilometru poblíž Dobříše je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a údajů na webu dopravní policie.

K nehodám došlo kolem 05:30. Na místě zasahují složky integrovaného dopravního systému. Řidiče policisté odklání z dálnice na sjezdu 41 u Dubence. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy