Trump podcenil financování své volební kampaně a shání peníze po celém světě. Porušuje tím zákon

ČTK ČTK
30. 6. 2016 8:29
Podle amerických médií americký republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump finanční podporu své volební kampaně podcenil a nyní shání peníze i u zahraničních politiků. To je ale v USA zákonem zakázáno a dvě americké nevládní organizace dohlížející na vedení volební kampaně si na Trumpovo financování hodlají stěžovat. Stížnosti na žádosti rozesílané jménem Donalda Trumpa podle amerických nevládních organizací přicházejí z Islandu, Austrálie a Skotska.
Donald Trump podcenil financování své předvolební kampaně.
Donald Trump podcenil financování své předvolební kampaně. | Foto: Reuters

Washington - Zahraniční politici jsou "bombardováni" výzvami k finančním příspěvkům kontroverznímu kandidátovi amerických republikánů na prezidentský úřad Donaldu Trumpovi. Napsala to ve čtvrtek agentura AP. Děje se tak přesto, že v USA platí federální zákon zakazující využívání peněz z ciziny na volební kampaň.

Dvě americké nevládní organizace dohlížející na vedení volební kampaně si podle AP hodlají stěžovat, že Trumpův volební štáb porušuje zákon. V úterý v Londýně údajně oznámil konzervativní poslanec Roger Gale, člen dolní komory britského parlamentu, že on sám i mnozí jeho kolegové jsou zaplaveni výzvami od "jakéhosi Donalda Trumpa". Prohlásil, že britští poslanci by neměli být vystaveni "agresivnímu spamu", tedy nevyžádané poště.

Stížnosti na žádosti rozesílané jménem Donalda Trumpa podle amerických nevládních organizací přicházejí z Islandu, Austrálie a Skotska. Trumpův štáb tyto informace nekomentoval.

Podle amerických médií newyorský miliardář finanční podporu své volební kampaně zanedbal. Zatímco na kampaň k primárním volbám přispěl ze svých vlastních fondů, a to prý desítkami milionů dolarů, prezidentskou kampaň si sám financovat nehodlá. Ve srovnání se svou pravděpodobnou soupeřkou Hillary Clintonovou ale zatím shromáždil jen málo prostředků. Podle médií má bývalá první dáma k dispozici přes 40 milionů dolarů, zatímco Trump asi desetinu.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy