Trump shání peníze na kampaň v zahraničí, porušuje tím volební zákon

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 15. 8. 2016 13:51
Donald Trump vede svoji kampaň v rozporu se zákony. Alespoň podle organizace American Democracy Legal Fund, která monitoruje konání politiků. Republikánský kandidát na prezidenta USA oslovuje s prosbou o příspěvek cizince – včetně několika evropských zákonodárců –, což organizace označuje za "opakované a do nebe volající" porušení volebního zákona. Ten jakékoliv financování ze zahraničí zapovídá.
Donald Trump během mítinku na Floridě.
Donald Trump během mítinku na Floridě. | Foto: Reuters

Washington – Peripetie Donalda Trumpa jako by nebraly konce. Nově čelí nařčení, že porušuje volební zákon USA.

Jeho spolupracovníci v červenci rozeslali do celého světa e-maily, v nichž žádají o finanční příspěvek. Příspěvky na volební kampaň ze zahraničí přitom americká legislativa striktně zakazuje.

Podle serveru Politico byli adresáty zákonodárci z Velké Británie, Islandu či Austrálie. "Prosím přispějte, čím můžete, aby se Donald J. Trump stal příštím prezidentem Spojených států," stojí v jednom z mailů, které doputovaly na oficiální adresy politiků. A za příspěvek "vyšší než tři dolary" sliboval účast v losování o pozvánku na republikánský nominační sjezd.

Britský konzervativní poslanec Roger Gale dokonce požádal předsedu Dolní sněmovny Johna Bercowa, aby "přehnaný spam" od Trumpa nechal zablokovat.

Mluvčí Donalda Trumpa se zatím k nařčením nevyjádřila. Potíže republikánského kandidáta s financováním kampaně nicméně nejsou novinkou. Začátkem června dokonce server The New York Times (NYT) napsal, že jeho nabyté finance odpovídají spíše kampani do amerického Kongresu než do Bílého domu.

Trump něco takového striktně odmítá a naopak dlouhodobě kritizuje svoji rivalku Hillary Clintonovou za to, že přijímá peníze například od hedgeových fondů. "Pokud by to bylo potřeba, mohl bych do toho dát své vlastní peníze a mít neomezenou hotovost," prohlásil nedávno s tím, že za kampaň už utratil přes 50 milionů dolarů.

Zatímco Clintonová - od oznámení své kandidatury do konce letošního června - získala od dárců bezmála 265 milionů dolarů, Trump si přišel zhruba na třetinu.

Aby toho nebylo málo, pod palbu kritiky se dostal šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort. List The New York Times napsal, že od Strany regionů někdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče obdržel v letech 2007 až 2012 celkem 12,7 milionu dolarů (přes 300 milionů korun).

Údajné tajné platby prověřuje ukrajinský protikorupční úřad NABU, a to kvůli mnohamilionovým smlouvám, jež Manafortova kancelář pomohla uzavřít. Panuje podezření, že z nich špičky tehdejšího režimu financovaly svůj opulentní životní styl. NABU uvedl, že zatím nebylo zjištěno, zda částku uvedenou ve spisech Manafort skutečně dostal. Sám Manafort jakákoliv nařčení prostřednictvím svého advokáta odmítl.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
Další zprávy