Trump se znovu opřel do médií. "Šíří vylhané zprávy a vymýšlejí si zdroje," stěžoval si na novináře

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 2. 2017 18:29
Americký prezident Donald Trump si opět vybral za cíl své kritiky média a novináře. Podle něj by žurnalistům nemělo být umožněno využívat anonymních zdrojů. "Jsem proti lidem, kteří si vymýšlejí příběhy a zdroje. Nemělo by se jim povolovat, aby citovali zdroje bez uvedení jmen," řekl v projevu k účastníkům Konference konzervativní politické akce. Sám přitom před časem vyrukoval se smyšlenou zprávou o teroristickém útoku ve Švédsku.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Média se v pátek opět stala jedním z hlavních terčů kritiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který sdělovací prostředky obviňuje z šíření vylhaných zpráv. Šéf Bílého domu na shromáždění konzervativních aktivistů ve Washingtonu prohlásil, že novinářům by nemělo být povoleno využívat anonymních zdrojů.

"Jsem proti lidem, kteří si vymýšlejí příběhy a zdroje. Nemělo by se jim povolovat, aby citovali zdroje bez uvedení jmen. Jména by tam měla být, žádné zdroje (bez jmen) už nechceme," konstatoval Trump v projevu k účastníkům Konference konzervativní politické akce (CPAC). Každoroční shromáždění tisíců republikánských funkcionářů a aktivistů se konalo v hotelu na předměstí Washingtonu.

Novináři podle prezidenta vyrábějí vylhané zprávy, aby poškodili Bílý dům. "Zdroj řekl, že Donald Trump je příšerné, příšerné stvoření. Ať mi to řeknou do tváře!" prohlásil Trump. A zároveň slíbil: "Něco s tím uděláme."

Krátce před projevem nového šéfa Bílého domu se podle agentury AP konala tisková konference se členy Trumpova vládního štábu, kteří novinářům sdělovali informace pod podmínkou anonymity.

Trump v pátečním vystoupení potvrdil, že nechá deportovat ze země přistěhovalce bez práva pobytu, kteří se dopouštějí trestných činů. "Ve chvíli, kdy k vám mluvím, imigrační agenti vyhledávají členy gangů, překupníky drog a cizí zločince a vyhánějí je ven," řekl prezident přítomným za všeobecného potlesku. Slíbil, že během několika dnů jeho vláda podnikne "zcela novou akci", která možným teroristům zabrání ve vstupu do země.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy