I Bolt projevil naší hymně úctu. Trump se ve sporu o poklek při hymně brání vlastenectvím

Martin Novák Martin Novák
27. 9. 2017 16:52
Z gesta protestu proti postupu policistů vůči černým Američanům se stal odpor proti prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho výrokům. Šíří se z amerického fotbalu už i do basketbalu.
Tým NFL Oakland Riders při státní hymně.
Tým NFL Oakland Riders při státní hymně. | Foto: Reuters

Washington - Původně byl poklek při hymně protestem bývalého hráče amerického fotbalu Colina Kaepernicka proti policejnímu násilí na Američanech tmavé pleti.

Pak ale začal tweetovat prezident Donald Trump.

A z jednoduchého gesta se vzápětí stal protest hlavně proti němu samotnému. Výraz vzdoru, který se dál šíří nejen mezi kluby amerického fotbalu, ale už i do basketbalu.

Spolu se svými hráči poklekli při hymně před zápasy Národní fotbalové ligy (NFL) například majitelé klubů Dallas Cowboys Jerry Jones a New York Jets Christopher Johnson.

Trumpova výzva, aby majitelé klubů dali výpověď hráčům klečícím při hymně, nenašla u majitelů týmů Národní fotbalové ligy odezvu. Odmítl ji i prezidentův přítel Robert Kraft, majitel klubu New England Patriots.

Jedná se o soutěž amerického fotbalu, nikoliv fotbalu známého z Evropy, který se v USA nazývá soccer a ani zdaleka tam nedosahuje popularity amerického fotbalu, baseballu nebo basketbalu.

Je to pohrdání, tvrdí prezident

Trump se proti kritice hájí vlastenectvím.

"Nemyslím si, že můžete projevovat pohrdání naší zemí, naší vlajkou, naší národní hymnou," sdělil reportérům po schůzce se španělským premiérem Marianem Rajoyem, kterého omylem přivítal jako španělského prezidenta.

Na Twitteru pak zveřejnil příspěvek s videem a textem, že americké hymně projevil úctu i atlet Usain Bolt z Jamajky.

Deník New York Times napsal, že Trump vyvolal spor záměrně, aby dal znovu najevo svoji sounáležitost se skupinou svých voličů, konzervativních bělochů z menších měst a vesnic, které oslovil coby bojovník proti elitám a politické korektnosti.

"Každý Američan by měl po tři minuty, kolik hymna trvá, stát, sejmout klobouk, dát si ruku na srdce a myslet na muže a ženy, kteří položili své životy za to, aby se tato hymna mohla na stadionu před zápasem hrát," uvedl personální šéf Bílého domu John Kelly.

Průzkum agentur Reuters a Ipsos ukázal, že americká veřejnost je v názorech na spor rozdělena. 57 procent dotázaných nesouhlasí s prezidentem v tom, že by hráči, kteří při hymně zakleknou, měli ve svých klubech skončit.

Zároveň ale 58 procent uvedlo, že by sami při hymně zůstali za všech okolností stát.

Americký prezident navíc o víkendu zrušil pozvání hráčů basketbalového klubu Golden State Warriors do Bílého domu. A to poté, co ho rozehrávač Stephen Curry kritizoval a řekl, že o návštěvu Bílého domu nestojí.

Protest proti Trumpovi: Hráči amerického fotbalu z týmů Jacksonville Jaguars a Baltimor Ravens si klekli a drželi se při americké hymně. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy