Trump hájil užívání antimalarik: Lék má špatnou reputaci, protože ho propaguji já

ČTK ČTK
20. 5. 2020 11:02
Americký prezident Donald Trump se v úterý bránil proti kritice řady politiků i zdravotnických expertů, jež následovala po jeho oznámení, že kvůli pandemii covidu-19 preventivně bere antimalarikum hydroxychlorochin. Podle odborníků by jeho slova mohla vést ke zneužívání této látky, jež může mít za určitých okolností až smrtelné vedlejší účinky, napsala agentura AP.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

"Pokud se podíváte na jeden výzkum, jediný špatný výzkum, tak v tomto (hydroxychlorochin) dávali lidem ve velice špatném stavu," řekl Trump pravděpodobně s odkazem na studii provedenou ministerstvem pro záležitosti veteránů. Při ní lékaři podávali látku stovkám pacientů, z nichž jich více zemřelo, než se uzdravilo. "Byli velice staří. Téměř mrtví," dodal. "Bylo to nepřátelsky zaměřené prohlášení proti Trumpovi," pokračoval prezident. Později dodal, že se přípravku dostává špatné reputace jen kvůli tomu, že jej propaguje on.

Agentura AP však poznamenává, že hydroxychlorochin neprokázal účinnost při léčbě covidu-19 ani v několika dalších výzkumech. Dvě velké pozorovatelské studie provedené na asi 2800 pacientech v New Yorku nedávno nepřišly na přínos antimalarika u pacientů s koronavirem. Dvě nové studie publikované v prestižním vědeckém časopise British Medical Journal dospěly ke stejnému závěru.

Účinek hydroxychlorochinu při prevenci či léčbě covidu-19 nadále zkoumá řada dalších vědeckých projektů, nicméně "v tuto chvíli nejsou absolutně žádné důkazy, že tato strategie funguje," řekl specialista na infekční nemoci Carlos del Rio z univerzity v Atlantě. "Moje obava je, že má prezident velkou možnost nastolovat debatu… Možná si lidé budou myslet, že existují nějaké dosud nezveřejněné důkazy, že lék funguje, protože se jej Trump rozhodl užívat," řekl del Rio. "Vytváří to konspirační teorii, že něco funguje, ale oni mi o tom zatím neříkají," dodal lékař.

Odborníci varují před možnými vedlejšími účinky přípravku, mezi něž patří například srdeční arytmie, jež může vést až k úmrtí. Americké tísňové linky přitom podle AP přijaly za letošní duben téměř dvakrát více hovorů souvisejících s požitím hydroxychlorochinu než v dubnu loňského roku. Mezi popisovanými problémy volajících byl například nenormální srdeční rytmus, záchvaty, závratě či zvracení.

Trump však zprávy o nežádoucích vedlejších účincích odmítá. "Došlo se k tomu, že vám to neublíží. Velice silný lék, řekl bych, ale neublíží vám," poznamenal prezident s tím, že na sobě žádné vedlejší efekty přípravku nepozoruje.

Trump se rovněž opřel do jedné ze svých hlavních politických rivalek Nancy Pelosiové, která prezidenta zrazovala od užívání přípravku, protože je "chorobně obézní". Trump pak prohlásil, že je nejvýše postavená demokratka v Kongresu nemocná žena, která má řadu mentálních problémů.

Prezidentův postoj k antimalariku kritizoval i jeho pravděpodobný vyzyvatel opozičních demokratů v listopadových volbách Joe Biden, podle něhož se Trump chová nezodpovědně. "Co to dělá? Co to proboha dělá?" řekl někdejší viceprezident USA. "Slova prezidenta mají svou váhu," dodal.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 7 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy