Trump s nimi ukončil rozhovory, Tálibán nyní jedná v Moskvě

ČTK ČTK
13. 9. 2019 23:08
Zástupci afghánského islamistického hnutí Tálibán dnes jednali v Moskvě s ruskými činiteli. S odvoláním na mluvčího Tálibánu v Kataru o tom dnes informovala agentura AP, podle níž se jedná o první zahraniční cestu představitelů Tálibánu poté, co americký prezident Donald Trump minulý týden kvůli pokračujícímu násilí ukončil s hnutím mírové rozhovory.
Členové delegace Tálibánu se účastní mírových rozhovorů v Moskvě
Členové delegace Tálibánu se účastní mírových rozhovorů v Moskvě | Foto: Reuters

Agentura Interfax uvedla, že představitelé Tálibánu jsou připraveni pokračovat v dialogu s USA.

"Delegace se nachází v Moskvě. Už jsme se setkali se zvláštním zmocněncem prezidenta Ruské federace pro Afghánistán Zamirem Kabulovem, abychom probrali poslední události mírového procesu v Afghánistánu," citovala agentura TASS mluvčího katarské kanceláře hnutí Suhajla Šahína. Tálibánskou delegaci v Moskvě podle AP vede jede z vůdců hnutí Šer Muhammad Stanikzáí.

Agentura Interfax s odkazem na nejmenovaný zdroj z ruského ministerstva zahraničí uvedla, že setkání v Moskvě zdůraznilo nutnost obnovení rozhovorů mezi Spojenými státy a Tálibánem. Uvedla také, že hnutí je připraveno v dialogu s Washingtonem pokračovat.

Minulý týden prezident Trump oznámil na twitteru, že kvůli teroristickému útoku v Kábulu ruší mírové rozhovory a odvolal také chystané tajné schůzky s lídry Tálibánu a afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním, které se měly uskutečnit 8. září v Camp Davidu. Později šéf Bílého domu označil rozhovory za mrtvé.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad, který měl organizaci rozhovorů na starosti, byl povolán zpět do Washingtonu. Později v rozhovoru pro televizi Fox News vyjádřil naději, že rozhovory budou obnoveny. Nezmínil při tom jakýkoli termín.

Rusko letos již dvakrát hostilo jednání mezi Tálibánem a předními afghánskými osobnostmi.

 

Právě se děje

Další zprávy