Trump rozložil Clintonovou. Po 90 minutách špíny, jakou svět neviděl, USA zoufale tápou, koho volit

Nevěřicný výraz ve tváři Hillary Clintonové v reakci na jeden z Trumpových výpadů během debaty.
Donald Trump a Hillary Clintonová se podruhé střetli před televizními diváky.
Na moderátory Andersona Coopere a Marthu Raddatzovou čekal na Washingtonově univerzitě v St. Louis lehký úkol.
...
...
Foto: Reuters
Pavel Tomášek Pavel Tomášek
10. 10. 2016 6:52
Donald Trump, stíhaný poslední tři dny zveřejněnou nahrávkou s obscénními výroky, přešel v druhé televizní debatě s Hillary Clintonovou do ostrého protiútoku. Mnohokrát obvinil svou soupeřku ze lži a prohlásil dokonce, že pokud by on byl prezidentem, tak ona by seděla ve vězení. Slíbil zároveň, že pokud vyhraje, zřídí úřad zvláštního vyšetřovatele, který by zkoumal nakládání Clintonové se soukromým mailovým serverem v čase, kdy byla ministryní zahraničí. Podle bleskového průzkumu mezi nerozhodnutými voliči vyhrál debatu Trump.

AnalýzaAmeričané stojí před nejtěžší prezidentskou volbou, jakou i ti nejstarší z nich mohou pamatovat. Živoucí a přesvědčivý důkaz tohoto faktu předvedli ve svém druhém televizním střetnutí republikánský kandidát Donald Trump a jeho demokratická soupeřka Hillary Clintonová.

Po více než devadesáti minutách, během nichž bylo vylito snad nejvíc špíny v historii politických debat, jeden člen skupiny nezávislých voličů se zoufalstvím zabaleným do humoru prohlásil: "Haló, je tam personální oddělení? Potřebuji, abyste mi poslali nového kandidáta."

Trump vstupoval do druhé debaty, která měla formát diskusního setkání s nerozhodnutými voliči, v nejhorším možném postavení. Tři dny propírala média v pátek zveřejněnou nahrávku, na níž z jeho úst zazněly nejhrubší obscénnosti týkající se žen.

Taktika, kterou zvolil, byla od počátku jasná a řídila se prostým heslem "Nejlepší obrana je útok".

Když hned v úvodu čelil otázce na své obscénní výroky ze zveřejněné nahrávky, označil je za "pouhá slova" a jal se rovnou mluvit o zvěrstvech, která v dnešním světě páchá teroristická organizace Islámský stát. Zaútočil současně na manžela své soupeřky, bývalého prezidenta Billa Clintona, který podle něj zneužíval ženy, zatímco Clintonová na tyto samé ženy z politické vypočítavosti sbírala špínu.

Záhy ostře atakoval Hillary Clintonovou kvůli jejímu soukromému e-mailovému serveru, který používala v době, kdy zastávala funkci ministryně zahraničí, a z něhož nechala smazat přes třicet tisíc mailových konverzací.

Ve zřejmě vůbec nejbezprecedentnější pasáži oznámil, že pokud se stane prezidentem, zřídí úřad speciálního vyšetřovatele, který by měl prozkoumat, co vše v této věci provedla. Když vzápětí Clintonová odvětila, že naštěstí to není on, kdo je zodpovědný za výkon spravedlnosti v zemi, Trump v šokujícím skočení do řeči odvětil: "To byste totiž byla ve vězení."

Trumpův útok na Clintonové zacházení s maily byl dobře připravený a symbolizoval jeho poučení z první debaty, kdy tuto věc téměř zcela pominul, ačkoli demokratickou kandidátku snad vůbec nejvíc tíží. Jestli má Clintonová nějaký vážný problém v tom, jak na ni americká veřejnost nahlíží, pak je to otázka její důvěryhodnosti.

Průběžný průzkum na skupině nerozhodnutých voličů přitom překvapivě ukázal, že rok stará aféra s používáním soukromého e-mailu je pro ně zásadnější než před třemi dny zveřejněná nahrávka s Trumpovými obhroublostmi k ženám.

Trump očividně přišel do debaty lépe připraven než do té první, kterou podle průzkumů prohrál a začal v jejím důsledku výrazně ztrácet na Clintonovou.

Zatímco před deseti dny se nechal velmi často vmanévrovat do situace, kdy musel obhajovat své postoje, tentokrát každou nepříjemnost, na niž byl dotázán, obrátil v útok na Clintonovou. Do omrzení opakoval v různých obměnách, že Clintonová lže, což je atak, který má šanci na úspěch, neboť posiluje vědomí, které o demokratické kandidátce řada Američanů má a je důvodem, proč ji nepovažují za věrohodnou.

Americké televize znovu převážnou část debaty nabízely rozdělenou obrazovku ilustrující reakce obou kandidátů. Clintonová tak byla často zachycena, jak nevěřícně zírá, když Trump mluví. V jejím výrazu bylo možné vyčíst naštvání, zlobu i pohrdání.

Foto: Reuters

V jednu chvíli jen s hlubokým výdechem po dalším vodopádu slov od Trumpa prohlásila: "Všechno, co jste teď od Donalda slyšeli, není pravda. Omlouvám se, že to musím opakovat."

Trump si v debatě několikrát výrazně pomohl humorem, respektive ironickým zlehčením situace. Když Clintonová na přímou otázku, zda je vybaven pro to, stát se americkým prezidentem, odpověděla, že nikoli, vmísil se do hovoru poznámkou, že je takovým konstatováním šokován. Když v jedné chvíli nebylo zřejmé, kdo z obou má začít na otázku z publika odpovídat jako první, Trump dal Clintonové přednost s komentářem, že on je přece gentleman.

Nejsilnější moment Hillary Clintonové přišel zřejmě hned v úvodní části debaty, kdy – v pasáži vyvolané dotazem diváka, zda oba dávají dobrý příklad mládeži – promluvila o tom, jak by chtěla Spojené státy sjednotit. Po prvním přívalu Trumpových útoků si vypůjčila výrok Michelle Obamové, že když druhá strana volí podlost, je dobré vydat se opačným směrem.

Předzvěstí toho, co diváky v debatě čeká, byl hned její úvod: Oba duelanti si velmi netypicky nepodali ruce.

Příjemným kontrapunktem k němu byl závěr. Ke slovu se dostal divák, který položil otázku: "Po tom všem, co jsme slyšeli, jste každý z vás schopen říct jednu pozitivní věc o tom druhém?"

Trump dal dlouhou pauzou přednost Clintonové, která vyzdvihla vztah, který má její soupeř se svými dětmi, jako to, co v roli matky obdivuje. Republikán v komplimentu, zdůrazňujícím zároveň své kvality, uznal, že Clintonová je bojovnice. "Nikdy se nevzdává, to je to, co na ní respektuju."

Na rozdíl od začátku debaty si po jejím skončení Trump s Clintonovou ruce podali.

U nerozhodnutých voličů vyhrál Trump

Frank Luntz, republikánský odborník na práci s malými skupinami voličů, znovu sledoval debatu s třicítkou Američanů, kteří před debatou nebyli definitivně rozhodnuti, koho volit. Po skončení přenosu jednadvacet z nich odpovědělo, že Trumpovo vystoupení mělo pozitivnější vliv na jejich rozhodování. Jen devět prohlásilo to samé o Clintonové.

Možná ještě dramatičtější obrázek o výsledku debaty říká tato statistika: Před začátkem debaty se k volbě Clintonové přiklánělo osm členů skupiny, k volbě Trumpa devět. Po skončení debaty chtěli demokratku volit čtyři lidé, Trumpa osmnáct.

Zda se okamžité hodnocení druhé debaty promítne – obdobně, jako se to ve prospěch Clintonové stalo po debatě první – do preferencí voličů, bude jasné zhruba za týden.

Poslední debata mezi Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou se odehraje 19. října. Samotné prezidentské volby se konají 8. listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy