Trump přepisuje pravidla americké politiky. Předvedl "šokovaným" republikánům, že se obejde bez nich

Daniel Anýž Daniel Anýž
13. 9. 2017 14:00
Americký prezident Donald Trump domluvil velmi rychle finanční pomoc pro oběti nedávných ničivých hurikánů Harvey a Irma. Obešel ale při tom vlastní republikány a dohodl kompromis s opozičními demokraty. Republikáni v americkém Kongresu jsou z toho teď v šoku. Trump může být prvním prezidentem moderní americké historie, který by se otevřeně postavil proti straně, za kterou vyhrál volby. Jeho voličská základna, které v loňské kampani slíbil, že vysuší politické "bažiny ve Washingtonu", ale prezidenta dál podporuje.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Kdo rychle dává, dvakrát dává.

Americký prezident Donald Trump poslal do oblastí, které zasáhly ničivé hurikány Harvey a Irma, první část federální finanční pomoci v rekordně krátkém čase.

Částku přes 15 miliard dolarů (zhruba 328 miliard korun) podepsal minulý týden v pátek. Deset dní poté, co Harvey dorazil nad státy Texas a Louisiana, a ve chvíli, kdy se extrémně silná Irma teprve blížila k pobřeží americké Floridy.

V rámci svého odhodlání přijít s pomocí co nejdřív přepsal Trump pravidla, kterými se v minulých desetiletích řídila americká politika.

Jinak řečeno: hurikány otřásly státy na jihu USA a prezident Trump ve stejné době způsobil malé politické zemětřesení ve Washingtonu.

Otřesený ministr, zářící Chuck

Stalo se to minulou středu.

Prezident na schůzce v Bílém domě domlouval s kongresovými předáky obou stran finanční pomoc na náhradu škod po hurikánech.

Ve střetu konkurenčních návrhů se Trump dohodl s demokraty. Přímo před zraky "šokovaných" republikánů, jak následně napsala americká média.

Demokraté navrhovali, aby se v rámci peněz pro zasažené oblasti schválily v jednom balíku i prostředky na financování chodu americké vlády.

A taky aby se navýšil strop státního dluhu USA.

Podle komentátorů prezident potřeboval v čase krize, kdy Texas a Florida čekaly na peníze, rychlý kompromis. Řešení demokratů proto přijal.

"Prezident měl náladu dělat dohody," popsal jeden z přímých účastníků schůzky pro americká média atmosféru v Bílém domě.

Trumpův ministr financí Steven Mnuchin odcházel z jednání podle listu Washington Post "viditelně otřesen", vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell zase zaražen a beze slova.

Jiné to bylo u předáků amerických demokratů.

Senátor Chuck Schummer a vedoucí demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová zářili spokojeností.

Podle některých republikánů v Kongresu Trump zradil svoji stranu, a navíc si kvůli krátkodobému zisku zadělal na budoucí problémy.

Apolitický prezident?

"Byla to špatná dohoda, byla to hloupá dohoda. Střílel od pasu a minul cíl. Vrátí se nám to, až budeme potřebovat udělat opravdu velké věci," vyjádřil republikánský kongresman Sean Duffy pro televizi FOX News skepsi mezi řadou amerických republikánů.

Jenže nejen komentátoři, ale i mnozí republikánští politici upozorňují, že vůbec nemuselo jít o jednorázový výstřelek.

Spíš o první příklad toho, jak chce nový prezident USA dělat politiku.

"Skutečností je, že Trump je politicky nezávislý. A prezidentem se stal i díky tomu, že porušil mnohé normy, které republikáni měli o své straně a svých voličích za jasně dané," napsal například Ben Domenech, který vede konzervativní web The Federalist.

Podle Domenecha by republikáni v Kongresu měli přestát brát Trumpa jako "svého" prezidenta. A neměli by počítat s tím, že Trump dá jejich řešením automaticky přednost před demokraty.

Donald Trump nebyl nikdy politicky vyhraněný. Celkem pětkrát během svého života změnil stranickou příslušnost.

V prezidentských volbách v roce 2000 například krátce kandidoval jako nezávislý. A v době prezidentství George Bushe byl pak registrován jako volič demokratů.

V loňských prezidentských volbách se Trump nabídl jako politicky nespoutaný kandidát, který půjde proti "washingtonskému establishmentu".

S nabídkou, že vysuší "washingtonské bažiny", volby vyhrál.

Stejné sdělení pak obsahoval i jeho inaugurační projev, ve kterém se prezident tvrdě vymezil proti mocenským strukturám ve Washingtonu - bez ohledu na stranickou příslušnost.

Teď se zdá, že Trump přistoupil od slov k činům, když se otevřeně postavil proti straně, za kterou ho lidé oficiálně zvolili.

Násilné převzetí Trumpem

"Lidé z politického establishmentu ve Washingtonu, kteří si mysleli, že se zbaví Trumpa a vše se vrátí k normálu, se šeredně přepočítali. To se nestane," je přesvědčen politický konzultant Patrick Caddell.

Americká politika se podle něj může radikálně změnit a nelze prý ani vyloučit, že vedle současných dvou stran, republikánů a demokratů, se objeví nová platforma.

"Trumpova nominace na prezidenta byla násilným převzetím republikánské strany," tvrdí pak Trumpův dlouholetý politický konzultant Roger Stone. A teď prý prezident republikánům předvedl, že je "naprosto schopen je obejít".

Podle politického analytika Geralda Seiba z amerického listu Wall Street Journal by už nikdo neměl být překvapen, že Donald Trump bude testovat hranice toho, jak se ve Washingtonu dosud dělala politika.

Voliči mu rozumějí

Republikáni v Kongresu mohou mít podle politologů pocit zrady. Jenže rozhodující je, jak na to pohlížejí jejich voliči, a především pak Trumpova základna.

Průzkumy i ohlasy zevnitř tábora Trumpových příznivců ukazují, že v případném střetu s republikány ve Washingtonu by měl prezident u voličů navrch.

V průzkumu z konce loňského roku, tedy několik týdnů po volbách, téměř polovina Trumpových voličů uvedla, že rozhodující pro jejich hlas byl příslib, že se změní politické fungování Washingtonu.

A tento klíčový důvod Trumpovy podpory stále platí.

V průzkumu z tohoto července, kdy se prezident dostal do prvních otevřených sporů s republikány v Kongresu, se většina republikánských voličů postavila na stranu Trumpa.

Sedm z deseti oslovených lidí uvedlo, že přišel čas nahradit republikánské lídry v Kongresu. Tedy zmíněného senátora Mitche McConnella a předsedu Sněmovny reprezentantů Paula Ryana.

Daňovou reformu, hned!

Americká média jsou nyní plná úvah, čeho může prezident reálně dosáhnout tím, že bude ochotný spolupracovat podle situace jak s republikány, tak s demokraty.

Trumpovou prioritou je nyní daňová reforma, kterou by chtěl mít hotovou do konce roku. "Republikáni musí ihned začít daňovou reformu. Rychle!" vzkázal Trump v pátek na Twitteru.

Že by ho v této věci podpořili demokraté, ale není moc pravděpodobné. Patrně by nepřistoupili na základní prvky reformy - například na snížení korporátní daně z 35 na 15 procent.

Zato v otázce legislativy, která by uzákonila pobyt mladých lidí, kteří do USA přišli nelegálně s rodiči jako malé děti, by Trump s demokraty mohl počítat.

 

Právě se děje

Další zprávy