Trump proti všem. Do boje o Bílý dům půjde i bez republikánů

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 7. 8. 2015 8:38
Newyorský miliardář Donald Trump jako jediný z kandidátů nevyloučil, že pokud ho republikáni nenominují na prezidentského kandidáta, povede kampaň jako nezávislý.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Cleveland (Ohio) – Tady to začalo, tady to i skončí.

První televizní debata republikánských kandidátů do prezidentských voleb 2016 se v noci konala v Clevelandu v Ohiu ve stejné sportovní hale, kde budou mít republikáni příští rok v srpnu svůj nominační sjezd.

Napověděla něco o tom, kdo bude jejich vítězným kandidátem, který se v listopadu 2016 utká s demokratem či demokratkou o Bílý dům?

Ne. Na to byla dvouhodinová debata, které se účastnilo celkem 10 kandidátů (televize FOX News je vybrala podle aktuálního pořadí v průzkumech), příliš krátká. Jasně ale ukázala, proč republikánskému souboji, v kterém je dohromady 17 kandidátů, zatím nedominuje politik, ale realitní magnát Donald Trump.

Večerní debata připomínala sestřih dvou televizních pořadů - jako kdybyste přepínali mezi jakž takž vážnou diskusí o politice a přenosem z divadla, kde se odehrává „stand up comedy“ jednoho muže. Na prvním kanále šlo o debatu devíti politiků, na druhém o monolog Trumpa.

Už na první otázku večera, zda by někdo z mužů na scéně případně uvažoval o nezávislé kandidatuře (tedy jako třetí uchazeč, který by šel do souboje s republikánským a demokratickým nominantem), se na pódiu zvedla jediná ruka. Patřila Donaldu Trumpovi.

Zatímco ostatních devět kandidátů vesměs pečlivě váží slova a snaží se vysvětlit své postoje v konkrétních tématech, Trump bezstarostně prohlašuje: "Na rovinu, já nemám čas na politickou korektnost. Říkám, co říkám." Odpověděl tak na připomínku moderátorky FOX News, která mu před tím přečetla, jakými různými hrubými výrazy v minulosti mluvil o ženách.

Jednou z otázek před debatou bylo, zda se ostatní kandidáti pokusí na Trumpa útočit, zda se budou snažit dostat jej pod tlak. Neudělali to a příklad Randa Paula, senátora z Kentucky, který to jediný učinil, ukázal, že se to nevyplácí. Z přestřelek s Trumpem se totiž v podstatě nedá vyjít vítězně.

Věcné námitky - například, že svoji případnou nezávislou kandidaturou, která by odsála část hlasů republikánskému kandidátovi, by Trump de facto odevzdal Bílý dům demokratům - Donald Trump nonšalantně přejde. Aby si pak o něco později do Paula rýpnul: "Vy dnes máte nějaký těžký večer."

V sedmi, osmi minutách, které v průměru připadly na jednoho kandidáta, se toho nedá mnoho říct.

Jeb Bush poslouchá proslov Mikea Huckabeeho
Jeb Bush poslouchá proslov Mikea Huckabeeho | Foto: Reuters

Jeb Bush potvrdil svůj uvážlivý až učitelský projev, Marco Rubio působí mladistvě a optimisticky a Scott Walker, kterého analytici řadí společně právě s Bushem a Rubiem mezi nejvážnější kandidáty, nás nejvíce zaujal tím, že zmínil Českou republiku. Ve chvíli, kdy se debata točila kolem zahraniční politiky současného prezidenta Baracka Obamy a kdy mu Walker vyčítal, že je slabý vůči Rusku.

Kritika Obamy nebyla překvapivá, vyhraňovat se proti politice stávajícího demokratického prezidenta je a bude jedna z ústředních linek republikánské kampaně. A překvapivé ani není, že druhým nejkritizovanějším člověkem večera byla Hillary Clintonová jako nejpravděpodobnější soupeřka republikánského nominanta v prezidentských volbách.

Když Mike Huckabee ve svém závěrečném proslovu (kdy měl každý kandidát na konci debaty půl minuty na své poselství) začal říkat, že "tyhle volby jsou zatím celé o člověku, který je vysoko v průzkumech, ale nemá ponětí, jak vládnout", zatajil se asi mnoha divákům v sále i u televizorů dech. Že by konečně přišel útok na Donalda Trumpa?

Ale ne, "samozřejmě že mluvím o Hillary Clintonové", uzavřel Huckabee. Na to, kdo se s ní příští rok v listopadu utká ve volbách, noční debata neodpověděla. Šlo o startovní výstřel ještě velmi dlouhého závodu, v kterém s velkým předstihem zatím běží Donald Trump a všichni za ním čekají, kdy konečně zakopne. V noci v Clevelandu se to rozhodně nestalo.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy