Trump proti všem. Do boje o Bílý dům půjde i bez republikánů

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 7. 8. 2015 8:38
Newyorský miliardář Donald Trump jako jediný z kandidátů nevyloučil, že pokud ho republikáni nenominují na prezidentského kandidáta, povede kampaň jako nezávislý.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Cleveland (Ohio) – Tady to začalo, tady to i skončí.

První televizní debata republikánských kandidátů do prezidentských voleb 2016 se v noci konala v Clevelandu v Ohiu ve stejné sportovní hale, kde budou mít republikáni příští rok v srpnu svůj nominační sjezd.

Napověděla něco o tom, kdo bude jejich vítězným kandidátem, který se v listopadu 2016 utká s demokratem či demokratkou o Bílý dům?

Ne. Na to byla dvouhodinová debata, které se účastnilo celkem 10 kandidátů (televize FOX News je vybrala podle aktuálního pořadí v průzkumech), příliš krátká. Jasně ale ukázala, proč republikánskému souboji, v kterém je dohromady 17 kandidátů, zatím nedominuje politik, ale realitní magnát Donald Trump.

Večerní debata připomínala sestřih dvou televizních pořadů - jako kdybyste přepínali mezi jakž takž vážnou diskusí o politice a přenosem z divadla, kde se odehrává „stand up comedy“ jednoho muže. Na prvním kanále šlo o debatu devíti politiků, na druhém o monolog Trumpa.

Už na první otázku večera, zda by někdo z mužů na scéně případně uvažoval o nezávislé kandidatuře (tedy jako třetí uchazeč, který by šel do souboje s republikánským a demokratickým nominantem), se na pódiu zvedla jediná ruka. Patřila Donaldu Trumpovi.

Zatímco ostatních devět kandidátů vesměs pečlivě váží slova a snaží se vysvětlit své postoje v konkrétních tématech, Trump bezstarostně prohlašuje: "Na rovinu, já nemám čas na politickou korektnost. Říkám, co říkám." Odpověděl tak na připomínku moderátorky FOX News, která mu před tím přečetla, jakými různými hrubými výrazy v minulosti mluvil o ženách.

Jednou z otázek před debatou bylo, zda se ostatní kandidáti pokusí na Trumpa útočit, zda se budou snažit dostat jej pod tlak. Neudělali to a příklad Randa Paula, senátora z Kentucky, který to jediný učinil, ukázal, že se to nevyplácí. Z přestřelek s Trumpem se totiž v podstatě nedá vyjít vítězně.

Věcné námitky - například, že svoji případnou nezávislou kandidaturou, která by odsála část hlasů republikánskému kandidátovi, by Trump de facto odevzdal Bílý dům demokratům - Donald Trump nonšalantně přejde. Aby si pak o něco později do Paula rýpnul: "Vy dnes máte nějaký těžký večer."

V sedmi, osmi minutách, které v průměru připadly na jednoho kandidáta, se toho nedá mnoho říct.

Jeb Bush poslouchá proslov Mikea Huckabeeho
Jeb Bush poslouchá proslov Mikea Huckabeeho | Foto: Reuters

Jeb Bush potvrdil svůj uvážlivý až učitelský projev, Marco Rubio působí mladistvě a optimisticky a Scott Walker, kterého analytici řadí společně právě s Bushem a Rubiem mezi nejvážnější kandidáty, nás nejvíce zaujal tím, že zmínil Českou republiku. Ve chvíli, kdy se debata točila kolem zahraniční politiky současného prezidenta Baracka Obamy a kdy mu Walker vyčítal, že je slabý vůči Rusku.

Kritika Obamy nebyla překvapivá, vyhraňovat se proti politice stávajícího demokratického prezidenta je a bude jedna z ústředních linek republikánské kampaně. A překvapivé ani není, že druhým nejkritizovanějším člověkem večera byla Hillary Clintonová jako nejpravděpodobnější soupeřka republikánského nominanta v prezidentských volbách.

Když Mike Huckabee ve svém závěrečném proslovu (kdy měl každý kandidát na konci debaty půl minuty na své poselství) začal říkat, že "tyhle volby jsou zatím celé o člověku, který je vysoko v průzkumech, ale nemá ponětí, jak vládnout", zatajil se asi mnoha divákům v sále i u televizorů dech. Že by konečně přišel útok na Donalda Trumpa?

Ale ne, "samozřejmě že mluvím o Hillary Clintonové", uzavřel Huckabee. Na to, kdo se s ní příští rok v listopadu utká ve volbách, noční debata neodpověděla. Šlo o startovní výstřel ještě velmi dlouhého závodu, v kterém s velkým předstihem zatím běží Donald Trump a všichni za ním čekají, kdy konečně zakopne. V noci v Clevelandu se to rozhodně nestalo.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd, v Libereckém kraji měli hasiči 21 zásahů

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru. Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci.

"Podle předpovědi to vypadá, že asi dnes jezdit nebudeme," uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Rychlost větru na horní stanici podle něj dosahuje 108 kilometrů v hodině, přípustných pro provoz lanovky je maximálně 58 kilometrů v hodině.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy