Trump promluvil na srazu držitelů zbraní. Chce opevnit školy a umístit do nich stráže

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2022 11:09
Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval po nedávné střelbě na základní škole v Texasu, kde ozbrojený muž zabil 19 dětí a dvě učitelky, k ukončení školních zón beze zbraní. Chce také, aby bylo snazší zadržovat psychicky nemocné lidi. Bývalý šéf Bílého domu to podle agentury Reuters řekl v projevu v Houstonu na sjezdu Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA).
Bývalý americký prezident Donald Trump mezi diváky červencové show smíšených bojových umění UFC 264.
Bývalý americký prezident Donald Trump mezi diváky červencové show smíšených bojových umění UFC 264. | Foto: Reuters

"Je jasné, že musíme snáze zavírat násilníky a duševně vyšinuté do ústavů pro duševně choré," řekl Trump.

Úterní střelba v Uvalde v Texasu, při níž útočil 18letý střelec vybavený poloautomatickou puškou ve stylu AR-15, znovu stočila k NRA pozornost. O té je známo, že je jedním z hlavních finančních podporovatelů členů Kongresu, většinou ale republikánů.

Trump řekl, že každá škola by měla mít jedno vstupní místo, silné oplocení a detektory kovů, a dodal, že v každé škole by měl být vždy policista nebo ozbrojená stráž.

"Toto není otázka peněz. Je to otázka vůle. Pokud mají Spojené státy 40 miliard dolarů (920 miliard Kč), které mohou poslat Ukrajině, můžeme to udělat," řekl bývalý prezident s odkazem na finanční a vojenskou podporu Washingtonu Ukrajině po ruské únorové invazi.

Trump také vyzval k odstranění školních zón beze zbraní a dodal, že tyto zóny neponechávají obětem žádnou možnost se bránit v případě útoku ozbrojené osoby.

S plány na zpřísnění pravidel držení zbraní přicházejí v USA demokraté, ale opakovaně narážejí na odpor Republikánské strany. Republikáni se přiklánějí k širokému výkladu druhého dodatku americké ústavy, který se týká práva držet zbraně, demokraté by rádi více prověřovali zákazníky při nákupech nebo zakázali prodej útočných pušek.

V USA platí od roku 1990 zákon o školních zónách beze zbraní (GFSZ), vztahuje se na veřejné, soukromé a farní základní školy, na střední školy a na nesoukromý majetek do 1000 stop (zhruba 300 metrů) od nich. Zakazuje jakékoli neoprávněné osobě vědomě držet nabitou nebo nezajištěnou střelnou zbraň na místě, o kterém jednotlivec ví nebo má důvod se domnívat, že jde o školní zónu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy