Trump přiletěl do Paříže. S Macronem probral pařížskou klimatickou dohodu i situaci v Sýrii

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2017 23:01
Prezident USA Donald Trump je od čtvrtka na dvoudenní návštěvě Paříže. V den příjezdu povečeřel se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Státníci hovořili o pařížské klimatické dohodě, kterou Američané v červnu vypověděli a jež ochladila vztahy mezi těmito zeměmi. Trump naznačil, že by se zamítavý postoj USA mohl ještě změnit. Hlavním tématem jednání však byla situace v Sýrii. Jak se shoduje řada komentátorů, návštěva Francie pro Trumpa nemusí být zrovna snadnou cestou. Jeho nynější vztahy s touto zemí nejsou ideální, přesto se však obě země dohodly na společném postupu v boji proti kybernetické kriminalitě a propagandě.
Prezidenti Donald Trump a Emmanuel Macron při setkání v Elysejském paláci.
Prezidenti Donald Trump a Emmanuel Macron při setkání v Elysejském paláci. | Foto: Reuters

Paříž - Spojené státy a Francii mohou dělit občasné rozpory, které ale nemohou narušit letité spojenectví zrozené v dobách americké revoluce. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání s prezidentem Emmanuelem Macronem to prohlásil jeho americký protějšek Donald Trump. Připustil, že jednou ze sporných otázek je pařížská klimatická dohoda, od níž Američané v červnu odstoupili. Zároveň ovšem naznačil, že by se tento postoj ještě mohl změnit. Oba státníci potvrdili, že jedním z hlavních bodů jejich rozhovoru byla syrská krize.

Trump připomněl, že výsledkem jeho nedávného jednání s ruským vůdcem Vladimirem Putinem bylo příměří na jihu Sýrie, které dosud trvá. Oznámil také, že se jedná o další dohodě o zastavení palby v jiné oblasti země. Macron také uvedl, že Paříž a Washington se domluvily na společném postupu v boji proti kybernetické kriminalitě a internetové propagandě.

Pokud jde o pařížskou dohodu o klimatu, "leccos se může stát, uvidí se, co to bude," poznamenal Trump, když prohlásil, že Spojené státy "zůstanou lídrem" pokud jde o ochranu klimatu. "Budeme o tom mluvit. Pokud se to stane, bude to skvělé, pokud ne, bude to také OK," řekl bez podrobností americký prezident. Podle agentury Reuters tak možná ponechal otevřenou možnost, že ústup od pařížské dohody nakonec odvolá.

V souvislosti se syrskou krizí Macron na tiskové konferenci oznámil, že Francie a USA budou spolupracovat na "cestovní mapě" pro obnovu poválečné Sýrie.

"Požádali jsme naše diplomaty, aby v tomto směru pracovali, takže v příštích několika týdnech může přijít konkrétní iniciativa," řekl francouzský prezident. Ujme se jí podle něj pětice stálých členů Rady bezpečnosti OSN, kromě Francie a USA tedy ještě Rusko, Británie a Čína.

Trump za důležitý bod jednání se svým francouzským hostitelem označil debatu o posílení bezpečnostní spolupráce. "Dnes vidíme různé hrozby pocházející od ničemných režimů, jako je Severní Korea, Írán nebo Sýrie a od vlád, které je financují a podporují. Vážnou hrozbou jsou také teroristické organizace. Potvrdili jsme náš jednotný postoj proti těmto nepřátelům lidstva a náš záměr zbavit je území, finančních zdrojů, (komunikačních) sítí a ideové podpory," zdůraznil.

Trump se v odpovědi na jeden z dotazů krátce zmínil o aféře kolem loňské schůzky svého nejstaršího syna s ruskou právničkou, která prý měla dodat ruské kompromitující dokumenty na Hillary Clintonovou, protikandidátku Trumpa v prezidentských volbách. Schůzka byla podle Trumpa krátká a nic nepřinesla. Většina lidí by se podle prezidenta zachovala stejně jako Donald junior.

Právnička Natalja Veselnická, s níž se jeho nejstarší syn loni v červnu v New Yorku setkal, nemá podle Trumpa vazby na ruskou vládu. Je prý soukromou osobou, která jen "vymetá kuloáry".

Prezidentské páry u večeře v restauraci Jules Verne ve druhém patře Eiffelovy věže. Vlevo stojí francouzský šéfkuchař Alain Ducasse.
Prezidentské páry u večeře v restauraci Jules Verne ve druhém patře Eiffelovy věže. Vlevo stojí francouzský šéfkuchař Alain Ducasse. | Foto: Reuters

Francouzští novináři Trumpovi připomněli jeho kritická slova o Paříži, kterou podle dřívějších prezidentových vyjádření není radno vzhledem ke hrozbě terorismu navštěvovat. "Paříži se bude dařit dobře," opravil se Trump. Jedním z důvodů je prý fakt, že země má nyní "velkého a nesmlouvavého" prezidenta.

Trump, jehož letecký speciál Air Force One ráno přistál na pařížském letišti Orly, je od lednového nástupu do funkce v Evropě už potřetí.

Poprvé se tak stalo v květnu v rámci jeho první zahraniční cesty, podruhé zde pobýval minulý týden, kdy navštívil Polsko a následně se zúčastnil summitu dvacítky ekonomicky nejsilnějších zemí světa G20 v severoněmeckém Hamburku.

Francie zvýší výdaje na armádu

Prezident Macron ve čtvrtek během Trumpovy návštěvy oznámil, že Francie od příštího roku začne zvyšovat vojenský rozpočet tak, aby do roku 2025 dosáhla hranice dvou procent hrubého domácího produktu.

Macronova vláda letos vojenský rozpočet snížila, aby zajistila, že země nepřekročí závazek nanejvýš tříprocentního rozpočtového schodku požadovaného Evropskou unií. Od příštího roku se ale výdaje na armádu budou naopak zvyšovat, řekl prezident.

Zatímco letos dostala armáda z rozpočtu 32,7 miliardy eur, v roce 2018 to bude 34,2 miliardy eur (přes 890 miliard korun). Z této částky bude podle Macrona 650 milionů vynaloženo na zahraniční operace.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy