Trump je v Británii, čeká ho zatěžkávací zkouška. Už předem kritizoval Mayovou

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 3. 6. 2019 13:24
Americký prezident Donald Trump dorazil do Velké Británie na třídenní státní návštěvu a setkal se s královnou Alžbětou II. Média na obou stranách Atlantiku mezitím upozorňují, že pro partnerství mezi USA a Británií to bude spíš zatěžkávací zkouška než oslava jejich tradičního "zvláštního vztahu".
Trump přijel do Británie, čeká ho banket u královny i zatěžkávací zkouška | Video: Reuters

Podobně jako loni v červenci, kdy také navštívil Británii, si Donald Trump ani teď nedělal těžkou hlavu s diplomatickým protokolem. V rozhovorech pro britská média se těsně před svým příjezdem do Londýna vyjádřil k tamní vnitřní politice.

V rozhovoru pro Sunday Times naznačil, že ve věci brexitu preferuje odchod Británie bez dohody. "Když nedosáhnete dohody, kterou chcete, když nedostanete férovou dohodu, tak jděte pryč," uvedl americký prezident.

Trump naznačil, že končící premiérka Theresa Mayová podle něho nevedla vyjednávání o brexitu dobře. "Evropa měla (v jednání s Mayovou) velmi málo co ztratit," uvedl. Podle něj byla "chyba", že do vyjednávání o brexitu nebyl na britské straně přizván Nigel Farage, současný lídr Strany pro brexit.

Příštímu britskému premiérovi Trump doporučil, aby Farage vyslal do Bruselu. Přičemž Trump se nijak netají tím, koho považuje za nejsilnější politickou osobnost v Británii. Naznačil to už před zmíněnou loňskou cestou.

"Myslím, že Boris by odváděl velmi dobrou práci. Myslím, že by byl skvělý. Je velmi pozitivní ohledně mě a naší země," uvedl Trump o víkendu pro deník The Sun, že v křesle britského premiéra by nejraději viděl svého "přítele", jak ho Trump nazývá, Borise Johnsona. Právě on je jedním z lidí, kteří se chtějí ucházet o křeslo po Mayové.

Donald Trump je už devátým americkým prezidentem, který v Británii navštívil královnu Alžbětu II. Tím prvním byl v roce 1959 Dwight Eisenhower. Trump je ovšem zároveň teprve třetím prezidentem USA, po Georgi Bushovi a Baracku Obamovi, který je přijat jako "státní návštěva", tedy na nejvyšší možné úrovni.

Kromě slavnostního programu bude Trump v úterý jednat s premiérkou Mayovou, která 7. června končí v čele britských konzervativců.

Láska nebeská nebude

Některá média spekulují, že ve chvíli, když už nemá co ztratit, to pro ni může být příležitost, aby se vůči Trumpovi tvrději vyhranila. "Už s ním jednala zpříma. A myslím, že nebude mít problém mluvit s ním velmi upřímně," uvedl pro americký web Politico jeden z poradců Mayové.

Zároveň ovšem dodal, že nikdo by neměl očekávat "Lásku nebeskou".Tedy zápletku z britského filmu, v němž to britský premiér ztělesněný Hughem Grantem přímo na tiskovce v Downing Street 10 vytmaví americkému prezidentovi v podání Billyho Boba Thorntona.

Zmíněné Trumpovo interview pro The Sun ale už předem vyvolalo ještě jednu roztržku. Deník napsal, že americký prezident měl o manželce prince Harryho, bývalé americké herečce Meghan Markleové, prohlásit, že je "sprostá". Měl tím reagovat na to, že Markleová se v americké prezidentské kampani v roce 2016 o Trumpovi vyjadřovala kriticky, kromě jiného ho označila za "mizogyna".

"Nikdy jsem Meghan Markleovou nenazval sprostou. Vymyslela si to falešná zpravodajská média a byla chycena při činu," napsal ale Trump v neděli na Twitter.

Velká část britské veřejnosti a mnozí tamní politici byli ale i bez toho už dopředu k Trumpově návštěvě skeptičtí, až zcela odmítaví. "Pro Trumpovu návštěvu není žádné ospravedlnění," napsal například pro deník Financial Times šéf liberálních demokratů Vince Cable.

Premiérka Mayová tlumočila Trumpovi pozvání od královny Alžběty II. už krátce po jeho nástupu do Bílého domu v lednu 2017. Trumpova politika a některé výroky na adresu britských představitelů, například jeho výpady vůči starostovi Londýna Sadiqu Khanovi, ovšem z prezidenta v Británii učinily hodně problematického hosta.

Petici za to, aby byla pozvánka zrušena, podepsalo 1,9 milionu lidí. O tom, zda se má návštěva uskutečnit, loni oficiálně debatoval i britský parlament. A když královna letos v dubnu pozvání potvrdila, šéf parlamentu John Bercow oznámil, že na rozdíl od předchozích amerických prezidentů Trump nebude pozván, aby v parlamentu přednesl projev.

Banket i oranžové mimino 

V Buckinghamském paláci je to ovšem jiné, královna na jeho počest pořádá i večerní státní banket.

S královnou, princem Charlesem a také s premiérkou Mayovou se pak Trump ve středu zúčastní připomínky 75. výročí vylodění spojenců v Normandii za druhé světové války. Vystoupí na základně vojenského námořnictva v přístavu v Portsmouthu.

V ulicích Londýna se nicméně očekávají mohutné protestní demonstrace, kterých by se mohlo zúčastnit až 250 tisíc lidí. A nad davem by se měl vznášet, stejně jako loni, nafukovací "Baby Trump". Velké oranžové mimino - prezidentova podobizna v plenkách a s mobilem v ruce.

Odrazem ambivalentního pocitu Britů z Trumpovy státní návštěvy v jejich zemi jsou pak i politické otázky, které budou Trump a jeho tým během návštěvy řešit a v nichž jsou mezi Washingtonem a Londýnem rozpory.

Spor o Huawei, Írán a obchod

Bílý dům avizoval, že v jednání s Mayovou Trump zvedne téma Huawei. Američané po spojencích požadují, aby tuto čínskou technologickou firmu vyřadili z výstavby moderních sítí 5G.

Trumpova administrativa pohrozila, že se zeměmi, které to neudělají, Spojené státy omezí sdílení informací tajných služeb. Británie se zatím nevyjádřila jasně, před časem ale unikly informace, že tamní vláda s Huaweiem stále počítá.

"Prezident je připraven zopakovat, že čínská účast v 5G by mohla představovat velký problém pro zpravodajskou spolupráci mezi USA a Spojeným královstvím," uvedl pro deník Financial Times zdroj z Bílého domu.

Dalším složitým, ne-li přímo konfliktním tématem bude otázka íránského jaderného programu. Bílý dům loni vypověděl dohodu s Íránem z roku 2015. Nyní chce po evropských účastnících dohody - tedy Británii, Francii a Německu - aby se k USA jednoznačně přidali a podpořili sankční tlak na Írán.

To ale zmínění evropští spojenci odmítají a naopak založili společnost (INSTEX), jejímž prostřednictvím chtějí obejít americký sankční režim a dále s Íránem obchodovat.

Téma obchodu by se pak mělo objevit i v diskusi o možném uzavření bilaterální dohody mezi USA a Velkou Británií. V této věci ale bude záležet na podmínkách brexitu. Trump už loni prohlásil, že pokud se Británie od EU tvrdě neodstřihne, nemůže počítat s dohodou s Washingtonem.

Královna přežila i návštěvu Mugabeho

Velmi kontroverzní, jak to hodnotí komentátoři v USA i Británii, pak může být i Trumpův záměr otevřít na setkání s Mayovou údajnou účast britské tajné služby (GCHO) na špehování Trumpova týmu v prezidentské kampani v roce 2016.

Tato teorie se vynořila už před dvěma roky, Londýn ji zásadně odmítá a označuje ji za nesmysl, ale Trump ji stále sleduje a chce o ní jednat i s Mayovou. Letos v dubnu Trump na Twitter například napsal: "WOW, je jen otázkou času, kdy pravda vyjde najevo."

Proč se tedy Trumpovi dostalo pozvání od královny? "Je to zvolená hlava státu našeho nejdůležitějšího spojence a přítele," uvedl Robert Lacey, britský historik, který se specializuje na královskou rodinu, pro deník Washington Post.

Jak ale ještě Lacey dodal, královna nemůže dát na osobní sympatie. "Je to její práce, jednat s lidmi, ať se jí líbí, nebo ne. A královna už během své vlády jednala s různými monstry, od Idy Amina až po Roberta Mugabeho," dodal s odkazem na dva africké vůdce.

Podívejte se na video z loňské Trumpovy návštěvy:

Famfáry a červený koberec. Trumpa před večeří s britskou premiérkou čekalo okázalé uvítání | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy