Trump odmítl podat Merkelové ruku. Podpořil NATO a opakoval, že je pro férovost v obchodech

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 3. 2017 22:07
Hlava spojených států Donald Trump přijala v pátek v Bílém domě německou kancléřku Angelu Merkelovou. Schůzka měla proběhnout již v úterý, kancléřka ji však zrušila kvůli špatnému počasí na východě USA. Mezi oběma státníky panuje napětí, především kvůli neshodám ohledně migrační krize. Podle novinářů byli při setkání oba v dobré náladě, nicméně Trump podle deníku Independent odmítl při fotografování Merkelové podat ruku.
Donald Trump při tradičním focení odmítl podat Merkelové ruku.
Donald Trump při tradičním focení odmítl podat Merkelové ruku. | Foto: Reuters

Washington - Prezident Spojených států Donald Trump v pátek přijal v Bílém domě německou kancléřku Angelu Merkelovou. První osobní setkání dvou světových státníků podle komentátorů nemělo být snadné, neboť mezi Trumpem a Merkelovou panuje napětí, mimo jiné kvůli rozdílným názorům na migrační problematiku. Schůzka se měla konat již v úterý, cestu ale kancléřka kvůli špatnému počasí na východě USA odložila.

Trump přivítal Merkelovou u vstupu do prezidentské rezidence. Poté, co vystoupila z vozu, se oba společně vyfotografovali. Německá zpravodajská televize n-tv, která příjezd Merkelové živě přenášela, poznamenala, že prezident i kancléřka mají očividně dobrou náladu. Ne však na dlouho.

Trump sice přivítal Merkelovou při příjezdu podáním ruky, nicméně při setkání  s novináři odmítl toto gesto zopakovat před fotografy a televizními kamerami. Německá kancléřka přitom k němu natahovala ruku, on se však na ni ani nepodíval. Podle britského deníku Independent vyzval jeden z novinářů dvojici, zda by si mohla stisknout ruce. "Chtěl byste si potřást rukama?" zeptala se podle deníku také Merkelová. Trump však zůstal sedět v křesle s rukama složenýma a hleděl před sebe místo na svého hosta.

Trochu nelogicky vzhledem k tomuto nezdvořilému gestu pak novinářům řekl: "Pošlete nějaký pěkný snímek do Německa."

Trump na tiskové konferenci podpořil NATO

Oproti svým dřívějším postojům podpořil Trump NATO, ovšem s jednou zásadní výhradou: "Severoatlantická aliance je významnou obrannou aliancí, její členské státy ale musí spravedlivě přispívat na společnou obranu." Podle dohody by alianční státy měly odvádět na obranu dvě procenta HDP, což ale většina zemí včetně Německa či Česka nečiní.

Na tiskové konferenci Trump v odpovědi na otázku stran uprchlíků prohlásil, že migrace je privilegium, nikoli právo a že na prvním místě je bezpečnost amerických občanů.

Odmítl, že by jeho heslo "Amerika především" vedlo USA do izolace. "Nevěřím v izolacionismus, ale věřím ve férovou hospodářskou politiku. Nejsem izolacionista, jsem obchodník. Svobodný a férový obchodník". Zdůraznil však, že se některé země ke Spojeným státům nechovaly v minulosti v obchodních vztazích férově. Není podle něj možné, aby měly Spojené státy nevýhodné obchodní dohody. Konkrétně se zmínil o Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA), která je podle něj pro USA hrozná.

Trump, který na tiskové konferenci při jedné z odpovědí obvinil německou novinářku z šíření falešných zpráv, si už před vstupem do úřadu dal za cíl narovnat výrazně zápornou obchodní bilanci Spojených států se zeměmi jako je Čína, Mexiko či právě Německo. Nevylučuje přitom použití cel a dalších prostředků, aby toho dosáhl, což ostatní země zneklidňuje.

Merkelová se při své návštěvě v Bílém domě především snaží zlepšit osobní vztahy v pořadí s již třetím americkým prezidentem během jejího premiérování.  "Je vždycky lepší hovořit jeden s druhým, než hovořit jeden o druhém," uvedla po otázce na vzájemné vztahy. Co se týče vztahů obchodních, zdůraznila, že si přeje, aby do všech dohod byla zapojená celá Evropská unie, nikoli pouze Německo na bilaterální úrovni, jak to upřednostňuje americký prezident.

Co máme společného? Snad odposlechy

Trump s Merkelovou spolu jednali také o tom, jak zlepšit vztahy s Kremlem. "Zlepšení vztahů s Ruskem je důležité, nejdříve ale musí být učiněn pokrok v mírovém procesu na východní Ukrajině," řekla Merkelová na tiskové konferenci a vyjádřila naději ohledně tzv. minského mírového procesu.

"Pokud jde o odposlouchávání bývalou administrativou (Baracka Obamy), máme alespoň něco společného, možná," poznamenal Trump na společné tiskové konferenci s Merkelovou k pobavení novinářů. Stejně jako v minulých dnech ale Trump svá tvrzení nedoložil.

Z tohoto přirovnání byla německá kancléřka značně v rozpacích.

Narážel tak na špionážní aféru, která v Německu vypukla v létě 2013, poté co někdejší spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden zveřejnil dokumenty, které ukazovaly na rozsáhlé sledovací a odposlechové praktiky americké tajné služby NSA. Ze zveřejněných složek vyplynulo, že Američané sledovali i telefonickou komunikaci vrcholných evropských politiků, včetně Merkelové.

Své první osobní setkání oba politici nakonec hodnotili jako produktivní. "Někdy je samozřejmě namáhavé dosáhnout kompromisu, k tomu nás ale zvolili," řekla Merkelová na společné tiskové konferenci s Trumpem. I přes incident s podáním ruky kancléřka prohlásila o přijetí v Bílém domě, že ji potěšilo přátelské a srdečné uvítání.

Ostatně americký prezident své faux pas z focení v Oválné pracovně napravil právě během tiskové konference, kdy si s Merkelovou potřásl rukou, a dokonce se při tom i usmíval.

K podání rukou před fotografy přece jen došlo - na tiskové konferenci po jednání.
K podání rukou před fotografy přece jen došlo - na tiskové konferenci po jednání. | Foto: Reuters

Vzájemné spory na dálku. Jaký bude vztah po seznámení?

První osobní schůzka vůdců USA a Německa je ostře sledovaná kvůli vzájemným sporům. Trump například během své volební kampaně zpochybnil význam NATO nebo jako nezodpovědnou kritizoval vstřícnou německou politiku vůči uprchlíkům, zatímco Merkelová zase upozornila na Trumpův kontroverzní přístup k novinářům.

Německá ministryně hospodářství v pátek navíc uvedla, že pokud Trump splní své hrozby ohledně zavedení nových dovozních cel, bude žalovat Spojené státy u Světové obchodní organizace (WTO).

Agentura AP tento měsíc s odvoláním na nejmenované představitele Bílého domu napsala, že hlavním cílem schůzky Trumpa a Merkelové bude navázání osobních vztahů. Vazby Merkelové s předchozím prezidentem Barackem Obamou byly označovány jako přátelské.

V 90. letech se k moci u nás dostal Mečiar, mezi ním a Trumpem najdeme zajímavé paralely, USA se z nich mohou poučit, říká analytik Dalibor Roháč. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy