Trump předčasně ukončil rozhovor, nelíbily se mu otázky. Moderátorce slíbil odvetu

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 10. 2020 10:55
Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer místního času předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu. Trump necelé dva týdny před volbami stupňuje útoky na média, v posledních dnech nazval reportéra agentury Reuters zločincem a televizi CNN označil za "hloupé šmejdy".
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Trump na Twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Pohrozil také, že rozhovor zveřejní sám ještě před tím, než jej má CBS oficiálně vysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut).

Podle zdroje deníku The New York Times byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova nespokojenost s otázkami moderátorky.

Současný šéf Bílého domu napsal na Twitteru o "příšerném zásahu" do voleb 3. listopadu. Na následném volebním mítinku v pensylvánském městě Erie podle deníku The New York Times nepřímo televizi CBS vyhrožoval. "Budete koukat, co s '60 Minutami' uděláme, bude to pecka," řekl před nadšenými přívrženci. "Lesley Stahlová z toho nebude potěšená," dodal.

Trump na Twitteru zveřejnil několikavteřinový klip s moderátorkou, který opatřil titulkem: "Lesley Stahlová z 60 Minut nenosí roušku v Bílém domě poté, co se mnou udělala rozhovor. Mnoho dalšího bude následovat."

Trump přitom roušku na veřejnosti nosí jen zřídka a častokrát zpochybňoval její účinnost v boji proti koronaviru. Podle The New York Times novinářka měla roušku nasazenou po většinu času a Trumpem zveřejněný záběr ji zachycuje bezprostředně po interview, během něhož ji měla sundanou.

Trump v poslední fázi předvolební kampaně zesiluje svou rétoriku vůči médiím. V pondělí nazval reportéra agentury Reuters zločincem kvůli tomu, že neinformuje o údajných zprávách o zapletení demokratického kandidáta Joea Bidena do podnikatelských aktivit jeho syna na Ukrajině. S informacemi přišel bulvární list The New York Post, podle řady analytiků však pocházejí z pochybného zdroje. I v případě jejich pravosti z nich přitom nelze vyvozovat závěry, které Trump veřejně deklaruje.

Prezident rovněž v pondělí při svém volebním mítinku ostře kritizoval svého tradičního nepřítele, televizi CNN, která podle něj neinformuje o ničem jiném než o pandemii covidu-19. "Zapnete to a všechno, o čem mluví, je jen covid, covid, pandemie, covid (…)," řekl prezident s tím, že jsou lidé už zprávami o šíření koronaviru unavení. "Snaží se všechny přesvědčit, aby nešli volit. Lidé vám na to neskočí, CNN, vy hloupí šmejdi," řekl prezident za jásotu svých přívrženců.

Podle serveru Axios se jedná o zvláštní závěrečné sdělení Trumpovy předvolební kampaně vzhledem k tomu, že USA stále drží nezáviděníhodné celosvětové prvenství jak v celkovém počtu zemřelých s covidem-19, tak i v množství prokázaných nálezů na SARS-CoV-2. V posledních dnech tam přitom přibývá nově nakažených tempem, které je srovnatelné s vrcholnými přírůstky z letošního léta.

Trump o víkendu také nezvykle ostře kritizoval uznávaného epidemiologa ze svého vlastního týmu Anthonyho Fauciho, o němž prohlásil, že je "pohromou". "Lidi už unavuje poslouchat Fauciho a všechny tyhle idioty," řekl prezident před setkáním s voliči v Las Vegas, na němž si utahoval z Bidena kvůli tomu, že chce "naslouchat vědcům". Demokrat situace rychle využil a v jednom ze svých dosud nejpopulárnějších příspěvků na sociální síti Twitter Trumpův výrok sdílel s krátkou poznámkou: "…ano."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy