Rozdává rady o dezinfekci, fakta ho netrápí. Trump před volbami rozjel velké tiskovky

Daniel Anýž Daniel Anýž
28. 4. 2020 13:25
Půl roku před obhajobou Bílého domu se musí Donald Trump kvůli pandemii koronaviru obejít bez velkých živých předvolebních shromáždění. Vynahrazuje si to dlouhými tiskovými konferencemi z Bílého domu. Jenže republikáni se začínají bát, že jejich prezident tím ohrožuje své volební šance.
Donald Trump uvažoval 23. dubna o vstřikování dezinfekce do těla, aby mohla zničit koronavirus. | Video: Asociated Press

Důvodem je řada zdravotně neprověřených, nebo dokonce nebezpečných informací, které prezident na svých tiskovkách opakovaně vypouští do veřejného prostoru.

Zatím nejkřiklavějším příkladem bylo, když minulý čtvrtek volně rozvedl používání dezinfekčních prostředků na čištění povrchů až ke své vlastní asociaci, že k potlačení nákazy by si lidé mohli dezinfekci vpichovat injekcemi do těla.

Federální úřady USA, například Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), musely následně vydat upozornění, ať to Američané nezkoušejí. Mohli by si tak vážně poškodit zdraví, nebo dokonce přivodit smrt.

Varování vydala i federální Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA). "Nikdy neaplikujte takový výrobek sobě nebo ostatním. Nevpravujte si dezinfekční prostředky do těla," zněla výzva Američanům.

Sám prezident Donald Trump následně tvrdil, že šlo o sarkastickou poznámku směrem k novinářům a nemínil to vážně. Ale mnozí Američané to vážně vzali. Z řady míst přišla hlášení, že se přinejmenším dotazovali zdravotníků, zda to mohou zkusit.

"Měli jsme tady v Marylandu na naší pohotovostní lince stovky telefonátů od lidí, kteří se ptali na injekce nebo požití domácí dezinfekce," uvedl republikánský guvernér státu Maryland Larry Hogan.

Trump škodí sám sobě

Americká média, například zpravodajský web Axios nebo listy New York Times a Washington Post, k tomu napsaly, že už před incidentem, kdy i Trumpovi jindy nakloněná televize FOX News prezidenta opravila, byla v Trumpově týmu snaha tiskovky omezit.

Důvodem je, že už i v prezidentově okolí se obávají, že šéf Bílého domu si svým neukázněným, informačně neuspořádaným a často i fakticky nepřesným projevem na tiskovkách ubližuje.

Trump si na nich totiž do značné míry opravdu počíná jako na předvolebních shromážděních. Na nich většinou nemá čtecí zařízení a vedle základní kostry projevů často odbočuje, někdy až k takřka samovolnému toku slov. Jenže to, co prezidentovy příznivce na předvolebních mítincích pobaví, může na tiskové konferenci k pandemii koronaviru skončit jako zmíněný Trumpův nápad z minulého čtvrtka o injekcích.

Průzkumy veřejného mínění z minulého týdne ukázaly, že původně pozitivní hodnocení Američanů, jak prezident zvládá krizi, se začalo obracet ve většinově negativní názor.

Obdobně si Trump v průzkumech pohoršil vůči svému pravděpodobnému demokratickému soupeři do voleb Joeu Bidenovi. Teď na Bidena ztrácí nejen v celostátních šetřeních, ale i ve všech klíčových státech, kde se budou rozhodovat volby. Včetně Floridy, kde před tím setrvale vedl.

Biden ve čtvrtek využil Trumpův přehmat s dezinfekcí k politickému šťouchanci, když na Twitter napsal: "Sám nevěřím, že to musím říct, ale nepijte prosím čistidlo."

"Pokud bude tématem voleb Biden a ekonomika se zvedne, má Trump ještě šanci," uvedl republikánský poradce Charles Black, který pro stranu dělá průzkumy, pro New York Times. "Pokud bude tématem Trump, tak pravděpodobně prohraje," dodal.

13 hodin prezidenta, 2 hodiny experta

Právě svými tiskovkami přitom Trump dělá hodně pro to, aby tím tématem byl on. Od poloviny března měl 35 tiskových konferencí, které dohromady čítaly 28 hodin. Podle analýzy listu Washington Post z toho 60 procent veškerého času mluvil Trump.

Opakovaně například propagoval, že proti koronaviru může fungovat lék, který se nasazuje proti malárii. I když Federální agentura pro kontrolu léčiv (FDA) a také zdravotní experti přímo v krizovém týmu Bílého domu to odmítají kvůli možným neprověřeným účinkům.

Jenže zdravotní experti se přímo na tiskovkách s Trumpem ke slovu tolik nedostanou. Anthony Fauci, který od roku 1984 vede Národní institut pro alergie a infekční nemoci, podle Washington Post dostal na všech tiskovkách dohromady necelé dvě hodiny času.

Právě Fauci se stal o víkendu hvězdou populárního satirického pořadu Saturday Night Live televize NBC. Přesněji řečeno: Fauci byl v pořadu zahrán hercem Bradem Pittem. A celý skeč zachytil mnohé Trumpovy autentické výroky, které si protiřečí s tím, co k pandemii říkají zdravotní experti.

Brad Pitt, alias Fauci, například komentuje Trumpův výrok, že vakcína proti koronaviru bude "relativně brzo". "Relativně brzo je zajímavá fráze. Relativně k historii Země jistě, to bude vakcína rychle. Ale kdybyste řekli příteli, že se vrátíte relativně brzo, a objevili byste se za rok a půl, přítel by byl relativně dost naštvaný," říká Brad Pitt.

Brad Pitt ve videu o Anthonym Faucim. | Video: Youtube.com / Saturday Night Live

V reakci na čtvrteční karambol s dezinfekčními prostředky Trump páteční konferenci zkrátil jen na dvacet minut. V sobotu a v neděli pak poprvé od Velikonoc tiskovky neměl.

Místo toho dal ale na Twitteru průchod své tradiční nespokojenosti s americkými médii, když v sobotu napsal, jaký má vůbec smysl pořádat tiskové konference v Bílém domě, když "unylá média mají jen nepřátelské otázky" a "odmítají psát pravdu a fakta".

Laťka zase o něco klesla

Ještě prudší palbu pak Trump spustil na Twitteru v neděli. První dámě Melanii, své manželce, sice nejdříve popřál k narozeninám, ale pak už znovu útočil na média. V jednom vzkazu napsal, že kvůli mizernému zpravodajství o pandemii by měli novináři vrátit Nobelovy ceny.

Patrně tím myslel Pulitzerovy ceny, a navíc se v anglickém originále spletl a napsal "Noble Prizes" (správně "Nobel Prizes"). Jenže to byla podle některých amerických komentátorů jen drobnost oproti tomu, když prezident následně ze svého účtu přeposlal tweet s upraveným, zmanipulovaným videem Joea Bidena.

Bývalý viceprezident USA je v tweetu znázorněn urážlivým způsobem a podle některých amerických komentátorů tím Trump zase o něco snížil laťku. Podle komentátora Davida Fruma z časopisu The Atlantic to ukazuje, že záměrně negativně upravená videa (tzv. deep fake videa) už asi budou součástí i oficiálních prezidentských kampaní.

V pondělí odpoledne měl Trump už opět tiskovou konferenci. Trvala bezmála hodinu, tentokrát prezident ovšem přenechal více času svému viceprezidentovi Mikeu Penceovi a zdravotním expertům.

Nicméně ještě před tím odpověděl na otázku, zda není znepokojen, že někteří Američané by mohli zkusit "léčbu" dezinfekčními prostředky, a zda za to necítí zodpovědnost. "Neumím si představit proč. Ne, necítím," uvedl prezident.

Video: Trumpův bojovník proti koronaviru se v přímém přenosu styděl. Prezident vytasil konspirační teorii

Přední americký imunolog Anthony Fauci, který má za úkol bojovat s koronavirem, reaguje na Trumpem použitý konspirační pojem "Deep State Department". | Video: twitter/ Don Moynihan
 

Právě se děje

Další zprávy