Trump je frustrovaný, posílá k Mexiku "vojsko". Pojal to jako ruskou invazi, ozývá se kritika

Daniel Anýž Daniel Anýž
8. 4. 2018 7:50
Americký prezident Donald Trump posílá na hranici s Mexikem Národní gardu, aby zastavila "drastický nárůst ilegálních aktivit". Z Mexika ale zní, že prezident je akorát frustrován z amerického Kongresu, který mu odmítl dát peníze na výstavbu zdi.
Zásah na hranici USA s Mexikem.
Zásah na hranici USA s Mexikem. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump vysílá na hranici s Mexikem Národní gardu. Mělo by jít o 2000 až 4000 gardistů. Prezident tím chce zastavit podle svých slov "drastický nárůst ilegálních aktivit na jižní hranici".

"Je to velký krok. Vlastně se to ještě nikdy neudělalo, určitě se toho neudělalo nijak moc," komentoval Trump plán, který jeho administrativa ve čtvrtek oficiálně oznámila

Ve skutečnosti ale Trump není zdaleka první americký prezident, který posílá Národní gardu na hranici s Mexikem. Ani plánovaný počet "záložáků" není nejvyšší.

V roce 2006 poslal tehdejší prezident George Bush na jižní hranici USA celkem 6000 gardistů. Mexiko tehdy vyhlásilo tažení proti drogovým mafiím a Bush se snažil posílit hranici před možným přelivem násilí do USA.

Bushovo tehdejší rozhodnutí bylo přijato poměrně klidně. Na rozdíl od Trumpova současného opatření, které vzbuzuje v USA i Mexiku odmítavé reakce.

Důvody, proč je Trumpův plán nejen uvnitř USA, ale také ze strany Mexika zdrojem velké kritiky, jsou v zásadě dva. Zaprvé je to jeho bombastický styl a komentáře, kterými své rozhodnutí doprovází.

A zadruhé fakt, že Trump se tím snaží tlačit na Kongres, aby uvolnil peníze na výstavbu zdi na hranici s Mexikem a přijal tvrdší imigrační legislativu. Což byly jedny z ústředních Trumpových předvolebních slibů. Jenže jejich naplňování zřetelně vázne.

Nebezpečná karavana

"Mexiko dělá velmi málo, nebo spíše NIC, aby zastavilo proud lidí přes jeho jižní hranici a pak do USA. Vysmívají se našim hloupým imigračním zákonům. Musejí zastavit ten velký proud drog a lidí, nebo my zastavíme jejich dojnou krávu, (dohodu) NAFTA. POTŘEBUJEME ZEĎ!," spustil prezident o uplynulém velikonočním víkendu na Twitteru sérii poplašných vzkazů.

Konkrétní záminkou se stala skupina - takzvaná "karavana" - asi 1500 migrantů ze států střední Ameriky, která v minulých dnech proudila do Mexika.

"Velká karavana lidí z Hondurasu míří přes Mexiko k naší hranici," varoval Trump v jednom z dalších vzkazů.

Ve čtvrtek pak k oznámenému počtu gardistů uvedl, že ti na hranici s Mexikem "pravděpodobně zůstanou". Anebo tam přinejmenším bude "jejich větší část do doby, než bude postavena hraniční zeď".

Americká média ovšem upozorňují, že situace na hranici s Mexikem aktuálně není nijak vyhrocená a ani tak dramatická, jak by vyplývalo z Trumpových slov  z jeho rozhodnutí poslat tam "vojsko".

Mexické úřady zmíněnou "karavanu" uprchlíků z Hondurasu, Guatemaly a San Salvadoru už zastavily. Je pravděpodobné, že většina z nich bude vrácena do výchozích zemí, případně dostanou azyl v Mexiku.

Frustrovaný prezident

Celkový počet lidí, kteří se loni pokusili ilegálně překročit hranici, pak byl nejnižší od roku 1971. Šlo o 310 tisíc lidí. Zatímco například v roce 2000 to bylo 1,6 milionu zadržených.

Je ovšem pravda, že v několika posledních měsících se právě kvůli imigrantům ze střední Ameriky počet ilegálních překročení hranice začal opět výrazně zvyšovat. Za uplynulý březen to byl ve srovnání s březnem 2017 trojnásobek, počty vzrostly z necelých 17 na 50 tisíc za jeden měsíc.

Přestává fungovat takzvaný "Trumpův efekt", kdy loni ohlášená tvrdá protiimigrační politika odrazovala cizince od pokusů přejít do USA.

Snímek z března 2018, kdy si Donald Trump byl prohlédnout návrhy jeho "zdi" s Mexikem.
Snímek z března 2018, kdy si Donald Trump byl prohlédnout návrhy jeho "zdi" s Mexikem. | Foto: ČTK

Trump je evidentně nespokojen, že Kongres ani po více než roce jeho prezidentství nepřijal výrazně tvrdší zákony. A že mu odmítl dát peníze na výstavbu zdi.

V návrhu státního rozpočtu Trump letos požadoval na zeď 20 miliard dolarů. Ale Kongres, přestože v něm mají většinu prezidentovi republikáni, mu dal jen 1,6 miliardy. Což stačí jen na necelých 50 kilometrů zdi.

"Myslím, že je pravda, že prezident je frustrován. Jasně řekl, že chce zabezpečit naši hranici. Jenže Kongres znovu a znovu odmítl konat," uvedla ministryně pro vnitřní bezpečnost Kirstjen Nielsenová.

Potvrdila zároveň, že Bílý dům teď znovu pošle do Kongresu návrhy na zpřísnění imigrační legislativy.

Přízrak ruské invaze

Jenže například i konzervativní list Wall Street Journal je k Trumpově taktice, kdy nasazení Národní gardy používá k nátlaku na Kongres, skeptický a až odmítavý.

Zásah na hranici USA s Mexikem.
Zásah na hranici USA s Mexikem. | Foto: Reuters

Údajné nebezpečí, které mělo hrozit od "karavany" migrantů, Trump podle deníku "pojal jako ruskou invazi", když reagoval tím, že na hranici "pošle vojsko".

"Nebyl pro to žádný důvod. Do čtvrtka se tahle invazní horda z většiny rozplynula," napsal Wall Street Journal ve svém pátečním redakčním komentáři. Jiná média pak kriticky upozorňují, že Trump dosáhne svým tvrdým protiimigračním stylem jediného. Zhoršení vztahů s Mexikem.

Jeho prezident Enrique Peña Nieto ve čtvrtečním veřejném projevu Trumpovi vzkázal, že pokud jsou jeho současná vyjádření "výsledkem frustrace z domácí politiky v USA a z Kongresu, tak by se měl obracet tam, ne na Mexičany".

"My nedovolíme, aby negativní rétorika určovala naše činy. Budeme jednat pouze v nejlepším zájmu Mexičanů," uvedl Nieto.

Mexický senát v reakci na Trumpovy poslední verbální výpady ve středu jednohlasně schválil rezoluci vyzývající vládu, aby v oblasti ilegální imigrace a pašování drog ukončila spolupráci se Spojenými státy.

Může být ještě hůře

A to vše se navíc děje uprostřed kampaně před mexickými prezidentskými volbami, které budou letos v červenci.

Trumpova kritika Mexika jasně nahrává levicovému populistickému kandidátovi Manuelu Lópezovi Obradorovi, který byl k USA vždy mnohem kritičtější, než je Nieto.

A pokud by Obrador vystřídal Nieta ve funkci prezidenta, mohly by se vztahy Mexika a USA ještě mnohem více zkomplikovat.

Video: Zeď za miliardy je k ničemu. Mexický politik vylezl nahoru a provokoval Trumpa

Zeď za miliardy je k ničemu. Mexický politik vylezl nahoru a provokoval Trumpa. | Video: Braulio Guerra
 

Právě se děje

před 32 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy