Ukrajinská kauza: Trump podle exzmocněnce tlačil na Kyjev kvůli Bidenovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 11. 2019 22:47
Americký republikánský prezident Donald Trump pozastavil vojenskou pomoc Ukrajině kvůli tomu, aby přinutil Kyjev zahájit vyšetřování demokratického soka Joea Bidena a jeho syna Huntera. Před výborem Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb to na dnešním veřejném slyšení prohlásil bývalý zvláštní zmocněnec pro Ukrajinu Kurt Volker.
Donald Trump oznamuje smrt vůdce IS
Donald Trump oznamuje smrt vůdce IS | Foto: Reuters

"Ve zpětném pohledu nyní chápu, že ostatní vnímali myšlenku vyšetřování možné korupce týkající se ukrajinské společnosti Burisma jako ekvivalent vyšetřování bývalého viceprezidenta Bidena," řekl Volker. Ve vedení společnosti Burisma působil Bidenův syn Hunter.

Bývalý viceprezident demokratického prezidenta Baracka Obamy podle Trumpa v roce 2016 v Kyjevě intervenoval ve prospěch svého syna podezřelého tehdy z korupce. Ukrajinští vyšetřovatelé žádné důkazy proti Hunteru Bidenovi nenašli, Trump ale letos chtěl, aby vyšetřování obou Bidenů Ukrajina znovu otevřela.

Volker dnes řekl, že vzniklou situaci měl chápat jinak, protože pokud by tak učinil, byl by prý k věci sám vznesl výhrady. Volker je přitom považován za jednoho z takzvané trojice "amigos" (přátel), kteří podle médií podporovali Trumpovu alternativní politiku vůči Ukrajině. Za další dva jsou označováni americký velvyslanec při EU Gordon Sondland a ministr energetiky Rick Perry.

Volker hovořil také o poradě v Bílém domě z 10. července, kdy Sondland zmínil vyšetřování jako podmínku pro přijetí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Oválné pracovně Trumpem. Tento komentář podle Volkera všichni přítomní považovali za nevhodný.

Spolu s Volkerem dnes před výbor předstoupil bývalý poradce Bílého domu pro ruské a evropské záležitosti Tim Morrison. Ten uvedl, že rezignoval ze své vůle a že neměl žádný strach z odvety za to, že již dříve v rámci Trumpova sněmovního vyšetřování vypovídal.

Morrison také řekl, že nezná identitu člověka, který vynesl na veřejnost informace, jež vyšetřování ukrajinské kauzy odstartovaly. Dodal, že i přes neshody republikánů s demokraty je nezbytné, aby obě strany pokračovaly v podpoře Ukrajiny.

Již dopoledne místního času (odpoledne SEČ) před výborem vypovídali bezpečnostní představitel Bílého domu a expert na Ukrajinu Alexander Vindman a poradkyně viceprezidenta Mikea Pence Jennifer Williamsová. Ve středu budou slyšení pokračovat, hovořit před kongresmany bude mimo jiné Sondland.

 

Právě se děje

Další zprávy