Trump podepsal zákon umožňující intenzivnější vztahy s Tchaj-wanem

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 3. 2018 16:59
Proti novému americkému zákonu v sobotu čínské ministerstvo zahraničí podle očekávání vyjádřilo "rozhodný odpor".
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Washington/Tchaj-pej - Americký prezident Donald Trump v pátek podepsal zákon, který umožňuje představitelům USA cestovat na Tchaj-wan a jednat s tamějšími představiteli. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Bílý dům. Tento krok podle očekávání rozlítil Čínu, jež Tchaj-wan považuje za vzpurnou čínskou provincii. Čínské ministerstvo zahraničí v sobotu vyjádřilo proti zákonu "rozhodný odpor". Trump v listopadu při návštěvě Číny prezidenta Si Ťin-pchinga ujistil, že Spojené státy budou respektovat politiku jedné Číny.

Spojené státy přerušily oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem v roce 1979 a američtí prezidenti z Demokratické i Republikánské strany od té doby zastávají politiku jedné Číny. Washington a Tchaj-pej ale udržují čilé neoficiální styky a Spojené státy nadále dodávají Tchaj-wanu zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet schopnost se bránit.

Tchaj-wan je de facto samostatným demokratickým státem, ale Čína jej považuje za jednu ze svých vzpurných provincií. Peking prosazuje politiku jedné Číny a dlouhodobě se snaží o opětovné připojení ostrova k Číně. Mnozí obyvatelé Tchaj-wanu se ale obávají autokratických zásahů Pekingu a na ostrově má značnou podporu hnutí za nezávislost.

V prosinci Trump vyvolal pobouření v Pekingu, když přijal telefonát tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která mu gratulovala ke zvolení. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy