Výbušný prezident bude pod tlakem. Co znamená výsledek voleb pro Donalda Trumpa

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 7. 11. 2018 10:32
Americký prezident Trump se ocitl v nové politické situaci. Jeho republikáni ztratili většinu ve Sněmovně reprezentantů a budou se muset začít dělit o moc s demokraty.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

Washington (od našeho zvláštního zpravodaje) - Dva roky po senzačním a šokujícím vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách Američané rozhodli, že chtějí důrazně přibrzdit jeho politiku. V úterních kongresových volbách ztratili republikáni většinu ve Sněmovně reprezentantů.

V Senátu si vedení sice udrželi, ale už ztráta dolní komory Kongresu je pro prezidenta Trumpa prohrou a zásadní komplikací. Demokraté příští dva roky mohou blokovat jeho zákony a bude záležet na nich, co Trumpovi dovolí.

Trump se nemusí vracet daleko do historie, aby viděl, co ho může čekat. Jeho předchůdce v Bílém domě Barack Obama ztratil Sněmovnu reprezentantů na konci svého druhého roku v úřadě, v listopadu 2010. Obama pak už neprosadil žádnou velkou legislativu a musel se omezit na exekutivní výnosy.

Ty však mají menší legislativní sílu a další prezident je může zrušit, jak důsledně dělal právě Donald Trump, který po příchodu do Bílého domu takto zcela rozmetal Obamova imigrační nebo ekologická opatření.

Obamův příklad ale zároveň ukazuje, že i přes prohru v Kongresu budou nadcházející prezidentské volby 2020 novým, samostatným soubojem a Trump není fatálně diskvalifikován. Obama v roce 2012 Bílý dům obhájil.

Trumpovi republikáni navíc budou mít v Senátu pravděpodobně ještě silnější zastoupení než doposud. A pro Trumpa, především pro jeho rozhodování v zahraniční politice, je výhodné i to, že někteří odbojní republikánští senátoři byli v Senátu nahrazeni politiky, kteří jsou k prezidentovi loajální.

Republikánům se také podařilo uhájit některé důležité posty na místech guvernérů, například v Ohiu a na Floridě. Což Trumpovi rovněž může pomoci ve volbách 2020, neboť guvernéři zásadně ovlivňují organizaci prezidentských kampaní ve svých státech.

Američtí demokraté slaví. Po osmi letech ovládnou Sněmovnu | Video: Reuters

Demokraté hrozí vyšetřováním

V jednom zásadním bodě ale teď bude Trumpova pozice mnohem složitější. Demokraté už před včerejšími volbami vyhlásili, že pokud vyhrají, začnou vyšetřovat údajné střety zájmů a možné porušování zákonů v Bílém domě a uvnitř Trumpovy administrativy.

Chod administrativy tím může být do značné míry paralyzován. Samotný prezident bude pod velkým tlakem, místo výkonného rozhodování se bude radit se svými právníky. Například o tom, jak zařídit, aby nemusel předložit svá daňová přiznání, což je jeden z prioritních demokratických požadavků.

Volby do Kongresu na konci druhého roku nového prezidenta v úřadě zpravidla bývají hodnocením jeho dosavadního vládnutí. A v případě Donalda Trumpa včera v Americe skutečně proběhlo referendum o jeho politice.

Prezident to na předvolebních shromážděních sám vyhlašoval, když burcoval své příznivce, ať volí republikány, aby v Kongresu obhájili jeho agendu. Ztráta Sněmovny reprezentantů ovšem potvrdila, co už napovídaly předvolební průzkumy a atmosféra v americké společnosti.

Kontroverzní způsob vládnutí Donalda Trumpa, jeho eruptivní vystupování, jeho ostré útoky na oponenty a také jeho konkrétní politické kroky - jako je tvrdá protiimigrační politika a jeho snaha zrušit reformu zdravotnictví Baracka Obamy - vedly k velké vlně odporu na straně demokratů.

Ženy proti Trumpovi

Demokraté agitovali svoji voličskou základnu, včetně mladých lidí a menšin, což jsou obecně nespolehliví voliči. Tentokrát ale byla jejich účast vyšší, jak už předem ukazovaly rekordní počty hlasů odevzdaných ještě před volbami v rámci předčasného hlasovaní.

Hlavní silou vzdoru proti Trumpovi ovšem byly ženy, které včera podle šetření pro Wall Street Journal tvořily 52 procent všech voličů a které daly s náskokem 18 procentních bodů přednost demokratickým kandidátům.

Jedné z těchto žen, pravděpodobné nastupující demokratické předsedkyni Sněmovny reprezentantů, Nancy Pelosiové, prezident Donald Trump už v noci telefonicky pogratuloval k vítězství.

Ve středu ráno se ovšem Trump v Bílém domě probudí do zcela nové politické reality. Republikáni se budou muset začít dělit o moc s demokraty. A sám prezident nyní bude ostře sledován. Američané včera rozhodli, že chtějí Donalda Trumpa a jeho politiku podřídit své kontrole.

Kim, královna Alžběta i Kanye West. Sledujte klíčové momenty dvou let vlády Donalda Trumpa | Video: Reuters, František Grossmann
 

Právě se děje

před 5 minutami

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Nejvyšší soud potvrdil 30 let vězení za dvojnásobnou vraždu v Břeclavi

Nejvyšší soud potvrdil třicetiletý trest vězení pro , jenž se podle pravomocného verdiktu dopustil dvojnásobné vraždy v Břeclavi. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání. Dovolání bylo odmítnuto, řekla bez dalších podrobností Miroslava Klusová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který se případem zabýval jako první instance.

Štaubert podle pravomocného verdiktu vraždil v rodinném domě v Břeclavi předloni v noci na 6. srpna, když přišel do domu krást. S oběťmi, devětaosmdesátiletým mužem a čtyřiačtyřicetiletou ženou, se krátce před tím znal. Senior se vzbudil, Štaubert na něj vzápětí zaútočil. Zasadil mu desítky bodných a sečných ran, stejně jako později ženě, která v domě také žila. Štaubert se nejspíš bál, že ho pozná. Oběti zemřely na místě.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Zeman přijme kandidáta na ministra zahraničí Kulhánka ve čtvrtek po poledni

Český prezident Miloš Zeman přijme ve čtvrtek v 13:00 na zámku v Lánech kandidáta na post ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD). Oznámil to na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 34 minutami

Na dálnici D5 u Prahy se srazilo auto s motorkou, motocyklista zemřel

Na dálnici D5 u Prahy odpoledne zemřel motocyklista, který ujížděl policii. Při jízdě po dálnici se otočil do protisměru, kde se srazil s osobním autem. Druhý řidič je zraněný, dánice byla dočasně obousměrně uzavřena, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala před 13:00 na pátém kilometru. "Motocyklista ujížděl hlídce, nerespektoval výzvy k zastavení, otočil se na dálnici do protisměru a čelně se střel s osobním vozidlem," uvedla Richterová.

Motorkář na místě podlehl zraněním a druhý řidič zůstal v autě zaklíněný. "Hasiči ho vyprostili a předali záchranné službě," řekl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel. Bylo také nutné uhasit motorku, která po nehodě začala hořet.

D5 byla nejdříve obousměrně uzavřena, kolem 13:45 byl obnoven směr na Prahu oběma jízdními pruhy. Později se podařilo částečně obnovit provoz i v opačném směru na Plzeň, auta tam zatím jezdí jedním pruhem.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Soud uložil státnímu zástupci Suchánkovi za přijetí úplatku tříletou podmínku a peněžitý trest

Obvodní soud pro Prahu 10 ve středu udělil státnímu zástupci Pavlu Suchánkovi tříletý podmíněný trest a peněžitý trest 200 000 korun. Nepravomocně ho uznal vinným z přijetí úplatku ve výši 50 000 korun za ovlivnění případu od již dříve odsouzeného soudce Ondřeje Havlína.Trestní senát se kauzou zabýval již podruhé, nejprve muže obžaloby zprostil. Tento verdikt však následně zrušil odvolací soud. Suchánek vinu od počátku odmítá, na místě se odvolal.

Soudce Havlín přijal v roce 2013 úplatek 200 000 korun za ovlivnění případu opilého řidiče. Čtvrtinu peněz podle obžaloby předal na parkovišti před budovou Obvodního soudu pro Prahu 2 Suchánkovi, který měl jako státní zástupce případ na starosti. Protože však Suchánek následně zjistil, jak vysokou hladinu alkoholu v krvi muž měl, stíhání nezastavil a podal obžalobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy