Trump lituje, že čínská cla nejsou vyšší. Ostatní účastníci summitu ho ale odrazují

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 25. 8. 2019 15:20
Americký prezident Donald Trump lituje, že cla na čínské zboží nezvýšil ještě výrazněji. Takto má být podle prohlášení Bílého domu chápáno dřívější neurčité vyjádření prezidenta o "pochybnostech" v souvislosti s eskalací obchodního sporu s Čínou. Trump v posledním kole odvetných kroků v pátek oznámil pětiprocentní navýšení poplatků za dovoz z Číny, čímž reagoval na podobné oznámení Pekingu. Ostatní účastníci summitu G7 v Biarritzu na Trumpa tlačí, aby se napětí mezi USA a Čínou snažil snižovat.
Donald Trump na summitu G7.
Donald Trump na summitu G7. | Foto: Reuters

Nejasnosti pramení z Trumpových slov z dopoledního vyjádření při setkání s britským premiérem Borisem Johnsonem na summitu G7 ve francouzském Biarritzu. Novináři se prezidenta USA ptali, zda má nějaké "pochybnosti ohledně vyhrocení obchodní války s Čínou". "Ano, jasně. Proč ne?" zněla odpověď, přičemž Trump následně dodal, že má pochybnosti o všem.

Podle Bílého domu to ale neznamená, že by prezident litoval rozhodnutí zvýšit cla, právě naopak. "Jeho odpověď byla výrazně dezinterpretována. Prezident Trump odpověděl kladně, protože lituje, že cla nezvedl výše," citoval zpravodajský web Axios prohlášení Trumpovy mluvčí Stephanie Grishamové.

Britský premiér Johnson k aktuálnímu obchodnímu sporu poznamenal, že Británie "obecně preferuje obchodní mír". Italský premiér Giuseppe Conte zase podle agentury Reuters varoval před ekonomickým protekcionismem a apeloval na Spojené státy, aby upustily od hrozby uvalit clo na německé automobily.

"Toto opatření by silně zasáhlo italský systém, vzhledem k integraci automobilového průmyslu s tím německým," řekl Conte ostatním lídrům podle nejmenovaného italského představitele, který debatě přihlížel.

Velmi dobrá jednání

Americký prezient si jinak dosavadní jednání na summitu G7 pochvaluje, jak se pochlubil prostřednictvím Twitteru. Před schůzkou s britským premiérem Borisem Johnsonem například oznámil, že Británie bude mít po odchodu z Evropské unie se Spojenými státy velkou obchodní dohodu, kterou bude možné uzavřít rychle.

Trump se s Johnsonem na dvoustranném jednání sešel v neděli na snídani. Už v minulosti přitom britskému premiérovi několikrát vyjádřil značné sympatie a podpořil i jeho postoj k brexitu. Na dotaz novinářů, jakou by dal předsedovi britské vlády k jednáním o brexitu radu, prezident dnes odpověděl, že Johnson "žádné rady nepotřebuje, je tím pravým mužem pro tuto práci".

Johnson sice očekává, že obchodní jednání s Washingtonem budou těžká, americký trh podle něj ale britským firmám nabídne obrovské příležitosti. Před jednáním se šéfem Bílého domu se britský premiér dnes vyslovil také proti obchodním válkám a různým bariérám. Spojené království podle Johnsona totiž už více než 200 let z volného světového obchodu těží.

Trump také podpořil snahu francouzského prezidenta Emmanuela Macron řešit krizi kolem Íránu, zároveň ale zdůraznil, že Spojené státy mají v této oblasti svou vlastní iniciativu. Sám prezident Macron po dopoledním jednání s Trumpem, pěti předsedy vlád a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem řekl, že se dohodli, "co chceme společně říci Íránu". "Máme poselství skupiny G7, které se týká našich cílů a skutečnost, že je sdílíme, je důležitá," dodal Macron. Zdůraznil, že se všichni včetně amerického prezidenta chtějí vyhnout konfliktu s Íránem.

Jaký by měl být obsahem společného "poselství" představitelů skupiny G7, není jasné. Elysejský palác už dříve uvedl, že cílem je zabránit Teheránu, aby získal jaderné zbraně, i další eskalaci napětí na Blízkém východě.

Trump se opřel do médií

Trump zároveň před nedělním jednáním zkritizoval "falešná a nechutná" média, která podle něj před vrcholnou schůzkou nepravdivě informovala o napětí ve vztazích sedmi zemí skupiny.

"Než jsem přijel do Francie, říkaly falešné a nechutné zprávy, že vztahy se šesti ostatními zeměmi v G7 jsou velmi napjaté a že dva dny jednání budou katastrofou," napsal na twitteru Trump. "No, máme velmi dobré schůzky, lídři spolu vychází velmi dobře a naší zemi se hospodářsky vede skvěle," doplnil šéf Bílého domu.

Podle něj některá média nepravdivě informují proto, aby mu znesnadnila vítězství v příštích prezidentských volbách v roce 2020. Cílem novinářů je podle něj rovněž způsobit hospodářskou recesi.

Trump se v sobotu po příletu do Biarritzu setkal nejprve s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, později povečeřel s představiteli všech států skupiny G7. Na Twitteru poté napsal, že Francie a Macron zatím odvedli skvělou práci. Summit v Biarritzu bude pokračovat až do pondělí.

 

Právě se děje

Další zprávy