Trump po útoku navštívil synagogu v Pittsburghu, čekaly jej stovky odpůrců

ČTK ČTK
30. 10. 2018 22:23
Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií zavítal do Pittsburghu, kde příbuzní pohřbívají první čtyři z 11 obětí sobotního krveprolití v místní synagoze.
Policisté před synagogou, kde došlo ke střelbě.
Policisté před synagogou, kde došlo ke střelbě. | Foto: Reuters

Prezidenta přivítala demonstrace stovek odpůrců, kteří stejně jako část židovských předáků či starosta nesouhlasí s jeho návštěvou truchlícího města a vyčítají mu agresivní rétoriku polarizující národ. Trump po příletu navštívil synagogu a zapálil svíčku za každou z obětí, uvedla agentura AP.

Židovští představitelé zveřejnili na webu otevřený dopis, v němž prezidentovi napsali, že není ve městě vítán, dokud jasně neodsoudí bělošský nacionalismus a nepřestane útočit na migranty a menšiny. Starosta Bill Peduto zase považuje za nevhodné, že se prezidentova návštěva kryje s prvními pohřby.

Podle mluvčí Bílého domu přijel Trump uctít oběti zapálením svíček a položením bílých růží. Do synagogy jej doprovodila i dcera Ivanka a zeť Jared Kushner, kteří vyznávají židovskou víru.

Okolo dvou tisíc lidí se krátce před prezidentovým příjezdem v pensylvánském městě přišlo naposledy rozloučit s 54letým Davidem Rosenthalem, jeho 59letým bratrem Cecilem, 66letým Jerrym Rabinowitzem a 71letým Danielem Steinem. Podle rabína Jeffreyho Myerse měli bratři Rosenthalové, kteří trpěli lehkou mentální vadou, "krásné duše".

 

Právě se děje

Další zprávy