Trump po útoku navštívil synagogu v Pittsburghu, čekaly jej stovky odpůrců

ČTK ČTK
30. 10. 2018 22:23
Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií zavítal do Pittsburghu, kde příbuzní pohřbívají první čtyři z 11 obětí sobotního krveprolití v místní synagoze.
Policisté před synagogou, kde došlo ke střelbě.
Policisté před synagogou, kde došlo ke střelbě. | Foto: Reuters

Prezidenta přivítala demonstrace stovek odpůrců, kteří stejně jako část židovských předáků či starosta nesouhlasí s jeho návštěvou truchlícího města a vyčítají mu agresivní rétoriku polarizující národ. Trump po příletu navštívil synagogu a zapálil svíčku za každou z obětí, uvedla agentura AP.

Židovští představitelé zveřejnili na webu otevřený dopis, v němž prezidentovi napsali, že není ve městě vítán, dokud jasně neodsoudí bělošský nacionalismus a nepřestane útočit na migranty a menšiny. Starosta Bill Peduto zase považuje za nevhodné, že se prezidentova návštěva kryje s prvními pohřby.

Podle mluvčí Bílého domu přijel Trump uctít oběti zapálením svíček a položením bílých růží. Do synagogy jej doprovodila i dcera Ivanka a zeť Jared Kushner, kteří vyznávají židovskou víru.

Okolo dvou tisíc lidí se krátce před prezidentovým příjezdem v pensylvánském městě přišlo naposledy rozloučit s 54letým Davidem Rosenthalem, jeho 59letým bratrem Cecilem, 66letým Jerrym Rabinowitzem a 71letým Danielem Steinem. Podle rabína Jeffreyho Myerse měli bratři Rosenthalové, kteří trpěli lehkou mentální vadou, "krásné duše".

 

Právě se děje

před 12 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy