Trump po sérii odchodů rozpustil své poradní sbory. Nechci poradce dostávat pod tlak, vysvětlil

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 8. 2017 20:36
Donald Trump ukončil činnost svých dvou poradních sborů poté, co z nich vystoupila řada šéfů velkých firem. "Raději, než abych tlačil na byznysmeny z Průmyslové rady a Fóra pro strategii a politiku, ukončuji obě. Děkuji vám všem!" napsal Trump na svůj Twitter. Ještě v úterý přitom Trump na twitteru odchody manažerů zlehčoval a tvrdil, že má spoustu zájemců, kteří je nahradí. Po Trumpově první reakci na sobotní násilnosti ve Virginii začali poradní rady ve velkém opouštět jejich členové. Za viníky násilností označil Trump jak bělošské rasisty, tak jejich odpůrce.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Washington - Donald Trump se rozhodl ukončit činnost svých dvou poradních sborů poté, co je opustila řada šéfů velkých firem. Americký prezident o tom napsal na twitteru s odůvodněním, že nechce byznysmeny dostávat pod tlak.

Několik generálních ředitelů společností z různých odvětví rezignovalo na svá místa v prezidentově ekonomickém poradním týmu kvůli Trumpovu přístupu k rasovým násilnostem v Charlottesville. Za jejich viníky prezident označil jak bělošské rasisty, tak jejich odpůrce.

"Raději, než abych tlačil na byznysmeny z Průmyslové rady a Fóra pro strategii a politiku, ukončuji obě. Děkuji vám všem!" napsal Trump.

Oba zmíněné poradní sbory tvořili zejména vedoucí manažeři velkých firem, kteří s prezidentem probírali cesty, kterými by se měla vydat americká průmyslová výroba při vytváření nových pracovních míst, i obecnější témata.

Po Trumpově první reakci na sobotní násilnosti ve Virginii začali poradní rady ve velkém opouštět jejich členové.

Mezi prvními byli šéf farmaceutického gigantu Merck Kenneth Frazier či generální ředitelé technologické společnosti Intel Brian Krzanich a oděvní značky Under Armour Kevin Plank. Dnes se k nim krátce před Trumpovým oznámením přidala šéfka potravinářské firmy Campbell Soup Denise Morrisonová či generální ředitel společnosti 3M Inge Thulin. Oba jako důvod přímo či nepřímo uvedli Trumpův tolerantní přístup k bělošským nacionalistům.

Ještě v úterý přitom Trump na twitteru odchody manažerů zlehčoval a tvrdil, že má spoustu zájemců, kteří je nahradí.

Prezidentův poradní sbor v souvislosti s jeho kontroverzními činy či prohlášeními zaznamenal odchody členů již dříve. Například šéf společnosti Tesla Elon Musk či ředitel společnosti Walt Disney Bob Igero nedávno odešli kvůli odstoupení USA z předloni uzavřené pařížské dohody o klimatu.

Zpožděné odsouzení rasistických útoků dokazuje, že Donald Trump ze sebe neumí normálně dostat, že odmítá neonacisty, říká profesor Igor Lukeš. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy