Trump písemně odpověděl na otázky zvláštního vyšetřovatele v kauze ruského vměšování

ČTK ČTK
20. 11. 2018 23:41
Americký prezident Donald Trump předal písemné odpovědi na dotazy vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který se snaží zmapovat stopy ruského vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Podle agentury Reuters to oznámil právník prezidenta Rudy Giuliani.
Donald Trump a Vladimir Putin se sešli na summitu v Helsinkách.
Donald Trump a Vladimir Putin se sešli na summitu v Helsinkách. | Foto: Reuters

Odpovědi, které Trump údajně sepsal sám bez účasti právníků, jsou podle agentury AP klíčovým milníkem v Muellerově vyšetřování. Prezident tak úplně poprvé s FBI spolupracoval a vědomě se vyjádřil k palčivým otázkám Muellerova týmu.

Muellerovo vyšetřování, které trvá už půldruhého roku a podle médií se blíží k závěru, se soustřeďuje na dva body: zda se Moskva vměšovala do voleb a zda se Trump snažil vyšetřování bránit. První kolo dotazů se zatím týkalo prvního zkoumaného problému.

Trump dříve zvažoval, že bude v kauze vypovídat dokonce osobně, ale poradci ho před takovým postupem varovali. Obávali se, že by prezident mohl neuváženými výroky sám sobě uškodit.

Podle Gulianiho je prezidentova spolupráce s FBI bezprecedentní. "Je načase přivést toto vyšetřování ke konci," zdůraznil prezidentův právník.

Mluvčí zvláštního vyšetřovatele zatím informace odmítl komentovat.

Video: Daniel Anýž o kauzách okolo Donalda Trumpa

Prezidentův bývalý osobní právník přiznal, že na jeho pokyn zaplatil dvěma ženám, se kterými měl Trump poměr, za mlčení, popisuje redaktor Aktuálně.cz | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy