reklama
 
 

Trump jmenuje novým šéfem Pentagonu dosavadního náměstka Patricka Shanahana

23. 12. 2018 18:16
S příchodem nového roku bude Pentagon jako úřadující šéf řídit dosavadní náměstek ministra obrany Patrick Shanahan.

Na Twitteru to oznámil prezident Donald Trump. Shanahan nahradí odcházejícího ministra Jamese Mattise, který post opouští kvůli sporům s prezidentem ohledně odchodu amerických vojáků ze Sýrie.

Trump označil Shanahana za "velmi talentovaného" člověka. "Za Patrickem je dlouhý seznam úspěchů" z působení na ministerstvu a ve firmě Boeing, napsal prezident. Mattis ve čtvrtek při oznámení svého odchodu řekl, že ve funkci zůstane do konce února, aby zajistil hladké předání úřadu.

Shanahan je absolventem prestižního Massachusettského technického institutu, kde vystudoval stojní inženýrství a později získal i titul MBA, strávil většinu své kariéry ve společnosti Boeing, kam nastoupil v polovině 80. let. Do státní správy přešel až loni v červenci, kdy jej Trump jmenoval náměstkem ministra obrany Jamese Mattise, v Pentagonu dostal na starosti realizaci Trumpových plánů na posílení ozbrojených sil. To je základní vizitka nového šéfa Pentagonu Patricka Shanahana. 

Shanahan dlouho pracoval právě v letecké společnosti Boeing. Během svého působení fungoval jako viceprezident a hlavní manažer výrobního programu pro armádu. Pod sebou měl mimo jiné divizi zaměřenou na protiraketovou obranu, která vyvíjí například lasery schopné ničit nepřátelské střely. Působil také jako šéf pobočky, která se věnuje vrtulníkové technice. Zodpovídal tak za dodávky techniky pro americké ozbrojené síly.

Velkou roli Patrick Shanahan sehrál před deseti lety při vývoji civilního dopravního letounu Boeing 787 Dreamliner, který se kvůli své pokrokové konstrukci plné kompozitních materiálů potýkal s problémy. Ty se ale podařilo překonat. V divizi dopravních letadel společnosti Boeing působil i jako hlavní manažer vývoje a výroby letounu Boeing 757, předtím získal zkušenosti při výrobě typů 737, 747 nebo 777.

Trump: Povolil jsem vojákům střílet na migranty, pokud budou muset | Video: Reuters |  00:23

autor: ČTK | 23. 12. 2018 18:16

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama