Trump jmenuje novým šéfem Pentagonu dosavadního náměstka Patricka Shanahana

ČTK ČTK
23. 12. 2018 18:16
S příchodem nového roku bude Pentagon jako úřadující šéf řídit dosavadní náměstek ministra obrany Patrick Shanahan.
Americký prezident Donald Trump a nový šéf Pentagonu Patrick Shanahan.
Americký prezident Donald Trump a nový šéf Pentagonu Patrick Shanahan. | Foto: Reuters

Na Twitteru to oznámil prezident Donald Trump. Shanahan nahradí odcházejícího ministra Jamese Mattise, který post opouští kvůli sporům s prezidentem ohledně odchodu amerických vojáků ze Sýrie.

Trump označil Shanahana za "velmi talentovaného" člověka. "Za Patrickem je dlouhý seznam úspěchů" z působení na ministerstvu a ve firmě Boeing, napsal prezident. Mattis ve čtvrtek při oznámení svého odchodu řekl, že ve funkci zůstane do konce února, aby zajistil hladké předání úřadu.

Shanahan je absolventem prestižního Massachusettského technického institutu, kde vystudoval stojní inženýrství a později získal i titul MBA, strávil většinu své kariéry ve společnosti Boeing, kam nastoupil v polovině 80. let. Do státní správy přešel až loni v červenci, kdy jej Trump jmenoval náměstkem ministra obrany Jamese Mattise, v Pentagonu dostal na starosti realizaci Trumpových plánů na posílení ozbrojených sil. To je základní vizitka nového šéfa Pentagonu Patricka Shanahana. 

Shanahan dlouho pracoval právě v letecké společnosti Boeing. Během svého působení fungoval jako viceprezident a hlavní manažer výrobního programu pro armádu. Pod sebou měl mimo jiné divizi zaměřenou na protiraketovou obranu, která vyvíjí například lasery schopné ničit nepřátelské střely. Působil také jako šéf pobočky, která se věnuje vrtulníkové technice. Zodpovídal tak za dodávky techniky pro americké ozbrojené síly.

Velkou roli Patrick Shanahan sehrál před deseti lety při vývoji civilního dopravního letounu Boeing 787 Dreamliner, který se kvůli své pokrokové konstrukci plné kompozitních materiálů potýkal s problémy. Ty se ale podařilo překonat. V divizi dopravních letadel společnosti Boeing působil i jako hlavní manažer vývoje a výroby letounu Boeing 757, předtím získal zkušenosti při výrobě typů 737, 747 nebo 777.

Trump: Povolil jsem vojákům střílet na migranty, pokud budou muset | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy