Trump oznámil bankovní blokádu KLDR, chce ji odříznout od peněz. Je choromyslný, reagoval Kim

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2017 12:19
Vztahy USA a Severní Koreji se dál vyostřují. Nejprve americký prezident Donald Trump v úterý promluvil před Valným shromážděním OSN o "totálním zničení" KLDR. A ve čtvrtek ještě přitvrdil. Oznámil nové sankce namířené proti KLDR, které de facto znamenají bankovní blokádu. Severokorejský diktátor Kim Čong-un americkému prezidentovi vzkázal, že je choromyslný.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

New York - Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil bankovní blokádu Severní Koreji. Sankce míří proti osobám a firmám obchodujícím s KLDR a bankám financujícím a umožňujícím obchod se Severní Koreou. 

Do bankovní blokády se zapojí podle Trumpa také Čína. O tom však podle agentury AP zatím nejsou žádné důkazy.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vzápětí zareagoval. Pobouřil ho navíc Trumpův úterní projev na půdě OSN. Americký prezident v něm mluvil o "totálním zničení" KLDR, pokud bude země pokračovat v jaderném zbrojení.

Kima to podle agentury Reuters vyprovokovalo k nezvykle obsáhlému prohlášení. "Jeho poznámky… mě přesvědčily, spíše než aby mě zastrašily či zastavily, že cesta, kterou jsem vybral, je správná a je cestou, po které musím jít až do konce," uvedl Kim.

V rámci boje za "důstojnost a čest" svého národa hodlá prý zajistit, aby "muž disponující výsadou nejvyššího velení USA za svou řeč draze zaplatil". Trumpa pak diktátor označil za choromyslného.

Rostoucí napětí ve vztazích USA s KLDR je výzvou, ale úsilí řešit spor diplomaticky bude navzdory vzrušené rétorice pokračovat, uvedl v rozhovoru pro televizi ABC americký ministr zahraničí Rex Tillerson

K situaci se vyjádřil také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Musíme uklidnit horké hlavy," řekl Lavrov novinářům na tiskové konferenci a dodal, že je přesvědčen, že rusko-čínský návrh by mohl ještě připravit cestu pro diplomatické řešení krize v Severní Koreji.

Lavrov také řekl, že vojenská hysterie nevede jen do slepé uličky, ale přímo ke katastrofě. Odsoudil jak americké vojenské výhrůžky, tak severokorejský avanturismus.

Šéf ruské diplomacie se také ohradil proti pokračujícímu Trumpovu tlaku na Írán, s nímž mají mocnosti dohodu o zastavení jaderného programu. Zhroucení dohody by podle něj znamenovalo pro KLDR jen malou motivaci snížit jaderný program výměnou za sankce.

"Zločinný režim v KLDR"

Nové sankce Trump oznámil v New Yorku, pár dnů po svém projevu k Valnému shromáždění OSN.

Americké ministerstvo financí bude moci uvalit sankce na jakoukoliv osobu či firmu obchodující s KLDR anebo zahraniční banku, která umožňuje obchodní transakce s totalitní zemí.

"Zahraniční banky budou stát před jasnou volbou: buď budou obchodovat se Spojenými státy, nebo zprostředkují obchod se zločinným režimem v Severní Koreji," řekl Trump při oznamování svého rozhodnutí. "Tento (severokorejský) režim už nadále nemůže počítat s ostatními ve svých obchodních a bankovních aktivitách," dodal.

"Náš nový exekutivní příkaz odřízne Severní Koreu od finančních zdrojů, které jí umožňují vyvíjet ty nejsmrtonosnější zbraně, které lidstvo zná," řekl Trump novinářům před obědem, který uspořádal pro japonského premiéra Šinzóa Abeho a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina.

Do sankcí se prý zapojí i Čína. Americká média ale zatím nemají žádný důkaz, že by čínská centrální banka skutečně zakázala čínským finančním institucím spolupracovat se Severní Koreou.

Mluvčí čínské diplomacie v pátek v Pekingu dokonce Trumpovo tvrzení popřel.

Štěkání psa

Americký prezident při kritice Pchjongjangu podstatně zostřil svůj slovník už v úterý, kdy promluvil k účastníkům Valného shromáždění OSN. Řekl, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy, ty nebudou mít jinou možnost, než Severní Koreu zcela zničit.

Poděkoval zároveň Číně a Rusku za podporu při prosazení sankcí vůči Pchjongjangu.

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho však označil Trumpův projev za "štěkání psa".

Rada bezpečnosti OSN počátkem minulého týdne jednomyslně schválila nové sankce proti Severní Koreji kvůli šestému a doposud nejsilnějšímu jadernému testu, který země provedla 3. září.

Rezoluce byla již devátou svého druhu od roku 2006 a zakazuje KLDR export textilu, což je druhá největší severokorejská vývozní položka po uhlí. Dále například zakazuje dovoz zemního plynu a kondenzátů do KLDR a omezuje také Severokorejcům dovoz ropy.

Trump: Pokud nebudeme mít jinou možnost, zničíme Severní Koreu | Video: The White House
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy