Trump opět vystupoval proti potratům, vysloužil si ovace náboženských vůdců

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 2. 2019 22:17
Americký prezident Donald Trump si ve čtvrtek na tradiční národní snídani s modlitbou vysloužil za svá vyjádření proti potratům ovace ve stoje od náboženských vůdců, napsal americký list The Washington Post. Podle agentury AP si šéf Bílého domu takto snaží získat ještě větší podporu od konzervativních voličů před prezidentskými volbami v roce 2020, ve kterých bude usilovat o znovuzvolení.
Donald Trump na tradiční národní snídani s modlitbou. Vpravo senátor James Lankford, vlevo senátorova manželka Cindy.
Donald Trump na tradiční národní snídani s modlitbou. Vpravo senátor James Lankford, vlevo senátorova manželka Cindy. | Foto: Reuters

Každoroční prezidentské snídaně s modlitbou se v USA konají každý první čtvrtek v únoru od roku 1952, kdy je zavedl tehdejší prezident Dwight Eisenhower.

"Všechny děti, narozené i nenarozené, jsou stvořeny k svatému božímu obrazu," řekl na slavnosti Trump, za což si vysloužil hlasitý potlesk, při kterém většina hostů z řad duchovních stála. "Každý život je posvátný a každá duše je drahocenným darem z nebes," pokračoval prezident.

V úterním poselství o stavu unie Trump řekl, že by Kongres měl schválit zákon zakazující potraty v pozdějších stadiích těhotenství, což je celoamerická sporná otázka. Schválení takového zákona je ale v současné chvíli velmi nepravděpodobné, vzhledem k tomu, že Sněmovnu reprezentantů kontrolují demokraté, připomíná agentura AP.

Ke svým úterním výrokům, které podle The Washington Post, patřily k jeho nejsilnějším vyjádřením proti potratům, se Trump ve svém čtvrtečním projevu nevrátil. Vzkázal však publiku, ve kterém byli mimo jiné představitelé jeho vlády a Kongresu, včetně demokratické šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, že bude věřící vždy podporovat.

Trump ve své řeči následně označil manželku svého vicepremiéra, Karen Penceovou, za úžasnou druhou dámu s tím, že nedávno začala učit výtvarnou výchovu na křesťanské škole v severní Virginii.

Zmíněná škola se stala terčem kritiky za to, že nepřijímá homosexuální učitele, studenty či žáky, jejichž rodiče jsou homosexuálové. Dokument na školním webu uvádí, že si škola vyhrazuje právo nepřijmout či vyloučit ze školy žáka, pokud "atmosféra či chování v dané domácnosti, aktivity rodičů či opatrovníků, nebo aktivity daného studenta, nejsou v souladu s biblickým životním stylem, který škola učí". Za zakázané škola přitom označila účast či podporu "sexuálně nemorálních, homosexuálních či bisexuálních aktivit".

Šéfka organizace hájící práva žen na potrat NARAL Ilyse Hogueová tvrdí, že se Trump zaměřil na potraty, protože je politicky oslabený. Jeho preference podle ní "klesají volným pádem" mimo jiné kvůli tomu, že na více než měsíc zastavil financování vládních úřadů a on sám, jeho rodina, Bílý dům, podnik, nadace a inaugurační výbor jsou cílem různých vyšetřování.

"Trump nově rád hovoří o potratech, čímž vlastně vhodil flák krvavého masa své smršťující se voličské základně v domnění, že mu to zajistí politické přežití," řekla Hogueová.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Bohemians se utkají s Pardubicemi v sobotu a s Jabloncem v úterý

Odložený duel 9. kola první fotbalové ligy mezi Jabloncem a Bohemians 1905 se odehraje v úterý 8. prosince od 17:00. Zápas 10. kola proti Pardubicím pak Pražané nesehrají tento pátek, ale o den později od 14:00. Informovala o tom Ligová fotbalová asociace (LFA), která řídí první a druhou ligu.

Další zprávy